Sherlock Ekibi Cevaplıyor: Holmes Bir Kadın Olsaydı Hangi Oyuncuyu Seçerdiniz?

2 dakikalık okuma

BBC yapımı Sherlock dizisinin yaratıcıları ve yapımcıları geçtiğimiz günlerde dizinin onuncu yılına özel gerçekleştirdikleri online soru cevap etkinliğinde Holmes hayranlarının sorularını yanıtladı.

Dizi ekibine yöneltilen en ilginç sorulardan biri ise şuydu: Sherlock Holmes bir kadın olsaydı, Holmes’ü hangi kadın aktörün canlandırmasını isterdiniz?

Dizinin yaratıcılarından Steven Moffat aklına birkaç kadın aktörün geldiğini belirterek Michelle Gomez‘in kadın bir Sherlock Holmes için tercih edeceği bir aktör olduğunu söyledi. Gomez Doktor Who dizisinde Doktor’un baş düşmanı The Master’ın kadın enkarnesi olarak karşımıza çıkmıştı.

Mark Gatiss ise sevilen komedi dizisi Fleabag‘in yaratıcısı ve başrol oyuncusu Phoebe Waller-Bridge‘i aday gösterdi. Bunun üzerine Moffat Fleabag dizisinde Waller-Bridge’in rol arkadaşı Olivia Colman‘ın da iyi bir aday olabileceğini belirtti.

Sherlock dizisinin yaratıcıları dizinin onuncu yılına özel gerçekleştirdikleri online soru cevap etkinliğinde Sherlock hayranlarının sorularını yanıtladı.
MICHELLE GOMEZ & PHOEBE WALLER-BRIDGE & OLIVIA COLMAN & JODIE COMER

Dizinin yapımcısı Sue Vertue ise Killing Eve dizisinde canlandırdığı Villanelle karakteriyle tanıdığımız Jodie Comer‘ın ideal bir Holmes olacağını belirtti.

Önerilen isimlerin ardından Moffat şunları söyledi: “Sanırım burada oturup kadın bir Holmes’ü canlandırabilecek onlarca aktör sayabiliriz. Ve aslında Sherlock karakteri çok kolay bir şekilde kadın bir karaktere dönüşebilir. İsmini bile değiştirmeniz gerekmiyor, sadece cinsiyet belirten zamirleri değiştirmemiz bile yeterli olur.”

Ne var ki bu sorunun ardından, ekibi zorlayan başka bir soru geldi: Peki Doktor Watson bir kadın olsaydı? Ekibin bu soru karşısında zorlanmasına Moffat mantıklı bir cevap getirdi: “Herhangi bir kadının Sherlock Holmes’e katlanabileceğini düşünmek epey imkansız.”

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Sinema ve Televizyonda Dedektif Karakterleri

Sonraki Hikaye

Türkiye’nin İlk ve Tek Polisiye Kültür Dergisi 221B Yeni Sayısıyla Raflarda!

En Son Yazılar