stephen king

“O: Bölüm 2” Oyuncularının Favori Stephen King Kitapları

//
5 dakikalık okuma

Vizyona girmesinin ilk haftasında hem olumlu eleştiriler alan hem de gişe başarısı sağlayan Stephen King uyarlaması O: Bölüm 2‘nin (It: Chapter 2) oyuncuları, korku-gerilim üstadının kitaplarına yabancı değil. Peki, favorileri hangileri dersiniz?

Jessica Chastain, Bill Hader, Isaiah Mustafa, Jay Ryan, James Ransone, Andy Bean ve James McAvoy, O filmindeki çocukların yetişkinlik hallerini oynuyor ikinci filmde. Hepsi de bu rolleri almadan önce birer Stephen King hayranıymış. McAvoy haricindeki oyuncular, filmin başladığı Derry kasabasında muhabirlerle buluşup Stephen King’in kitaplarını değerlendirdi. Birlikte bakalım…

Jessica Chastain/Sadist (Misery)

Jessica

Jessica Chastain, Stephen King’in en önemli kitaplarından biriyle ortak bir özelliğe sahip. “Sanırım Hayvan Mezarlığı, rol almayıp okuduğum ilk kitaplardan biriydi,” diyor ve ekliyor: “Buradan Medyum‘a (Shinning) ve Sadist‘e (Misery) ulaştım. İsminin Misery Chastain olmasını çok sevdim. Evet, ben bir Stephen King hayranıyım!”

Bill Hader/Korku Ağı (Salem’s Lot)

Bill Hader

Bill Hader, Stephen King kitaplarıyla büyükbabası sayesinde tanışmış: “Büyükbabam beni kitapçıya götürdü ve okul için Cesaretin Kırmızı Rozeti‘ni (Red Badge of Courage) almak zorunda kaldım. Biraz sinirlenmiştim ve büyükbabam ‘İstersen başka bir kitap da alabilirsin,’ dedi. Bunun üzerine genç yetişkin bölümüne gittim ve büyükbabam, ‘Hayır hayır, kurgu bölümüne bakmalısın. 12 yaşındasın ve bu senin için daha uygun olur,’ dedi.”

Rafların arasında dolaşırken bir Stephen King klasiğini keşfetmiş oyuncu. “Korku Ağı‘nı aldım ve hafta sonu okudum. Böylece 400 sayfalık ilk yetişkin romanımı okumuş oldum. Kendimi büyük bir iş başarmış gibi hissetmiştim.” diyor o günü hatırlayarak.

Ama King’in kurgudışı kitabı Yazma Sanatı (On Writting), Hader üzerinde asıl büyük etkiyi yaratmış: “Bu, King’in en iyi kitabı olmalı. Çok kez okudum, aynı zamanda dinledim de. O, bu işi çözmüş.”

James Ransome/Mahşer (The Stand)

James Ransone

Aynı zamanda Yazma Sanatı hayranı olan James Ransome, Stephen King klasikleri arasından Mahşer‘i seçiyor: “Benim bilgim, mini diziler ve Medyum arasında gidip geliyordu. Okuduğum, başladığımı hissettiğim ve öncesinde bilgi sahibi olmadığım tek kitap Mahşer. Sanırım beni O‘dan daha çok korkuttu.”

Isaiah Mustafa/Hepsi!

_saiah_Mustafa..

Isaiah Mustafa, O‘yu iki kez okumuş ve aylarca sesli kitap olarak dinlemiş. Sonrasında Stephen King’in diğer kitaplarını araştırmaya başlamış. Tek bir kitapla sınırlı kalamıyor: “Sanırım favori kitabım Kubbenin Altında. Doktor Uyku‘dan da büyük keyif aldım. Hücre, gerçekten çok başarılı. Uzun Yürüyüş de çok iyi. Uykusuzluk, Şeffaf, Mahşer… Hepsini çok başarılı buldum. Bir kitaptan diğerine sürükleniyor, kendimi tutamıyordum. Gözümü açıp uyuyacağım vakte kadar gerçekten de bu kitapları okuyordum.”

Jay Ryan/Sadist (Misery)

jay-ryan..

Bir yazar, beğendiği kitabı yazana dek kendisini esir alan en büyük hayranı tarafından bir otomobil kazasından kurtarılıyor. Filmi hatırladınız mı? Kathy Bates, bu filmdeki performansıyla Oscar ödülü almıştı. İşte Jay Ryan’ın favorisi, filmin uyarlandığı Sadist romanı. Oyuncu Yazma Sanatı‘na da hayran…

Andy Bean/Mahşer (The Stand)

andy-bean

Oyuncu Mahşer‘i okuduğuna travmaya benzer bir hal yaşadığını söylüyor: “Babamın komodininin üzerinde duran karton kapaklı Mahşer kitabını aldım. Okuyup bir hayli korktum ve mini dizilerden Stephen King’e geçiş yaptım. Gizli bir iş yapmak gibiydi. Bana ne olduğunu bilmiyorum ama travma geçirmiş gibi bir ay boyunca kâbuslar gördüm.”

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

kanaldaki kadın
Önceki Hikaye

Martin Beck Döndü: "Kanaldaki Kadın" Raflarda

sherlock holmes alfa
Sonraki Hikaye

Beş Ciltlik Sherlock Holmes Serisi Raflarda

En Son Yazılar