batuhan cantürk önerileri

Batuhan Cantürk Öneriyor: 5 Kitap, 5 Film, 5 Dizi

4 dakikalık okuma

Okurlarımız için başladığımız yazı dizisine devam ediyoruz, önemli yazarlarımızın kitap, film ve dizi önerilerini sizlerle paylaşacağız. Bugünün önerisi, 221B’nin her sayısında çizgi roman incelemelerini yayımlandığımız yazarımız Batuhan Cantürk’ten geliyor.

Kitaplar

Dumas Kulübü – Arturo Perez-Reverte

Ünlü İspanyol yazarın, “Flaman Tablosu” ile birlikte en önemli iki romanından biri olan “Dumas Kulübü”, kitap avcısı Vara Borja’nın kiraladığı, hafiye Lucas Corso’nun gözünden, yazar-yayıncılık dünyasını postmodern bir polisiye roman tarzında kuruyor. Reverte bu dünyayı kurarken matematiksel doku oluşturmayı tercih etmiş. Bu yazım tekniği, romana bir yandan kesinlik ve belirlilik kazandırırken Lucifer efsanesi ile kitabı mistik bir yapının altına yerleştiriyor. Kesinlikle okunması gereken bir başyapıt.

Kardan Adam – Jo Nesbo

Ünlü Norveçli yazarın dedektifi Harry Hole bu kez bir seri katilin peşinde. Bir seri katil, evlerinin kapısına kardan adam yaptığı kadınları öldürmektedir. Medya, katile “Kardan Adam” ismi takar. Dedektif Harry Hole, kendisine gelen bir mektupla katil arasında bir bağ olduğundan kuşkulanır. İlk araştırmanın sonucunda, son on yılda on bir kadının yılın ilk karında kaybolduğu ortaya çıkar. Cesetleri yok eden katilin aklında korkunç bir plan vardır. Ve bu planda Harry Hole’a dehşet verici bir başrol öngörülmüştür! Jo Nesbo’nun en iyi romanlarından biri, belki de birincisi.

Kutsal Bar Kapandığında – Lawrence Block

Hard boiled polisiyenin yaşayan en büyük yazarı Block’tan usta işi bir roman. Block’un karanlık dedektifi Mathew Scudder’ın en iyi maceralarından biri. Karanlık bir dedektif ve acımasız bir dünya. Ustaca kurgulanmış entrikayla sarmalanmış edebi bir tat sunan mükemmel bir roman.

1

Şair – Michael Connelly

Edgar ve Poe Ödüllü yazarın en iyi polisiyelerinden biri. Ülkemizde yeterince saygı ve ilgi görmeyen Connelly bu romanla Anthony Ödülü almıştır. Romanın kahramanı popüler gazeteci-yazar Jack Mc Evoy, başkalarının acısını kullanarak ün ve para kazanmıştır. Ancak bu kez kendisini çok üzen olay ve umutsuzca çözmeye çalıştığı bir bilmeceyle karşı karşıyadır. Seri cinayetler işleyen acımasız bir katil, her biri kafasını çözemediği bir cinayete takmış olan cinayet masası dedektiflerini öldürmektedir. Katilin kartviziti ise Edgar Allan Poe’nun şiirlerinden dizelerdir… Ve son kurban McEvoy ‘un ikiz kardeşidir! Connelly’nin mükemmel kurgulanmış en iyi romanlarından biri. Şiddetle tavsiye edilir.

Yörünge – Tess Gerritsen

Gerritsen bu kez, her zaman yazdığı türden çok farklı bir alan ile karşımıza çıkıyor; bir bilimkurgu romanla ve çok başarlı bir iş çıkarıyor. Kanımca bu roman, yazdığı birçok polisiyeden daha iyi. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda ölümcül bir biyolojik ajana karşı verilen amansız savaş. Tam da Corona günlerinde okunması gereken bir roman!

Filmler

Chinatown (1974)
Vertigo (1958)
12 Öfkeli Adam (1957)
The Third Man (1949)
Mezar Taşları Arasında Gezinti3

Diziler

The Man in the High Castle (2015 – 2019)
Bosch (2014 – )
Mindhunter (2017 – )
True Detective (2014 – )
Endeavour (2012 – )

cenk çalışır önerileri
Önceki Hikaye

Cenk Çalışır Öneriyor: 5 Kitap, 5 Film, 5 Dizi

james bond
Sonraki Hikaye

Sınırsız Şüphenin Dünyasında Dostlar, Yoldaşlar, Yardımcılar

En Son Yazılar