BBC’den Üç Bölümlük Arthur Conan Doyle Belgeseli Geliyor

/
2 dakikalık okuma

BBC Arts, yazar Arthur Conan Doyle’un en ünlü eseri Sherlock Holmes’un zengin mirasını inceleyen iki yeni programı tanıttı.

Doyle, yarattığı karakter Sherlock Holmes’ten nefret etmeye başlayıp onu öldürmüş fakat halkın talebi üzerine yeniden canlandırmak zorunda kalmıştı. Killing Sherlock: Lucy Worsley on the Case of Conan Doyle adlı üç bölümlük belgeselde  tarihçi Lucy Worsley, Holmes ve onun yaratıcısı Doyle’un aşk-nefret ilişkisini irdeliyor.

sir arthur conan doyle

Bu belgesel dizisi daha önce yine Lucy Worsley’in yer aldığı Agatha Christie: Lucy Worsley on the Mystery Queen’in izinden gidiyor. Worsley, Holmes’ün kökenini Doyle’un tıp okuduğu öğrencilik yıllarına dayandırıyor, yazarın ilk öykülerini ele alıyor ve uyuşturucu kullanımı ve suçun çok yaygın olduğu Viktorya dönemi Britanya’sını inceliyor. Doyle’un yarattığı dedektiften giderek nasıl uzaklaştığını araştıran Worsley, yazarın büyük oğlunun vefatını, spiritüelizme yönelmesini, halkın gittikçe ondan uzaklaşmasını ve ünlü bir sihirbazla yaşadığı tartışmayı konu ediyor.

Worlsey konu hakkında şöyle diyor: “Sherlock Holmes’e hayatım boyunca âşıktım. Bu yüzden onu hayatını, ölümünü ve yeniden dirilişini keşfetmek benim için çok büyük bir zevkti. Onun hayatını araştırırken aynı zamanda erkeklik, imparatorluk ve Viktorya dönemi hakkında oldukça gerçek ve yer yer rahatsız edici şeylerle karşılaştım. Yaratıcısı Arthur Conan Doyle’u karmaşık, kendi içinde çelişen ve büyüleyici biri olarak görüyorum.”

Killing Sherlock: Lucy Worsley on the Case of Conan Doyle, Isibéal Ballance tarafından Adorable Media için hazırlandı. Bu Noel’de BBC’de yayınlanacak.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

David Fincher'ı Michael Fassbender ile Bir Araya Getiren The Killer'ın Fragmanı Yayınlandı

Sonraki Hikaye

Erol Üyepazarcı’dan Cumhuriyet’in 100. Yılına Armağan

En Son Yazılar

Haftalık Polisiye Seyir Rehberi

221B editörleri haftalık seyir rehberinde izlemekten keyif alacağınız polisiye dizi ve belgeselleri derledi. Real Time Crime BluTV kataloğuna…