Agatha Christie’nin Karakteri Sven Hjerson İzleyicilerle Buluşmaya Hazırlanıyor

/
3 dakikalık okuma

Agatha Christie romanlarında okuduğumuz polisiye roman yazarı Ariadne Oliver’ın kahramanı, İskandinavyalı zeki ve güler yüzlü dedektif Sven Hjerson ekrana uyarlanıyor. Dizinin günümüzde ve Stockholm’de geçmesi planlanıyor.

“Agatha Christie’s Sven Hjerson” başlığıyla duyurulan dizide Hanna Alström, Hjerson’un her hafta gerçek bir suçu aydınlatacağı bir televizyon programını hazırlayan eski yapımcı Klara Sandberg karakterini canlandıracak. Bu yeni program Sandberg’in kariyerini yeniden inşa etmesini sağlayacak. Tek problem, Sandberg’in Hjerson’la hiç tanışmamış olması. Dizide Johan Rheborg, Hjerson olarak karşımıza çıkacak.

Dizinin yazar kadrosunda Patrik Gyllström, Björn Paqualin, Jakob Beckman, Martin Luuk ve Aron Levander gibi isimler bulunuyor. Lisa James Larsson ve Lisa Farzaneh de yönetmen koltuğunda oturuyor.

Hjerson karakteri hiçbir zaman Christie romanlarının ana karakterlerinden biri olmadı. Hjerson’ı sadece Ariadne Oliver’ın romanlarının ana karakteri olarak bildik. Bu yeni dizinin orijinalliği, modern zamanlarda geçmesinin yanında biraz da burada yatıyor.

Romanlarda başka bir romanın bir karakteri olarak karşımıza çıkan Hjerson karakteri dizide ünlü bir profilleme uzmanı olarak izleyicilerle buluşacak. Emekliliğin tadını çıkaran Hjerson vegan beslenme, plak koleksiyonculuğu ve dedikodudan oluşan günlük rutinlerine sıkı sıkıya bağlı bir karakter imajı çizecek.

Dizi İsveç’in en büyük ticari yayıncısı olan TV4 kanalı ve Nordik ödemeli TV servisi CMore tarafından ekranlara taşınıyor.

TV4/C More dramalar müdürü Josefine Tengblad projeyle ilgili şunları söylüyor: “Dizi sektöründe yaşanan patlamayı göz önünde bulundurduğumuzda daha önce hiç yapılmamış orijinal bir fikir bulmak çok daha elzem bir hal alıyor. ‘Agatha Christie’s Sven Hjerson’ bu yönüyle eşsiz bir proje olacak. Daha önceki Christie filmleri ve dizileri direkt olarak yazarın romanlarından uyarlanıyordu.”

Yapımcı Patrik Andersson dizide Agatha Christie romanlarından alınan bir takım karakterlerin, isimlerin ve aldatmacaların kullanılacağını belirtiyor. Fakat senaryo ve ele alınan vakaların dizi için özel olarak kaleme alınacağını söylüyor ve ekliyor, “Kaliteli Nordik polisiyelerin mirasını devam ettirmeyi hedefliyoruz. Bunun yanında da dizinin daha hafif, daha eğlenceli olmasını amaçlıyoruz.”

Dört cinayet vakasını ele alan projenin dört ayrı film ve sekiz bölümlük bir TV dizisi olarak 2021’in Ağustos ayında izleyicilerle buluşması planlanıyor.

Dizinin Fragmanı


Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Agatha Christie Uyarlaması Burada

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Başkomiser Mert Fırat ile İstihbaratçı Melisa Aslı Pamuk'u Buluşturan Polisiye Gizem Filmi "Kilit"in Afişi ve Fragmanı Yayınlandı

Sonraki Hikaye

Adam Pålsson: Wallander en az ABBA kadar, IKEA kadar İsveçli. Wallander’ı canlandırmak gerçekten büyük bir onur.

En Son Yazılar