Serdar Uzunyol’dan Gerçekçi Bir Polisiye Roman: Tünel

//
3 dakikalık okuma

Serdar Uzunyol ’un polisiye türündeki ilk romanı Tünel / Operasyon: Kunduz Avı, Tilki Kitap etiketiyle raflarda yerini aldı.

Yaşanmış olaylardan esinlenerek kurgulanmış sıradışı bir hikayeyi konu alan roman, Serdar Uzunyol’un özellikle de ceza hukuku konusundaki tecrübesini yansıttığı bir eser olarak öne çıkıyor.

Serdar Uzunyol’un bu ilk romanı, akıcı hikâye örgüsü ve yalın anlatımıyla heyecan yaratıcı bir eser olarak polisiyeseverlerin karşısına çıkıyor. Yazar, özenle tasarladığı ve merak uyandıran karakterleri ile okurları olayın içine çekmeyi başarıyor.

Türkiye’de gelmiş geçmiş en büyük hırsızlıklardan birini gerçekleştiren bir çeteyi ve bu hırsızlıkla ilgili yürütülen soruşturmayı konu alan romanın olay örgüsü, hikâyenin baş kahramanı olan hırsızla boy ölçüşecek bir zekâyla işleniyor.


Aslen Erzurumlu olan Serdar Uzunyol, Polis Koleji ve Polis Akademisi’nde eğitim gördükten sonra emniyet teşkilatının asayiş ve mali suçlarla mücadele şube müdürlüklerinde uzun süre görev yaptı. Özellikle mal varlığına karşı işlenen suçlar ve suçtan elde edilen gelirle ilgili soruşturmalar konusunda uzmanlaşan Serdar Uzunyol eğitimine devam ederek hukuk fakültesinden mezun oldu. İyi derecede İngilizce ve orta seviyede İtalyanca bilen Serdar Uzunyol, halihazırda hukukun diğer alanlarında da çalışmalarını sürdürmektedir.

Serdar Uzunyol

Tünel / Operasyon: Kunduz Avı Hakkında

Hayatta nasıl anılmak istiyorsunuz? Sizden sonrakiler sizi nasıl anlatsın?Hayatta ne yapıyorsak, ardında hep bu düşünce yok mu?

Onun da tek düşüncesi vardı: Dâhiyane planıyla, Türkiye’de gelmiş geçmiş en büyük hırsızlıklardan birini gerçekleştirmek.

Yabana atılmayacak zekâsı ile o ve arkadaşları tüm polis teşkilatını ayağa kaldıracak bu ses getiren olayı gerçekleştirdiler.

2010 yılının Ramazan ayında bir cuma gecesi Adana’da yıllarca konuşulacak bir soygun meydana geldi. Şehrin önde gelen ailelerinden birinin kuyumcu dükkânı soyuldu. Hem de geride tek bir çeyrek altın dahi kalmadan. Olay yerindeki kanıtlar emniyet güçlerini Türkiye’yi soyup soğana çeviren bir hırsızlık çetesine götürdü.

Peki böylesi bir olayın pesine düşmek, soruşturmacıların kariyerinde bir dönüm noktası mı olacaktı, yoksa Türkiye’nin en zeki hırsızlık çetesinin pesine düşmenin bir bedeli olacak mıydı?

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Shetland ve Vera'nın Senaristi ve Yazar Ann Cleeves 'ten Yeni Bir Polisiye

Sonraki Hikaye

Armağan Tunaboylu: Okuru Şaşırtacağını Umduğum Bir Sonla Biten Öyküler Yazdım

En Son Yazılar