Mahkeme Polisiyesi Sevenler İçin 5 Roman Önerisi

//
4 dakikalık okuma

Mahkeme polisiyesi, polisiyenin en sevilen alttürlerinden biri. Avukat ya da araştırmacı karakterleri takip ettiğimiz bu polisiyelerde, anlatının omurgasını oluşturan adalet sisteminin nasıl işlediğini de görme fırsatı buluyoruz. Suçlu konumundaki masum insanları savunan ya da eli kirli şirketlere karşı savaşan avukatları okumaktan keyif alan okurlarımız için mahkeme polisiyesi türünde 5 roman derledik.

Yasak Meyve Sokağı, Louise Doughty

Başarılı bilim insanı olan Yvonne Carmichael iki çocuk annesidir, düzenli ve mutlu bir hayatı vardır. Tüm bunlar, gizemli bir adamla yaşamaya başladığı ilişkiden sonra değişir. Küçük kaçamakları başlarda heyecan vericidir ama tüm bunlar sonrasında her şeyi riske atan bir şiddet olayına dönüşür. Sorgulanan taraf ise Yvonne’dur. Bu karmaşık cinayet ve aldatmaca hikayesi BBC tarafından ekrana da uyarlandı.

Suçlu Mu?, Lisa Ballantyne

Sekiz yaşında bir çocuk oyun parkında ölü bulunur. Suçlanan ise komşusu, on bir yaşında bir çocuktur. Kaybedilmeye mahkum davaları kazanmasıyla nam salmış avukat Daniel Hunter vakaya atanır ve suçlanan çocuğa yardım etmeye çalışır. Suçlanan genç Sebatian ile Daniel arasında tuhaf bir ilişki kurulur. Sebastian Daniel’a kendi çocukluğunu hatırlatır. Bu mahkeme polisiyesi İtirafların ve pişmanlıkların iç içe geçtiği bir hikaye.

Güneşin Karanlığında, Michael Connelly

Mickey Haller, Los Angeles’ta görev yapan bir avukattır. Ofisi ise Lincoln Town Car model arabasının arka koltuğudur. Haller aynı zamanda Michael Connelly’nin bir diğer ikonik karakteri olan LAPD dedektifi Harry Bosch’un üvey kardeşidir. Haller, saldırıyla suçlanan zengin bir emlak simsarının savunmasını üstlenir. İyi para kazanmayı beklerken saf bir kötülükle karşılaşır. Masum bir adamın hayatını kurtarabilmek için elinden geleni yapacaktır.

Kim Olduğumu Bilmiyorsunuz, Imran Mahmood

Güney Londra’da yaşayan genç bir adam, cinayetle suçlanır. Mahkeme salonunda, savunmasının sonlarına doğru yaklaşırken avukatını reddeder ve kendi savunmasını yapmaya karar verir. Genç adamın aslında tek bir isteği vardır; ömür boyu hapse mahkum edilecekse de gerçeklerin tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmasını ister. Okurlar olarak kendimizi o mahkeme salonundaki jürinin yerine koyarız. Bu mahkeme polisiyesi şu soruyu soruyor: Peki gerçek ne?

Bir Skandalın Anatomisi, Sarah Vaughan

Sophie ve sevgi dolu, yakışıklı, başarılı bir politikacı olan kocası James… Westminster’da yaşayan bu mutlu çiftin hayatı bir anda altüst olur. James, korkunç bir suçla itham edilmektedir. Sophie kocasının suçsuz olduğundan emindir, tek isteği ailesini korumak ve normale dönebilmektir. Davaya bakan ve James’in suçlu olduğundan emin olan bir avukat, Kate, gerçeği öğrenene kadar olayın peşini bırakmayacaktır. Güç, ayrıcalıklar ve maskülinite üzerine güncel bir eser.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Kya'nın Şarkı Söylediği Yer Sinemaya Uyarlanıyor

Sonraki Hikaye

2019'dan Bize Kalan Amerikan Yapımı 5 Polisiye Film

En Son Yazılar