2019’dan Bize Kalan Amerikan Yapımı 5 Polisiye Film

/
5 dakikalık okuma

Dünyada polisiye edebiyatı, sinemayı ve dizi sektörünü oldukça etkileyen ABD’de 2019, yine onlarca polisiye roman, dizi ve film üretimiyle geçti. Bu yapımlar arasından mutlaka izlemeniz gereken 5 polisiye film sizlerle.

Knives Out

The Brothers Bloom’un yönetmenliğini yapan Rian Johnson’ın yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği kara komedi ve gerilim türündeki filmin ilk gösterimi Eylül 2019’da Toronto Film Festivali’nde gerçekleştirildi. Zengin polisiye yazarı Harlan Thrombey, 85. yaş günü anısına epey uzak ilişkilere sahip olduğu ailesini malikanesine davet eder. Harlan’ın amacı, işlevsiz aile bireylerini tekrar bir araya getirmektir. Ne var ki yaş gününün ertesi günü Harlan aile bireyleri tarafından ölü bulunur. Tecrübeli dedektif Benoit Blanc ve polis ekipleri cinayeti araştırmak için eve intikal eder. Çok geçmeden tüm aile bireyleri cinayet soruşturmasında birer şüpheli haline gelir.

Motherless Brooklyn

Ünlü oyuncu Edward Norton’ın yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği film, Jonathan Lethem’in aynı adlı romanından uyarlama bir neo-noir suç filmi. Warner Bros yapımı olan ve 1957 senesinde New York’ta geçen filmin oyuncu kadrosunda Norton’ın yanında Bruce Willis, Gugu Mbatha-Raw, Bobby Cannavale, Cherry Jones, Alec Baldwin ve Willem Dafoe gibi ünlü oyuncular da mevcut. Tourette sendromundan mustarip, yalnız bir özel dedektif olan Lionel Essrog, akıl hocası Frank Minna’nın cinayetini aydınlatmaya çalışır.

Uncut Gems

Amerikalı bağımsız film yapımcısı kardeşler, Josh ve Benny Safdie’nin yönetmenliğini yaptığı film, kara komedi türünde bir suç filmi. İlk gösterimi Ağustos 2019’da Telluride Film Festivali’nde gerçekleştirilen filmin oyuncuları arasında Adam Sandler, Kevin Garnett, Idina Menzel, Lakeith Stanfield ve Julia Fox gibi ünlü isimler yer alıyor. New Yorklu karizmatik bir mücevherci olan Howard Ratner, büyük meblağların söz konusu olduğu bir bahis oynar ve hayatının hayal kırıklığını yaşar. Ratner, çok geç olmadan borçlarını ödemenin bir yolunu bulmak zorundadır.

The Highwaymen

Yönetmenliğini John Lee Hancock’un; senaristliğini de John Fusco’nun üstlendiği bu dönem filmi, 2019’un Mart ayında Netflix’te yayımlandı. Kevin Costner, Woody Harrelson, Kathy Bates ve John Carroll Lynch gibi ünlü oyuncuların yer aldığı film, 2005 senesinden beri gelişim aşamasındaydı aslında. 2018 yılında, Netflix filmin haklarını aldığını duyurdu ve proje böylece hız kazandı. 1930’larda geçen film, kötü şöhretli suçlular Bonnie ve Clyde’ı izleyip yakalamaya çalışan iki efsanevi dedektifin gerçek hikayesini anlatır.

The Irishman 

Ünlü yönetmen Martin Scorsese’nin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği epik suç filmi, 2019’un en merakla beklenen filmlerinden biriydi. Steven Zaillian’ın I Heard You Paint Houses isimli romanından uyarlama olan filmin oyuncu kadrosunda Robert De Niro, Al Pacino ve Joe Pesci gibi efsanevi aktörler yer alıyor. De Niro, daha önce farklı projelerde ayrı ayrı Al Pacino ve Joe Pesci ile birlikte yer aldı ancak izleyiciler bu üçlüyü ilk defa bir arada izleme fırsatını bu filmde elde etti. De Niro’nun canlandırdığı karakter Frank Sheeran, “The Irishman” lakabıyla bilinen bir kiralık katil olarak karşımıza çıkıyor. Al Pacino ise filmde cesedi hâlâ bulunamamış olan ünlü Amerikalı sendikacı Jimmy Hoffa’yı canlandırıyor. The Irishman’in, Scorsese’nin yönetmenliği ve üç usta aktörün oyunculuğuyla efsanevi filmler arasında yerini aldı.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Mahkeme Polisiyesi Sevenler İçin 5 Roman Önerisi

Sonraki Hikaye

Sinema ve Televizyonda Dedektif Karakterleri

En Son Yazılar