ADA POLİSİYELERİ: Diziler

10 dakikalık okuma

Bu yazı, 221B Dergi’nin 33. sayısında yayımlanmıştır.

Doğaları gereği birçok potansiyel hikâye barındıran adalar, polisiye dizilerin de tercih edilen mekânlarından. Dosya konumuz kapsamında okurlarımız için dünyanın farklı yerlerindeki ada mekânlarını kullanan ve mutlaka izlemeniz gereken polisiye dizileri yazdık. 

The Gloaming 

Doğaüstü öğeler barındıran Avustralya yapımı suç ve gerilim dizisi The Gloaming, Victoria Madden tarafından yaratıldı ve ilk sezonuyla 2020’de izleyicilerle buluştu. Emma Booth ve Ewen Leslie’nin başrolde yer aldığı dizi, Avustralya’nın en büyük adası Tazmanya’da geçiyor. Alışılmışın dışında ve sorunlu bir polis olan Molly McGee, kimliği belirsiz bir kadının öldürülmesiyle ilgili bir soruşturma yürütür. McGee, 20 yıldır konuşmadığı Alex O’Connell isimli bir adamla birlikte çalışmak zorunda kalır. İkili, cinayetin geçmişte işlenen ve çözülemeyen bir vakayla, siyasi yolsuzluklarla ve okült uygulamalarla bağlantılı olduğunu keşfeder. Dizinin ikinci sezon hazırlıklarının geçtiğimiz sene başladığını da belirtelim. 

And Then There Were None

Agatha Christie’nin yine aynı isimli romanından uyarlama üç bölümlük BBC dizisi 2015’te yayınlandı. Hem hikâyesi hem de oyuncu kadrosuyla başarılı bir Christie uyarlaması olarak kabul ediliyor. Birbirini tanımayan on yabancı, Soldier Island adlı izole bir adaya davet edilir. Ne var ki ev sahipleri Bay ve Bayan U.N. Owen, ortalıkta yoktur ve misafirler korkunç bir cinayetle suçlanır. Bu on misafirin her biri, teker teker ölü bulunur ve aralarından birinin katil olduğu kesindir. Christie’nin ailesinin de onayıyla hikâyede cinayetlerin meydana geliş şekilleri ya da olay mahalliyle ilgili ufak değişiklikler yapılmış. Romana en sadık uyarlamalardan biri olmasa da modern bir psikolojik gerilim olarak adlandırabileceğimiz dizinin en ilgi çekici ve sürükleyici Christie uyarlamalarından olduğu kesin.

Hierro 

Pepe Coira tarafından yaratılan İspanya-Fransa ortak yapımı dizi ilk sezonuyla 2019’da ekranlara geldi. Soruşturma yargıcı Candela, Kanarya adalarının en uzak adası olan El Hierro’ya transfer edilir. Orada şüpheli bir topluluk keşfeder ve düğününden bir gün önce öldürülen yerel bir gencin cinayetiyle karşı karşıya kalır. Başşüpheli gelinin babası, tehlikeli bir üne sahip zengin bir işadamı olan Díaz adında bir adamdır. Tamamen zıt çıkarlar doğrultusunda motive olmalarına rağmen Candela ve Díaz aynı hedefi paylaşır: Gerçek katili bulmak. İkinci sezonuyla geçtiğimiz şubat ayında ekranlara gelen Hierro‘nun yeni sezonuyla ilgili henüz kesin bir bilgi yok. 

Top of the Lake

Akademi ödüllü senarist ve yönetmen Jane Campion ve Gerard Lee tarafından yaratılan Top of the Lake ilk sezonuyla 2013’te izleyicilerle buluştu. Dizinin ilk sezonu, ada ülkesi Yeni Zelanda’da 12 yaşındaki hamile bir kızın ortadan kaybolmasıyla ilgili soruşturmayla ilgilenen Dedektif Robin Griffin’i (Elisabeth Moss) konu alıyor. Dedektif Robin Griffin, ölmekte olan annesini ziyareti sırasında, yerel uyuşturucu patriğinin on iki yaşındaki hamile kızı Tui Mitcham’ın ortadan kaybolmasını araştırmaya başlar. Robin, Tui hakkında daha fazla şey öğrendikçe kendi geçmişinde saklı sırlar da ortaya çıkmaya başlar.

Trapped

Baltasar Kormákur tarafından yaratılan İzlanda dizisi Trapped ilk sezonuyla 2015’te izleyicilerle buluştu. Senaryosu Sigurjón Kjartansson ve Clive Bradley tarafından kaleme alınan dizide Ólafur Darri Ólafsson, Dedektif Andri Olafsson olarak karşımıza çıkıyor. Hikâye, İzlanda adasının Seyðisfjörður isimli ufak balıkçı kasabasında geçiyor. Kasaba halkının kar fırtınası nedeniyle merkezle bağlantısı kesilir. Danimarka’dan gelen bir feribot kasabaya yanaştığında bir insan gövdesi bir balıkçı teknesinin ağına takılır. Feribot dahil kimsenin kasabadan ayrılmaması gerekir. Bu noktadan sonra kasaba çalkalanır ve bu cinayet vakası bizi insan kaçakçılığı, aile içi şiddet ve siyasi yozlaşma dünyasının içine sokar.

Death in Paradise

Robert Thorogood tarafından yaratılan İngiliz-Fransız ortak yapımı komedi ve suç dizisi Death in Paradise ilk sezonuyla 2011’de ekranlara geldi. 10. sezonuyla geçtiğimiz ocak ayında izleyicilerle buluşan dizi yayınlandıktan kısa süre sonra 11. sezon onayını da aldı. İngiliz Dedektif Richard Poole (Ben Miller) Karayipler’e bağlı kurgusal Saint Marie adasında cinayete kurban giden bir İngiliz polis memurunun vakasını araştırmaya başlar. Cinayeti çözdükten sonra amirleri Poole’un adada kalmasını ve müfettiş dedektif olarak görevine devam etmesini ister. Poole bu teklifi kabul eder ve olaylar gelişir. 

The Mallorca Files

Dan Sefton tarafından yaratılan İngiliz polis prosedürü dizisi The Mallorca Files ilk sezonuyla 2019’da ekranlara geldi. İspanyol Majorca adasında geçen dizide Elen Rhys ve Julian Looman başrollerde karşımıza çıkıyor. Londra Metropolitan Polis Teşkilatı’na bağlı Dedektif Miranda Blake ve Alman Dedektif Max Winter tamamıyla iki zıt karakterdir. Palma Polis Teşkilatı’nın şefi Inés Villegas tarafından bir araya getirilen bu ikili adada özellikle de uluslararası topluluğa karşı işlenen suçları soruşturmakla görevlendirilir. İspanyol olmadıkları için Inés genellikle ikiliye daha küçük davaları verir. Zamanla iki dedektif nihayet uyum sağlamayı başarırken bu kez çarpıcı mekânlar ve daha da zorlayıcı suçlu vakaları onları bekler. 

Shetland 

ITV ve BBC İskoçya ortak yapımı dizi, İngiliz yazar Ann Cleeves’in romanlarından uyarlama. İskoçya’nın kuzeyinde yer alan Shetland Adaları’nda geçen dizinin ilk sezonu Ann Cleeves’in Red Bones adlı romanından uyarlanarak iki bölüm halinde yayımlandı. İkinci sezon ise yine Cleeves’in Raven Black, Dead Water ve Blue Lightning isimli üç romanının ikişer bölümlük uyarlamalarıyla toplam altı bölüm olacak şekilde yayınlandı. İzleyicilerden ve eleştirmenlerden olumlu yorumlar alan dizi, en iyi TV dizisi dalında BAFTA İskoçya ödülü kazandı. Müfettiş Dedektif Jimmy Perez (Douglas Henshall), Dedektif Alison Macintosh (Alison O’Donnell) ve memur Sandy Wilson’ın (Steven Robertson) suçları aydınlattığı dizinin altıncı sezonunun 2021’in kış aylarında yayınlanması bekleniyor. 

Morden i Sandhamn

İsveçli polisiye yazarı Viveca Stens’in romanlarından uyarlanan dizi, Stockholm’de  yer alan Sandhamn adasında geçiyor. Adada yaz tatili yapan birisi, sahilde bir cesetle karşılaşır. Nacka Polis Departmanı’ndan Dedektif Thomas Andreasson (Jakob Cedergren) olay yerine intikal eder. Cesedin kimlik tespitinin üzerinden çok geçmeden bir cinayet daha işlenir. İki cinayet, birbiriyle bağlantılıdır. Dizi, Kuzey’i konu alan polisiye dizilerinin çoğunun aksine güneşli yaz günlerinde geçer. Yedi sezon boyunca ekranlara gelen ve izleyicilerin beğenisini toplayan dizinin sekizinci sezon çalışmalarının başladığını da belirtelim. 

Fulya Turhan

2011’de Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nden mezun oldu. 2014 yılında, lisans tezi olan çalışması “Sherlock Holmes & Peder Brown, Rasyonalite ve İnancın Çatışması” ismiyle yayımlandı.

Önceki Hikaye

Apple mini dizisi “Lady in the Lake” oyuncu kadrosuna 5 yeni isim ekledi

Sonraki Hikaye

Sekiz Dedektif - Alex Pavesi

En Son Yazılar