Polisiyenin Unutulmaz Kadın Kahramanları

8 dakikalık okuma

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, editörümüz Yağmur Çöl, Clarice Starling’ten Sarah Lund’a, polisiyenin unutulmaz kadın kahramanlarını derledi.

Polisiyenin Kadın Kahramanları

Clarice Starling – Kuzuların Sessizliği

Polisiyenin en unutulmaz kadınlarından Clarice Starling, mesleğe yeni başlamış bir FBI ajanı. Erkek egemen dünyada pek tabii hafife alınıyor, sıkça küçümseniyor; peşinde olduğu seri katil Buffallo Bill’i yakalama potansiyeline sahip olduğuna inanılmıyor. Ancak Clarice, çok çalışkan ve kararlı bir kadın. Ülkenin en önemli mahkûmu Hannibal Lecter’ın konuşmayı kabul ettiği tek dedektif Starling, zekâsı, cesareti ve kararlılığıyla öne çıkıyor.

polisiyenin kadın kahramanları clarice starling

Thomas Harris’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan 1991 yapımı Kuzuların Sessizliği, yayınlandığı sene, beş dalda Oscar ödülünün sahibi oldu. Filmde Clarice Starling’e Jodie Foster hayat verdi.

Stella Gibson – The Fall

Klasik bir ‘whodunit’ polisiyesinin dışına çıkan The Fall, bir cinayeti araştırmak üzere Kuzey İrlanda Polis Teşkilatı tarafından görevlendirilen İngiliz dedektif Stella Gibson’ı merkeze alıyor. Katilin kim olduğunu ilk bölümden itibaren bildiğimiz bu dizi, sırrı çözmekten ziyade Stella Gibson’un soruşturmayı nasıl ustalıkla yürüttüğünü tüm detaylarıyla anlatıyor. Stella, iki kadın kurban için adalet ararken hiçbir erkeğin soruşturmasını engellemesine izin vermiyor.

stella gibson

9 BAFTA ödülü kazanan The Fall‘da Gillian Anderson, Stella Gibson karakterine hayat veriyor.

Saga Norén – Bron/Broen

Bron/Broen’in Saga Norén’i, yalnızca polisiyede değil, tüm janrlarda görmeye alışık olduğumuz kadın kahramanlardan oldukça farklı. Kişisel ilişkilerden kaçınması, temastan hoşlanmaması ve sosyal becerilerinin zayıf olması Saga’nın Asperger sendromuna sahip olduğuna işaret ediyor. Orijinal senaryoda böyle bir bilgi olmamasına rağmen, Saga Norén’e hayat veren Sofia Helin de aynı fikirde.

saga noren

Saga, karakter gelişimiyle öne çıkan son derece başarılı, disiplinli ve güçlü bir dedektif olarak hafızalara kazındı.

Eve Polastri – Killing Eve

Çocukluğundan itibaren suç dünyasındaki kadınlardan etkilenmiş, bu sebeple kriminoloji okumuş Eve Polastri, kendisi için daha fazlasını umuyor, masa başı işinden ve rutinden ayrılıp, bir fark yaratmak istiyor. İşte tam bu noktada, karizmatik ve tuhaf bir şekilde komik suikastçı Villanelle ile yolu kesişen Eve, hayatının dönüm noktasını yaşıyor.

eve polastri

Antigonist ve protagonist kadın karakterleriyle Killing Eve, mizahla harmanlanmış özgün senaryosuyla öne çıkıyor. Phoebe Waller-Bridge tarafından yaratılan dizide Eve karakterine Sandra Oh, Villanelle’e ise Jodie Comer hayat veriyor.

Lisbeth Salander – Milenyum Üçlemesi

Steig Larsson’un Milenyum üçlemesinin unutulmaz kahramanı Lisbeth Salander, geciken adaleti sağlamak için kullandığı zekası ve müthiş azmiyle hafızamızda. Toplumsal normların dışına taşan, önyargılara meydan okuyan hacker Lisbeth Salander’ın hikâyesi onun geçmişini öğrendikçe derinleşen cinsten.

lisbeth salander

Lisbeth Salander, Noomi Rapace, Rooney Mara ve Claire Foy tarafından canlandırıldı.

Ellie Miller – Broadchurch

Broadchurch adlı küçük bir kasabanın dedektifi Ellie Miller, en yakınlarıyla sınandığı zamanlarda dahi inandığı şeyden vazgeçmeyen ve adalet duygusu çok yüksek bir kadın karakter olarak bu listede yer edindi.

ellie miller

2013’te başlayıp üç sezon boyunca devam eden Broadchurch, Chris Chibnall tarafından yaratıldı. Dizi, başrollerine Ellie Miller rolüyle Olivia Colman’ı ve Alec Hardy rolüyle David Tennant’ı taşıyor.

Jane Rizolli ve Maura Isles – Rizolli & Isles

Rizolli & Isles, Boston Polis Departmanı’nın cinayet bürosunda çalışan dedektif Rizolli ve adli tıp uzmanı Isles’ı merkezine alıyor. Beraber çalışan bu iki kadının açıkça birbirine zıt olan karakterleri, arkadaşlıkları ve ortaklıklarını daha etkileyici kılıyor.

Tess Gerritsen’in aynı adlı roman serisinden ekrana uyarlanan dizi, 2010’da başlayıp yedi sezon boyunca devam etti. Dizide Jane Rizolli karakteriyle Angie Harmon, Maura Isles rolüyle Sasha Alexander başrolde yer alıyor.

Camille Preaker – Sharp Objects

Bir dizi cinayeti araştırmak üzere doğduğu şehre geri dönen gazeteci Camille Preaker’ın etrafında dönen Sharp Objects, intihar, kendine zarar verme, gerçeklik, kimlik gibi temaları çarpıcı bir biçimde yansıtıyor. Camille Preaker, iyi bir gazeteci olmasının yanında, hayatındaki kadınlara destek olan bir karakter.

Sharp Objects, Gillian Flynn’in 2006’da yayımlanan aynı adlı romanından 2018 yılında ekrana uyarlandı. Dizide Camille’e Amy Adams hayat veriyor.

camille preaker

Olivia Benson – Law&Order: SVU

Olivia Benson, New York Polis Departmanı’nın çocuk ve yetişkinlere yönelik cinsel istismar suçlarıyla ilgilenen Special Victims Unit’in başdedektifi. Oldukça hassas davaları ustalıkla yöneten ve yürüten Olivia Benson, ayakları yere basan ancak vicdani yönü güçlü bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Benson, ilk bölümün yayınlandığı 1999 yılından beri Mariska Hargitay tarafından canlandırılıyor.

olivia benson

Sarah Lund –  Forbrydelsen

Danimarka yapımı kült polisiye dizi Forbrydelsen’ın ana kahramanı Sarah Lund, polisiye türünde izlediğimiz en feminist karakterlerden. Sarah Lund’a hayat veren oyuncu Sofie Gråbøl, dizinin yaratıcısı ve senaristi Søren Sveistrup ile birlikte çalışarak karakterini şekillendirmiş. Bu ortak çalışma diziye de sirayet ederek karakteri istikrarlı bir hale getiriyor. Sarah’ın zekâsı ve güçlü iş etiğinin yanı sıra, özel hayatında yaşadığı sorunlar ve ilişkilerindeki problemlerle mücadelesini izlemek onun insani yönünü ortaya koyuyor.

sarah lund

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

'Sugar' Dizisinden İlk Fragman Yayınlandı: Colin Farrell Başrolde

Sonraki Hikaye

Haftalık Polisiye Seyir Rehberi

En Son Yazılar

Haftalık Polisiye Seyir Rehberi

221B editörleri haftalık seyir rehberinde izlemekten keyif alacağınız polisiye dizi ve belgeselleri derledi. Real Time Crime BluTV kataloğuna…