Gerçek Suç’un Yeni Yıldızı: Podcastler

3 dakikalık okuma

Polisiye son yıllarda TV ve sinemada yükselişini daha da hızlandıran bir tür. Dijital platformların da artmasıyla birlikte polisiye dizi, filmler, gerçek suç hikayeleri daha da ilgi çekmeye başladı. Gerçek suçlar artık daha çok diziye, filme uyarlanıyor, belgesel ya da docudrama türleriyle karşımıza çıkıyor. Sadece bu kadar da değil! Youtube’da dünyanın farklı yerlerinden pek çok isim gerçek suç programları yapıyor. Tüm dünyada en çok dinlenen podcastler arasında da gerçek suç podcastleri dikkat çekiyor. Okurlarımız için en dikkat çekici gerçek suç podcastlerini ve youtube programlarını inceledik.

Morbid: A True Crime Podcast

Alaina Urquhart ve Ash Kelley tarafından yaratılan Morbid, bir otopsi uzmanı ve kuaför kardeşlerin gerçek suça dair mizahi bakışlarını sunuyor. 400’den fazla bölümü olan Morbid, Spotify’da en çok dinlenen Gerçek Suç podcastlerinden biri.

Gerçek

True Crime With Kendall Rae

Kendall Rae, on yıldır Youtube’da Gerçek Suç içeriği üreten ve 3 milyondan fazla abonesi olan bir youtuber. Genelde daha az popüler davaları işlemesiyle bilinen Kendall, bu davalar için bağış topluyor ve kurbanların aile ve arkadaşlarını da podcastlerinde ağırlamasıyla fark yaratıyor.

Crime Junkie

Ashley Flowers ve Prit Prawat’in sunduğu Crime Junkie, Spotify’da en ilgi çeken podcastlerden biri. Her hafta yeni bir bölüm yayınlayan ikili, şu ana dek birçok davayı derinlemesine tartıştı.

Casefile

Casefile, yaşanmış en korkunç gerçek suç olaylarını dinlerken bile sunucunun sakin sesiyle rahatlatmayı başaran bir podcast. Spotify’da en çok dinlenen podcastlerden biri olan Casefile’ın sunucusu anonim kalmayı seçmesiyle ve kendisi hakkında tek bilgimiz olan Avusturalya aksanıyla tanınıyor.

Up and Vanished

Payne Lindsey tarafından yaratılan Up and Vanished, büyük bir dinleyici kitlesine sahip podcastlerden biri. Her sezon başka bir kurbanın kaybolmasını ele alan bu podcast, yakın bir zamanda üçüncü sezonuyla dinleyicileriyle tekrar buluştu.

Serial

2014’te Adnan Syed davasıyla başlayan Serial’ın yolculuğu, New York Times’ın bünyesine katılması, milyonlarca dinlenmesi, birçok ödüle aday gösterilmesi ve hatta ilk Peabody ödülü alan podcast olmasıyla devam etti. Sarah Koenig adlı bir gazeteci tarafından yaratılan Serial, kesinlikle dinlenmesi gerekenlerden.

Gerçek

The Murder in My Family

Mike Morford’un sunduğu bu podcast, cinayetin sadece kurbanı değil, kurbanın tüm aile ve arkadaşlarını etkileyen bir olay olduğunun altını çizmesiyle diğerlerinden ayrılıyor. The Murder in My Family, sözü kurbanın sevenlerine vererek dinleyicinin bakış açısını değiştiren bir podcast.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Russell Lewis: 'Colin Dexter'ın romanları, Başkomiser Morse'u polisiye edebiyatın ölümsüzleri arasına yerleştirir'

Sonraki Hikaye

Jason Arnopp'un İlk Romanı 'Jack Sparks'ın Son Günleri' Çıktı

En Son Yazılar