Person of Interest de Bitiyor

/
3 dakikalık okuma

Uzun süredir “Bitti mi, bitiyor mu?” tartışmalarının odağında kalan “Person of Interest” hayranları için kötü haber. Yapımcı CBS Televizyonu’ndan resmi açıklama gelmese de bu yıl yayınlanacak 5. sezon, beğenilen dizinin son sezonu olacak gibi…

En azından dizinin idari yapımcısı J.J. Abrams’ın söyledikleri bu ihtimali güçlendirdi. “Sanırım final sezonuna girdik” diyen ünlü yönetmen şöyle devam etti: “En büyük üzüntümüz devam etseydik çok güzel öyküler geleceğini bilmek. Dizinin yaratıcısı Jonah Nolan ile Greg Plageman, gerçekten harika iş çıkardılar. Güzel bir final için çok uğraştılar.”

Son sezonun başlangıç tarihi belli değil

Geçen yaz Jonah Nolan da, “Eğer bu son sezonumuz olacaksa kimsenin hayal kırıklığına uğrayacağını düşünmüyorum. Bugüne kadar güzel iş çıkardık” diyerek diziyi noktalayacaklarının ipuçlarını vermişti.

13 bölümden oluşacağı açıklanan 5. sezonun ne zaman başlayacağı henüz bilinmiyor.

Başrollerini Michael Emerson (Harold Finch) ve Jim Caviezel’in (John Reese) paylaştığı “Person of Interest”te gizemli milyarder Finch ile, onun işe aldığı eski CIA ajanı Reese’in şiddet olaylarını önceden tespit edip suçluları ortadan kaldırmalarının öyküsü anlatıyor temelde.

Dizi nasıl başlamıştı?

Biraz daha ayrıntı verelim izlemeyenler için: Finch, 2001 yılında arkadaşı Nathan ile her insanı kameralarla izleyip dinleyerek önceden planlanmış terör saldırılarını tespit edebilen bir yapay zeka sistemi inşa eder. Finch, sisteme “Makine” adını verir. Makine, saldırıları ilgili ve ilgisiz olarak ikiye ayırır. İlgili, hükümete karşı olan tehdit, ilgisiz olanlarsa sivil halka karşı tehdit olarak gruplandırılmıştır. Makine’nin tespit ettiği kişilerin suçlu veya kurban oldukları belli değildir. Nathan, sistemi ABD Hükümetine satar. İlgisiz liste, sistemde sadece 24 saat kalacaktır. Harold sistemi kapatır ama Nathan, ondan habersiz sistemde bir arka kapı açar ve ilgisiz listeyi tekrar kurar. Harold durumu fark eder, Nathan’ı takip etmeye başlar, ardından da sistemi tekrar kapatır. Hemen öncesinde Makine, Nathan’ı ilgisiz olarak bildirir ancak Harold bunu göremeden sistem kapanır. Sistem kapandıktan sonra Nathan bu konuyu konuşmak için Harold’ı bir limana davet eder. Limana gelen Harold, Nathan’ı gördüğü anda bir bomba patlar; Nathan ölür, Harold ise yaralanır. Dizi, arkadaşının ölümünden sonra Harold’ın, sistemi yeniden kurması ve her gün bir kişiyi kurtarması için eski CIA ajanı Reese’e iş teklif etmesiyle başlar.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Bir Katil Yaratmak...

Sonraki Hikaye

“Buffolo Bill”in Evi, Elde Kaldı

En Son Yazılar