Belleğin Karanlık Dehlizlerinde: Karanlık Dükkânlar Sokağı

/
3 dakikalık okuma

Yayımlandığı yıl Goncourt Ödülü kazanan Karanlık Dükkânlar Sokağı Nobel Komitesi tarafından çağımızın Proust’u olarak gösterilen Patrick Modiano’nun yazınını kavramak için anahtar niteliğinde bir roman.  İşgal dönemi Fransa’sının etkilerinden kurtulamamış insanların bireysel ve kolektif yazgısını anlatan çarpıcı bir tanıklık.

Gizemli bir kaza sonucunda hafızasını kaybeden ve geçmişini ardında bırakıp özel dedektiflik yapmaya başlayan Guy Roland, on yıl sonra geçmişiyle yüzleşmeye, gerçek kimliğini keşfetmeye karar verir. Bu arayışta karşısına bazı ipuçları, birtakım insanlar, eski fotoğraflar, kilitli kapılar, adresler ve telefon numaraları çıkar. Belleğinin karanlık dehlizlerinde el yordamıyla ilerleyen dedektif, bazı gerçeklere ulaştığını düşündüğü anda çıkmaz sokaklara sapar. Ancak arayışı asla sona ermez, anı kırıntıları bu yolda ona ışık tutan işaret fişekleridir.

“Modiano gerçek bir yaratıcı.”

          Adam Thirlwell

Karanlık Dükkânlar Sokağı

Bu kitaba ilgi duyanlar için ek öneriler:

Patrick Modiano: Mahallede Kaybolma Diye, Imre Kertész: Tasfiye, Paul Auster: Görünmeyen, W.G Sebald: Vertigo, Joseph Roth: Kör Ayna

PATRICK­ MODIANO

1945’te­ Paris’te­ Yahudi­ asıllı­ bir­ babanın­ ve­ Belçikalı ­bir ­annenin çocuğu ­olarak ­dünyaya ­geldi. ­Öğrenim ­hayatına­ Fransa’da ­devam­ etti. İkinci ­Dünya­ Savaşı ­ve işgallerin­ olduğu­ bir ­dönemde­ yaşadığı ­için ­sıkıntılı ­bir ­çocukluk ­geçirdi. İlk ­romanı­ La place de l’étoile­ (Étoile ­Meydanı)­1968’de ­yayımlandı.­1972’de ­Les Boulevards de la ceinture (Çevre­ Yolları) ­ile­ L’Académie­ Française ­Ödülü’nü ­kazandı.­ 1978’de ­Karanlık Dükkânlar Sokağı­ ile ­Goncourt ­Ödülü,­ 2000’de ­Paul-Morand­ ­ Ödülü,­ 2005’te­ Prix­ des­ libraries,­ 2010’da­ Cino­ del­ Duca­ Ödülü,­ 2012’de­ Avusturya ­Devleti ­Avrupa ­Edebiyatı ­Ödülü ­gibi ­daha­ birçok ­ödüle ­layık ­görüldü.­ Son­ olarak ­2014’te ­Nobel ­Edebiyat­ Ödülü’nü ­kazandı. Otuza ­yakın ­kitabı ­olan­ yazarın ­aynı ­zamanda­ şarkı­ sözleri, ­sinemaya­ uyarlanan ­eserleri,­ çocuk ­kitapları,­ Polka ­isimli­ tiyatro­ oyunu­ vardır.­ Kitapları ­birçok ­dile ­çevrildi.

EKİN­ ÖZLÜ­ AKSEKİ

­Cezayir’de­ doğdu.­ Belçika’da­ liseyi­ bitirdikten­ sonra­ Ankara­ Üniversitesi­ Uluslararası ­İlişkiler ­Bölümü’nde­ lisans,­ Paris­ Sorbonne ­Üniversitesi’nde­ yüksek ­lisans­ yaptı.­Ardından­ Stendhal­ Grenoble­ Üniversitesi’nde­ Fransızca­ İkinci­ Yabancı­ Dil­ Öğretimi­ lisans,­ Le­ Mans­ Üniversitesi’nde­ de­ Sanat,­ Edebiyat,­ Dil­ alanlarında­ yüksek­ lisans­ diplomalarını ­aldı.­ Babil­ ve­1871 Paris Komünü Günleri kitaplarının­ çevirmenidir.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Nilde Ölüm
Önceki Hikaye

Agatha Christie Romanından Uyarlanan Nil'de Ölüm, Ekim'de Vizyonda

Sonraki Hikaye

Suat Duman 'dan Yeni Bir Polisiye Seri: 1918

En Son Yazılar