Erol Üyepazarcı’dan Cumhuriyet’in 100. Yılına Armağan

/
2 dakikalık okuma

221B yazarı, üstadımız Erol Üyepazarcı, yine çok önemli bir araştırma kitabına imza attı.

Yaşasın Cumhuriyet Ama… Cumhuriyet’in İlanında Yorumlar, Övgüler, Eleştiriler adını taşıyan kitapta, cumhuriyetin ilanı öncesi ve sonrasında cumhuriyetle ilgili yazılanlar inceleniyor.

Kitabın arka kapak yazısı şöyle: “Mustafa Kemal’e göre ‘Cumhuriyet’in ilanı için koşullar olgunlaşmış ve tamamlanmıştı. Aslında o, kafasında gerçekleştirilmesini düşündüğü her eylemin zamanının gelmesini beklerdi. Kendine olduğu kadar topluma da zarar vermeden amaca varmanın koşullarını tamamlamaya çalışırdı.


Bunun için gerektiğinde beklemesini bilirdi; olağanüstü denecek kadar sabırlıydı ama zamanı geldiğinde de amacına engel olanların üstüne atılacak kadar cesurdu. Herkesten, her düşünce ve gelişmeden yararlanmasını bilirdi. Amacına hızla fakat yıkıcılıkla değil, koşulları olgunlaştırarak sabırla gider, gerekirse yıllarca beklerdi.
Kendisinin Nutuk’ta söylediği gibi, ‘Saltanat Dönemi’nden Cumhuriyet Dönemi’ne kadar dört yıl süren bir geçiş dönemi’ yaşanmıştı.
Cumhuriyet’in ilanında da Mustafa Kemal Paşa artık koşulların olgunlaştığını, tamamlandığını anlamıştı.”
Kitap, işte bu süreci ve sonrasını, karşıtlarının ve taraftarlarının tüm yazdıkları, söyledikleriyle ayrıntılı olarak gösteriyor.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

BBC’den Üç Bölümlük Arthur Conan Doyle Belgeseli Geliyor

Sonraki Hikaye

Gülce Başer’le “Polisiye Yazmak” Atölyesi Kasım’da Başlıyor

En Son Yazılar

Haftalık Polisiye Seyir Rehberi

221B editörleri haftalık seyir rehberinde izlemekten keyif alacağınız polisiye dizi ve belgeselleri derledi. Real Time Crime BluTV kataloğuna…