Ilaria Tuti’nin ‘Teresa Battaglia’ Serisi Ekrana Uyarlandı

/
2 dakikalık okuma

Ilaria Tuti’nin Teresa Battaglia adlı polisiye roman serisinin ilk kitabı Cehennem Çiçekleri ekrana uyarlandı. Geçtiğimiz şubat ayında İtalyan kanalı Rai 1‘de gösterime giren dizi, İtalyan izleyiciden büyük ilgi gördü.

İlginizi çekebilir: Özel Röportaj: ‘Cehennem Çiçekleri’nin Yazarı Ilaria Tuti

İtalyan yazar Ilaria Tuti’nin Teresa Battaglia serisinin ilk kitabı Cehennem Çiçekleri, İtalya’da 70 binden fazla sattı ve 14 dile çevrildi. Cehennem Çiçekleri, 2019 yılında Türkçede Portakal Kitap etiketiyle yayımlandı. Serinin ikinci romanı Uyuyan Peri ise 2021 yılında yayımlandı. Beş kitaptan oluşan serinin son kitabı Madre d’ossa, 2023’ün Haziran ayında çıktı.

‘Teresa Battaglia’ Serisi

Tuti’nin polisiye roman serisi, Başkomiser Teresa Battaglia’yı takip ediyor. İtalya’nın küçük bir kasabasında gerçekleşen cinayetleri araştıran Teresa, 60’lı yaşlarında ve Alzheimer teşhisi konmuş bir kadın. Alzheimer ile mücadele ederken bir cinayet soruşturmasını yürütmek zorunda kalan Teresa, sezgileri ve hafızasına en çok ihtiyaç duyduğu anlarda büyük bir ikilem yaşıyor.

Tuti ile gerçekleştirdiğimiz röportajda yazar, serinin ilk kitabını 2015-2017 yılları arasında yazdığını ve yazmaya başlamadan önce Teresa karakterinin aklında döndüğünü belirtiyor. Oldukça gerçekçi bir dedektif portresi sunan Teresa’nın, özellikle merhametiyle öne çıktığını da vurguluyor.

‘Cehennem Çiçekleri’ Dizisi Konusu

Başkomiser Teresa Battaglia ve ekibi İtalya’nın küçük bir kasabasında ortaya çıkan bir seri katilin peşindedir. Alzheimer teşhisi konan Teresa, hastalığını yenerek savunmasız çocukları hedef alan seri katili bulmak zorundadır.

Dizinin başrollerinde Elena Sofia Ricci, Gianluca Gobbi ve Giuseppe Spata yer alıyor. İtalya’nın en eski bağımsız yapım şirketlerinden biri Publispei tarafından yaratılan dizinin yönetmen koltuğunda ise Carlo Carlei oturuyor.

Dizi, Avustralya’daki SBS, Birleşik Krallık’taki Walter Presents ve Romanya’daki Antenaplay’e satıldı. Serinin diğer kitaplarının da ekrana uyarlanacağı biliniyor.

ilaria tuti teresa battaglia serisi
Ilaria Tuti

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Harlan Coben'in 'Missing You' Romanı Ekrana Uyarlanıyor

Sonraki Hikaye

Guy Ritchie'den Young Sherlock Holmes Serisi Geliyor

En Son Yazılar