Okumanız Gereken 10 Sherlock Holmes Hikâyesi

//
7 dakikalık okuma

Tüm zamanların en ünlü kurgusal dedektifi Sherlock Holmes’ün maceraları, bugün de geniş kitleler tarafından beğenilerek okunuyor. Arthur Conan Doyle’un kaleme aldığı ve Sherlock Holmes’ün maceralarını konu alan 56 hikâye arasında mutlaka okumanız gereken 10 Sherlock Holmes hikâyesi sizlerle.

Bohemya’da Skandal (A Scandal in Bohemia)

Bohemya’da Skandal, Sherlock Holmes’ün The Strand dergisinde yayımlanan ilk hikâyesi. Bu hikâyeden önce Holmes’ün iki kısa romanı, Kızıl Soruşturma (1887) ve Dörtlerin İmzası (1890) okurlarla buluşmuştu ancak bu hikâyeler ufak bir okur kitlesi tarafından biliniyordu. 1991’de Bohemya’da Skandal’ın The Strand’de yayımlanmasıyla Holmes edebiyat tarihinin en ünlü kurgusal karakterlerinden biri haline geldi.

Bohemya Kralı Wilhelm Gottsreich Sigismond von Ormstein, Sherlock Holmes’ü ziyarete gelir. Kral, birkaç gün içerisinde bir İskandinav prensesiyle evlenecektir. Fakat eski “arkadaşı” Irene Adler’ın elinde, kimsenin görmemesi gereken fotoğraflar vardır. Sherlock Holmes bu fotoğrafları Irene Adler’ın elinden almalıdır.

Benekli Kordon (The Adventure of the Speckled Band)

Klasik bir kapalı oda polisiyesi olan bu hikâyede Sherlock Holmes, hayatı tehlikede olan bir genç kadına yardım etmelidir. Ünlü dedektif aynı zamanda bu genç kadının iki sene önce hayatını kaybeden kız kardeşinin gizemli ölümünü de aydınlatmak durumundadır. Arthur Conan Doyle’un kişisel favorilerinden biri olan bu hikâye, Şubat 1892’de The Strand dergisinde yayımlandı.

Kızıl Saçlılar Kulübü (The Red-Headed League)

Ağustos 1891’de The Strand dergisinde yayımlanan hikâyede kızıl saçlı bir adam olan Jabez Wilson’ın karşısına tuhaf bir iş fırsatı çıkar. Wilson, günde birkaç saat boyunca bir odada oturup Britannica Ansiklopedisi’ni kopyalaması için işe alınır. Meselenin tuhaf kısmı ise bu işin sadece kızıl saçlı biri tarafından yapılabilmesidir. Bu garip dava, Sherlock Holmes’ün dikkatini çeker ve ünlü dedektif bu gizemi aydınlatmak için işe koyulur.

Gümüş Şimşek (The Adventure of Silver Blaze)

The Strand dergisinde 1892’de yayımlanan hikâyede Silver Blaze isimli bir yarış atı, önemli bir yarış öncesinde ortalıktan kaybolur. Üstüne üstlük atın eğitmeni de cinayete kurban gitmiştir. Sherlock Holmes, Dr. Watson ile birlikte olayın meydana geldiği Dartmoor’a gidip vakayı çözmelidir. Gümüş Şimşek, olay örgüsü açısından Doyle’un kaleminden çıkan en başarılı hikâyelerden biri olarak kabul edilir.

Yunan Tercüman (The Adventure of the Greek Interpreter)

The Strand dergisinde 1893’te yayımlanan hikâye, Bay Melas isimli Yunan bir tercüman etrafında şekillenir. Bay Melas, suçluların elinde esir tutulan biri için tercümanlık yaparken Sherlock Holmes de bu kaçırılma vakasını çözmek durumundadır. Bu hikâye aynı zamanda Holmes’ün abisi Mycroft Holmes ile tanıştığımız hikâyedir.

Dans Eden Adamlar (The Adventure of the Dancing Men)

1903’te The Strand dergisinde yayımlanan bu hikâye Sherlock Holmes’ün en başarılı şifreli hikâyelerinden biridir. Bay Hilton Cubitt, Sherlock Holmes’e başvurur. Söylediğine göre evin çeşitli yerlerinde tebeşirle çizilmiş çöp adam figürleri belirmiştir. Peki, bunlar ne anlama gelmektedir ve bu figürlerin arkasında kim vardır?

Son Vaka (The Final Problem)

Arthur Conan Doyle’un Sherlock Holmes’ü öldürdüğü bu hikâye Aralık 1893’te The Strand dergisinde yayımlandı. 1891’de geçen bu hikâye aynı zamanda Dr. James Moriarty ile tanıştığımız hikâyedir. Sherlock Holmes, Moriarty ile  Reichenbach Şelaleleri’nde karşı karşıya gelir. Watson’ın bulduğu mektuba ve kanıtlara göre Holmes, şelalelerden düşerek ölmüştür.

Arthur Conan Doyle bu hikâyeyi yazdıktan sonra belki de Sherlock Holmes’ten kurtulduğunu düşündü ancak okurlar Doyle’un hiç beklemediği kadar tepki gösterdi. Doyle on sene sonra yeni bir Holmes hikâyesi yazmak zorunda kalacaktı.

Boş Ev Vakası (The Adventure of the Empty House)

The Strand dergisinde 1903’ye yayımlanan ve Sherlock Holmes’ün muhteşem dönüşünü konu alan bu hikâye, özellikle Holmes ve Watson arasındaki ilişkiyi göstermesi açısından önemli bir eser. Aynı zamanda klasik Holmes hikâyelerinin bütün muhteşem özelliklerine de sahip; çözülmesi zor bir problem, kötü bir karakter ve Holmes’ün efsanevi çıkarımları.

Gloria Scott Macerası (The Adventure of the Gloria Scott)

The Strand dergisinde 1903’te yayımlanan hikâye, klasik Holmes hikâyeleri arasında sıklıkla anılmasa da Sherlock Holmes’ün geçmişini anlayabilmemiz adına önemli bir eser. Holmes, henüz öğrenciyken karşılaştığı ilk vakasını anlatıyor. Holmes yaz tatili için arkadaşı Trevor’ın evini ziyaret eder. Çok geçmeden Trevor’ın babasıyla ilgili birtakım sırları açığa çıkarır.

Beş Portakal Çekirdeği (The Five Orange Pips)

Beş Portakal Çiçeği, The Strand dergisinde Kasım 1891’de yayımlandı. John Openshaw isimli genç bir adam Sherlock Holmes ve Dr. Watson’ı ziyarete gelir. Openshaw, hayatını tehlikeye atan bir meseleyle ilgili Holmes’ten yardım ister. Hikâye, Doyle’un en başarılı kurgularından biri olarak kabul edilir.

Fulya Turhan

2011’de Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nden mezun oldu. 2014 yılında, lisans tezi olan çalışması “Sherlock Holmes & Peder Brown, Rasyonalite ve İnancın Çatışması” ismiyle yayımlandı.

Önceki Hikaye

İyisiyle Kötüsüyle Grangé Uyarlamaları

Sonraki Hikaye

2020 Edgar Ödülleri Kazananları Açıklandı

En Son Yazılar