ispanyol polisiyeleri

Melike Yazıcı Çangur Öneriyor: 5 Kitap, 5 Film, 5 Dizi

5 dakikalık okuma

Okurlarımız için başladığımız yazı dizisine devam ediyoruz, önemli yazarlarımızın kitap, film ve dizi önerilerini sizlerle paylaşacağız. Bugünün önerisi, 221B’nin İspanyol polisiyeleri konusunda uzman yazarlarından araştırma görevlisi Melike Yazıcı Çangur’dan geliyor.

Kitaplar

Acı ÇikolataLaura Esquivel

Meksikalı yazar Laura Esquivel’in büyülü gerçekçilik akımının güzel örneklerinden biri olan Acı Çikolata romanı siz okurları yemek kokuları arasında bir aşk hikayesine tanık edecek.

MarinaCarlos Ruiz Zafon

İspanyol yazar Carlos Ruiz Zafon’un Marina adlı polisiye romanında Barcelona’nın gizemli sokaklarında geçen esrarengiz olaylar konu edinmektedir.

Ve İşte Onu Böyle KaybedersinJunot Diaz

Dominikli yazar Junot Diaz’ın Ve İşte Onu Böyle Kaybedersin adlı eserinde, ilişkilerini mahvetme yeteneğine sahip insanların öyküleri yer almaktadır.

İki Dikiş Arasında Zaman, María Dueñas

Bir diğer İspanyol yazar María Dueñas’ın İki Dikiş Arasında Zaman adlı eseriyle kendi halinde genç bir terzinin hayatına değinilmektedir.

Limon Yapraklarının Kokusu, Clara Sanchéz

İspanyol yazar Clara Sanchéz kaleme aldığı Limon Yapraklarının Kokusu adlı romanında kalp kırıklığına çare ararken macera dolu bir hayata kucak açan bir genç kızın hikayesiyle keyifli bir zaman geçireceksiniz.

1

Filmler

El Cuerpo (Ceset) (2012)

Hayatında her şeyi düzen ve plan içerisinde ilerleyen iş kadını Mayka bir gün ölü bulunur. Cinayeti aydınlatmak üzere görevlendirilen dedektif Jaime, hem Mayka’nın katilini hem de ortadan kaybolan ceseti bulmak zorunda kalacaktır.

Contratiempo (Görünmeyen Misafir) (2016)

Adrián Doria, bir otel odasında sevgilisinin cesedinin yanındayken polis tarafından tutuklanır ve avukatının yardımıyla neden cinayetin baş şüphelisi olduğunu keşfetmeye çalışmaktadır.

El Aviso (Uyarı) (2018)

Matematik uzmanı olan Jon, Madrid’de bir arkadaşının ölümüne tanık olur. Olayı araştırırken aynı yerde ve belirli aralıklarla cinayet işlendiğini keşfeder. Sıradaki kurbanı kurtarabilmek için elinden geleni yapacaktır.

La isla mínima (Bataklık) (2014)

70’li yılların sonunda diktatörlük rejiminden kurtulan İspanya’nın Endülüs bölgesindeki bir kasabada geçen hikayede, iki polis ortadan kaybolan iki genç kızın izini sürecektir.

Asesinos inocentes (Innocent Killers) (2015)

Psikoloji dersinden kaldığı için dönem uzatan bir üniversite öğrenci olan Francisco, hocasıyla konuşarak durumu düzeltmeye çalışır. Profesör Espinosa, Francisco’nun dersten geçebilmek için yapması gereken tek şeyin onu öldürmek olduğunu söyler. Francisco profesör Espinosa’yı öldürebilmek için arkadaşlarının yardımına ihtiyaç duyacaktır.

2

Diziler

Félix (2018)

Kendi halinde ve yalnızlığıyla mutlu bir yazar olan Félix, bir dizi tesadüf sayesinde Julia adında gizemli bir kadınla karşılaşır ve kısa zamanda bu gizemli kadına aşık olur. Ancak Julia, bir gün ortadan kaybolur ve onu bulmak için çaresizce bir arayış içine giren Félix’e arkadaşları yardım eder.

Malaka (2019)

Vis a vis ve Las Chicas del Cable dizilerinden tanıdığımız Maggie Civantos’un başrolde oynadığı Malaka dizisi Malaga’da geçiyor ve dizide uyuşturucu çeteleri konu alınıyor.

Bajo sospecha (2014-2016)

Bajo sospecha (Şüphe altında) adlı dizide 7 yaşında bir kızın vaftiz töreninde ortadan kaybolması üzerine, iki polis olayı araştırmak için görevlendirilir. Mutlu bir çift gibi görünerek kayıp kızın ailesinin içine sızıp olayı çözmeleri gerekmektedir.

Victor Ros (2014-2016)

İspanyol yazar Jerónimo Tristante’nin aynı adlı romanından uyarlanan dizi XIX. yüzyıldaki Madrid sokaklarında, eski suçlu yeni dedektif Victor Ros’un maceraları ile biz izleyicileri buluşturmaktadır.

El sabor de las margaritas (Bitter Daisies, 2018-2019)

Galicia’nın sakin kasabalarından birinde gizemli bir şekilde ortadan kaybolan evsiz bir genç kızı bulmak üzere kasabaya gelen dedektif Rosa Vargas, zaman geçtikçe kasabanın içinde bulunduğu uyuşturucu, fuhuş ve cinayet batağı karşısında hayrete düşecektir.

3

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

james bond
Önceki Hikaye

Sınırsız Şüphenin Dünyasında Dostlar, Yoldaşlar, Yardımcılar

Sonraki Hikaye

Hans Rosenfeldt: “Yazarlık, peşinde koştuğum bir iş değildi"

En Son Yazılar