Casus Romanının Usta İsmi John le Carré 89 Yaşında Hayatını Kaybetti

3 dakikalık okuma

Casusluk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan İngiliz yazar John le Carré zatürre nedeniyle 89 yaşında hayatını kaybetti.

Le Carré Soğuk Savaş zamanında geçen casusluk romanlarıyla edebiyat dünyasında önemli bir yere konumlanmış, eserleri onlarca filme ve diziye uyarlanmıştı.

Uzun zamandır ünlü yazarın temsilciliğini yapan Jonny Geller şöyle bir açıklamada bulundu: “İngiliz edebiyatının tartışmasız dev isimlerinden biriydi. Soğuk Savaş döneminin sınırlarını çizdi ve bunu takip eden yıllarda da korkusuzca gerçekleri söylemeye devam etti. Akıl hocamı, ilham kaynağımı ve en önemlisi de arkadaşımı kaybettim.”

Le Carré’nin vefatı üzerine edebiyat dünyasından da açıklamalar ardı ardına geldi. Stephen King “Bu berbat yıl bir edebiyat devini ve insancıl bir ruhu aramızdan aldı.” Robert Harris bu haber karşısında oldukça üzgün olduğunu belirtti ve usta yazarın savaş sonrası Britanya’sının en önemli romancılarından biri olduğunu, unutulmaz ve eşsiz bir karaktere sahip olduğunu belirtti. Adrian McKinty de Le Carré’nin ünlü romanı Köstebek’i “bu güne kadar yazılmış en iyi casus romanı” olarak nitelendirdi.


Gerçek adı David Cornwell olan usta yazar 1931’de İngiltere’nin Güney Batı bölgesindeki Dorset’te doğdu. İsviçre’deki Bern Üniversitesi’nde ve ardından Oxford Üniversitesi’nde eğitim gördü ve gizli bir ajan olarak görevine başladı.

Eton Koleji’nde iki sene boyunca eğitim verdikten sonra Dışişleri Bakanlığı’nda çalışmaya başladı. Bu süre zarfında gizli servisin çalışma sistemini kavramasını sağlayacak olan dosyalara erişim sağladı. 1961 yılında da ilk romanı olan Ölüme Çağrı‘yı John le Carré mahlasıyla kaleme aldı.

Bundan iki sene sonra da büyük bir çıkış yakaladığı romanı Soğuktan Gelen Casus‘ta da okurların karşısına çıkmıştı. Bu roman kısa süre içinde tüm dünyada çok okunanlar listesine girmişti. Le Carré bu romanla birlikte tüm zamanını yazmaya ayırmaya karar verdi.

Usta yazar doğal bir sinematografik gözle yazdığı romanları ve zeka dolu anlatılarıyla yarım yüzyıla yayılan kariyerinde 25 romana imza atmıştı. Ünlü yazarın son romanı 2019’da, 88inci doğumgününden üç gün sonra yayımlanmıştı.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Serilerin yeni kitapları sırada: Montalban’ın Ofsayt’ı, McKinty’nin Gun Street Girl’ü 2021’de yayımlanıyor

Sonraki Hikaye

Martin Beck Serisinin Dokuzuncu Kitabı ‘‘Polis Katili’’ Yayımlandı

En Son Yazılar