Dedektiflerin Onlar Kadar Ünlü Arabaları

10 dakikalık okuma

James Bond’un Aston Martin’inden Saga Norén’in Porsche 911S’ine… Kurgusal dedektifler ve casuslar her zaman en havalı arabalara sahip oldular. Bu kurgusal figürlerin kullandıkları arabalarla akıllara kazınması sadece araçların dış görünüşüyle ya da makinenin gücüyle ilgili değildi elbette. Tıpkı kurgusal karakterlerin yedikleri, içtikleri ve dinledikleri gibi, kullandıkları arabalar da karakterlerinin bir uzantısı olarak görev gördüler ve dedektifin ayrılmaz parçası haline geldiler. Kurgusal dedektiflerin en az onlar kadar ünlü arabaları sizlerle…

Endeavour Morse

1960 model Mark II Jaguar

morse

John Thaw, 1987-2000 yılları arasında Inspector Morse ile 12 sezon boyunca Dedektif Müfettiş Morse karakterini canlandırdı. Gerçek bira içmekten hoşlanan, opera dinleyen aksi Oxfordlu dedektifin arabası da tam ona göre, klasik ve geleneksel bir arabaydı. Colin Dexter’ın ilk Morse romanlarında, dedektif aslında bir Lancia kullanıyordu ancak Morse’un dizi için seçimi kırmızı bir Jaguar’dı; Thaw’a göre dedektif, bir İngiliz arabası sürmeliydi. 1960’ların standart polis arabalarından çok daha hızlı olan Jaguar’ın bu modeli önceleri kötü adamlar tarafından kullanılıyordu; daha sonraları polisler tarafından tercih edilmeye başlandı. Morse sözkonusu olduğunda klasik Jaguar hem zarafeti hem de yaramaz bir cazibeyi kodluyor. Dizide kullanılan araba 2005’te açıkartırmayla 100.000£’dan fazla bir miktar karşılığı satıldı.

Teğmen Columbo

1959 model Peugeot 403 Cabriolet

columbo

1971-2003 yılları arasında 13 sezon boyunca Columbo dizisiyle izleyicilerle buluşan Teğmen Columbo’nun 403 Cabriolet’i, Columbo’yu canlandıran aktör Peter Falk tarafından özellikle seçilmiş. Anlatılanlara göre Falk, arabayı Universal Studios’un otoparkında bulunan arabalardan seçmiş. Amerikan standartlarına göre küçük bir araç ve aynı zamanda çok güçlü ve gösterişli olmayan bir araba. Ancak Falk, Columbo’nun alameti farikası olan kafa karışıklığını ve dikkatsizliğini iyice vurgulayabilmek adına bu modelle çalışmak istemiş. Falk’ın seçtiği, nadir bir araç aslında. Peugeot, 1955 ve 1966 yılları arasında neredeyse bir milyon adet 403 üretmiş fakat 1959’da bu modelden sadece 500 adet üretilmiş.

Thomas Magnum 

Ferrarri 308GTS

magnum

Hawai merkezli bir özel dedektifi konu alan, 1980-1988 yılları arasında sekiz sezon boyunca izleyicilerle buluşan Magnum P.I. ve Thomas Magnum… Palmiye ağaçları, Tom Selleck’in Hawai tişörtü, bıyıkları ve Ferrari’si… Daha ne olsun! Thomas Magnum tüm dünyaya ihtişamın ne olduğunu gösterdi; göğsü açık bırakılan bir gömlek ve havalı, kırmızı bir Ferrari. Magnum P.I.’ın sekiz sezonu boyunca üç farklı 308 modeliyle izleyicilerin karşısına çıktı Thomas Magnum. İlk önce 1978 GTS kullanıyordu, daha sona 1980 model GTSi ile boy gösterdi. Son olarak da siyah bir spoiler ile taçlandırılmış 1984 GTSi Quattrovalvole ile karşımıza çıktı.

Jim Rockford

1974 Pontiac Firebird Esprit

rockford

Aktör James Garner, 1974-1980 yılları arasında The Rockford Files isimli dizide altı sezon boyunca eski suçlu, yeni özel dedektif Jim Rockford karakterini canlandırdı. Rockford’un altın rengi Pontiac Firebird Esprit’i neredeyse dedektifin kendisi kadar ün kazanmıştı. O kadar ki aktörün arabayla yaptığı bir numara “Rockford turn” ya da “J-turn” olarak bilinegelmiş. Jim Rockford kötü adamlardan hızla kaçarken kendine has bir manevrayla Firebird’ü 180 derece döndürüyormuş. Yapım şirketinin yaptığı açıklamaya göre, dizinin her sezonu için yeni bir Firebird modeli kullanmış.

Starsky ve Hutch

1975 Ford Gran Torino

starsky

1975-1979 seneleri arasında Starsky and Hutch isimli diziyle dört sezon boyunca izleyicilerle buluşan polis ikilisi Starsky ve Hutch’tan söz ederken arabalarından bahsetmek kaçınılmaz. Dizinin yaratıcılarından William Blinn, ikili için aslında üstü açılır bir Chevrolet Camaro istemiş fakat yapım şirketinin dizinin ilk bölümü için Ford ile yaptığı anlaşmaya sadık kalması gerekiyormuş. “The Striped Tomato” (çizgili domates) olarak bilinen araba o kadar popülermiş ki Ford, 1.300 adet markalı Starsky ve Hutch Gran Torino’su üretmiş. Ünlü araba Gran Torino, ikiliyi konu alan 2004 yapımı filmde de karşımıza çıkmıştı.

James Bond

Aston Martin DB5

bond

James Bond karakteri, arabalarıyla özdeşleşmiş polisiye karakterler profiline mükemmel bir şekilde uyuyor. 1964’te gösterime giren Goldfinger, Sean Connery’nin canlandırdığı James Bond’u Aston Martin DB5 ile gördüğümüz ilk filmdi ve bu araba bugüne en ünlü Bond arabası olarak geldi. James Bond ve Aston Martin ayrılmaz bir ikili ve DB5 bugün, suçla savaşan kurgusal bir figürün kullandığı en havalı ve en pahalı araba. Bond karakterinin yaratıcısı Ian Fleming, romanlarında karakteri, Aston DB Mark III modeliyle tasvir etmiş ancak film çekimleri sırasında yapım şirketinin elinde DB5 modeli olduğu için Bond karakteri bu arabayı kullanmış.

Jim Bergerac

1947 Triumph Roadster

berger

BBC’nin 1981-1991 yılları arasında yayınlanan Bergerac isimli dizisinde John Nettles’ın canlandırdığı Jim Bergerac, dokuz sezon boyunca Jersey adasını bu kırmızı arabayla gezdi ve suç gizemlerini bu arabayla çözdü. Bu araba özellikle de İngiliz izleyiciler için oldukça önemli bir yere sahipti. O kadar ki dizide kullanılan orijinal araba 2013’te açıkartırmayla 23.000£’a satıldı.

Michael Knight

Pontiac Firebird Trans Am (KITT)

kitt

1982-1986 yılları arasında Knight Rider (Kara Şimşek) isimli dizide dört sezon boyunca suçla savaşan başka bir karakteri, eski polis Michael Knight’ı izledik. David Hasselhoff’un başrolünde olduğu dizideki araba Pontiac Firebird Trans Am, namı diğer “KITT” neredeyse Knight karakteri kadar hafızalara kazındı. Bir jetinkini andıran direksiyonuyla kendi kendini sürebilen ve 1000 megabitlik bir beyne sahip olan KITT herkesin sahip olmak isteyeceği türden bir arabaydı.

Saga Norén

1977 model US-spec Porsche 911S

saga

Güçlü arabalar ve güçlü kadınlar… Dört sezon boyunca izleyicilerle buluşan İsveç-Danimarka ortak yapımı Bron/Broen’in soğuk ve bir o kadar da duygusal olarak karmaşık Dedektifi Saga Norén’in kullandığı araba son yılların ekranlarda görülen en önemli arabalarından biri. Yeşilimsi kahverengi tonu ve otuz yıllık tarihiyle dizinin rengine ve tonuna da çok uygun. Saga Norén’i canlandıran oyuncu Sofia Helin bir röportajında bu arabayla ilgili şöyle söylemiş: “Korkunç, bu arabadan nefret ediyorum. Yani aslında nefret etmiyorum. Bir aşk ve nefret ilişkisi gibi bu. Mesele şu ki bu arabayı kullanmak gerçekten çok zor. Oldukça hassas bir araba.” Bu araba Goodwood’daki hız festivalinde 125.000£’a alıcı buldu ki bu, tahmin edilen rakamın neredeyse dört katıydı.

Grace Rasmussen

Erken 1970’ler Ford Ranchero

grace

Geçtiğimiz senenin en başarılı polisiye yapımlarından biri olan Unbelievable’ın çetin kadın dedektifi Grace Rasmussen’i ve karakterini tamamlayan mükemmel bir araç. Station araba ve pikap karışımı, yarı spor ve sert bir araba. Efsaneye göre Ford, Ranchero gibi bir model üretme fikrini 1930’larda Ford Avustralya’ya mektup yazan bir kadından almış. İsmi belirsiz kadının gönderdiği mektup şöyle: “Ailemi pazar günü kiliseye götürebileceğim ve pazartesi günü de domuzlarımı pazara götürebileceğim bir arabaya ihtiyacım var.” Bundan birkaç on yıl sonra da “muscle car” olarak bilinen bu büyük motorlu ve performansı yüksek Amerikan arabası ortaya çıkmış.

Fulya Turhan

2011’de Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nden mezun oldu. 2014 yılında, lisans tezi olan çalışması “Sherlock Holmes & Peder Brown, Rasyonalite ve İnancın Çatışması” ismiyle yayımlandı.

sophie hannah
Önceki Hikaye

Sophie Hannah'nın Kaleminden "Üç Çeyreğin Gizemi"

Sonraki Hikaye

Özel Röportaj: Gülce Başer ile Polisiye Üzerine

En Son Yazılar