İngiliz Polisiye Yazarlar Birliği’nin (CWA) her yıl en iyi polisiye romanlara verdiği prestijli Hançer Ödülleri sahiplerini buldu

5 dakikalık okuma

Ray Celestin, Polisiye Yazarlar Birliği’nin ödül töreninde, Sunset Swing (Mantle) ile yılın suç romanı ödülü de dahil olmak üzere iki ödül kazandı.

1955’ten bu yana verilen dünyaca ünlü Hançer ödülleri, türün en eski ödüllerinden biri olma özelliğini taşıyor. Bu yılki ödüller, 29 Haziran’da Londra’nın merkezindeki Leonardo City Hotel’de bir gala yemeğinde verildi.

1967’nin sonunda Los Angeles’ta geçen Sunset Swing, Tarihi Roman Hançeri ile birlikte yılın polisiye romanına verilen Altın Hançer ödülünü kazandı. Tarihi figürlerle bir arada hareket eden orijinal karakterler barındıran roman övgülere layık görüldü.

Polisiye Yazarlar Birliği başkanı Maxim Jakubowski şunları söyledi: “Sunset Swing, yoğun duygular barındıran, kendine ait bir ruha sahip, aynı anda birçok şeyi kapsayan, mükemmel bir tempoyla kusursuz bir şekilde insa edilmiş bir roman. Ray’in sadece bir değil iki CWA Hançeri kazanması da bunun bir kanıtı.”

Celestin, tören gecesi Covid-19’a yakalandı ve Altın Hançeri, Mantle yayıncısı Maria Rejt tarafından alındı. “Harika yazarımız Ray Celestin, son 12 yıldır bu harika kitapları, Amerikan suç yüzyılını simgeleyen bu kitapları yazıyor ve bu bizim için inanılmaz bir onur”.

En iyi gerilim dalında Ian Fleming Gümüş Hançeri’nin galibi, Dead Ground ile M W Craven oldu. Craven, 2013’teki CWA’da ilk çıkışını yapmış ve John Creasy (New Blood) Hançeri’ne aday olmuştu.

Dead Ground, karmaşık karakterleri ve ustaca kurgulanmış hikayesi nedeniyle jüri üyeleri tarafından övüldü. Panel, “Craven bir kez daha gerilim ve aksiyon yazma sanatında usta olduğunu kanıtladı” dedi.

Yılın en iyi çıkış romanına verilen John Creasey (New Blood) Hançeri, Janice Hallett’in The Appeal (Viper) romanına verildi. Jüri tarafından “göz kamaştırıcı derecede zekice kurgulanmış bir suç romanı” olarak övülen kitap, Sunday Times tarafından da Yılın Suç Kitabı seçilmişti.

Julia Laite, The Disappearance of Lydia Harvey: A True Story of Sex, Crime and the Meaning of Justice (Profile) ile ALCS Altın Hançer’i Kurmaca Dışı dalında kazanırken, Paul Magrs, “Flesh of a Fancy Woman” ile Kısa Öykü Hançeri’ni kazandı. Mark Billingham ise, kütüphaneciler tarafından oylanan bir ödül olan ‘Kütüphanedeki Hançer’ ödülünün sahibi oldu.

Çeviri Roman Hançeri, Rachel Ward tarafından çevrilen, bir Hamburg otelinde geçen gergin bir rehine draması olan Hotel Cartagena (Orenda) ile Simone Buchholz’a gitti. Bu, ödülün CWA başkanı Jakubowski tarafından, şimdilerde Alzheimer hastası olan üniversite öğretim görevlisi olan eşi Dolores’in onuruna ödüle sponsor olduğu ilk yıl.

İlk Hançer’in galibi, TV için yazan ve senaryo danışmanı olarak çalışan Anna Maloney oldu. 10:12 adlı romanı, bir tren kaçırma ve karşı saldırıya öncülük eden bir kadının hikayesini konu alıyor.

En İyi Suç ve Gizem Yayıncısı için Hançer, Faber & Faber CWA’ya giderken, Red Herring, suç türüne ve CWA’ya hizmetlerinden dolayı ölümünden sonra, bu yıl 51 yaşında vefat eden Sphere yazı işleri müdürü Thalia Proctor’un anısını bir ödülle onurlandırıldı. Jakubowski dedi ki: “Thalia kendini herkese sevdirdi ve ne yazık ki çok özlenecek.” Annesi ödülü almak için oradaydı.

Matthew Shardlake serisi de dahil olmak üzere suç yazarlığı kariyeriyle övgüler alan CJ Sansom, İngiliz polisiye yazarlığında en yüksek onur ödülü olan Crime Writers’ Association (CWA) Elmas Hançer’in sahibi olarak açıklandı.

Jakubowski şunları söyledi: “Yıllık Dagger ödüllerinin bir parçası olmak her zaman bir onurdur. Suç yazarlığının en iyilerini kutlamak için 2019’dan beri ilk kez fiziksel olarak bir araya geldiğimiz için bu yıl çok özel hissettiriyor. Sadece kazananları değil, kısa listeye girenleri de tebrik etmek istiyorum. Bu müthiş bir başarı.”

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Viaplay, Anders de la Motte'nin aynı adlı romanından uyarlanan psikolojik gerilim dizisi “End of Summer”ın siparişini verdi

Sonraki Hikaye

İki dünyanın hikâyesi

En Son Yazılar