james bond film

25. Bond Filminde Kötü Adam: Rami Malek

/
3 dakikalık okuma

Yapım süreci yılan hikâyesine dönen 25. Bond filmi nihayet rayına oturdu. Daniel Craig’in son kez Ajan 007’yi canlandıracağı filmin çekimleri başladı. Filmin “kötüsü” Oscar’lı oyuncu Rami Malek, senaryoya Phoebe Waller-Bridge el atıyor, adıysa henüz konulmuş değil…

Serisinin sıkı takipçileri hatırlayacaktır; 25. Bond filmiyle ilgili haberler, bundan sonra Daniel Craig’in yerini dolduracak isim hakkındaki tartışmalar üzerinden ilerlemişti uzun süre. Aralarında kadınların da olduğu pek çok önemli oyuncunun bahsi geçti, geçmeye de devam ediyor ama o isim, belirlenmiş değil henüz.

Odaksa, filmin senaryosu ve yönetmeninin kim olacağına kaydı zamanla. Sancılı bir süreç vardı bu kez: Oscar’lı yönetmen Danny Boyle, ekibiyle gelip senaryoyu yeniden yazdı, yönetmenliği de üstlenecekti ama sonrasında “fikir ayrılıklarını” gerekçe göstererek projeden çekildi. Yapımcılarla filmin nasıl olacağına dair anlaşamamıştı Boyle. Yerini bir başka önemli isim Cary Joji Fukunaga aldı ardından.

Phoebe Waller-Bridge

İş, senaryoyu “canlandırmaya” kalmıştı. Bunun için bizzat Daniel Craig devreye girdi, onun talebi ve yönlendirmesiyle son işi Killing Eve‘le harikalar yaratan Phoebe Waller-Bridge ekibe katıldı. Senaryo ekibi, son açıklamaya göre şu isimlerden oluşuyor: Waller-Bridge, Scott Z. Burns, Neal Purvis ve Robert Wade.

rami malek

Gelelim filmde “kötü adamı” kimin canlandıracağı bahsine: Kapısı çalınan ilk isim, Bohemian Rhapsody ile Oscar’a uzanan Rami Malek’ti. Malek istekliydi ama programının nasıl ayarlanacağı sorun oldu. Neyse ki birkaç ay içinde bu sorunun üstesinden gelindi, genç oyuncu kadroya dahil oldu.

Kadro demişken, belli olan isimleri sayalım hemen: Beşinci ve son kez James Bond’u oynayacak Daniel Craig, Ralph Fiennes (M), Lea Seydoux (Dr. Madeleine Swann), Ben Whishaw (Q), Naomi Harris (Moneypenny), Rory Kinnear (Tanner) ve Jeffrey Wright (Felix Leiter).

Yeni isimler de şunlar: Dali Benssalah, Billy Magnussen, Ana De Armas, David Dencik, Lashana Lynch ve Rami Malek. Christoph Waltz’un programının uyması halinde dönebileceğini de belirtelim…

james bond

Sinopsise de bir göz atalım: Bond, görevi bırakmış, Jamaika’da hayatın tadını çıkarmaktadır ama yaşadığı huzur dolu günler, CIA’den eski dostu Felix Leiter’ın kendisinden yardım istemesiyle hızlı bir şekilde geride kalır. Görev, kaçırılmış bir biliminsanını kurtarmaktır. Karşılarında yeni ve hayli tehlikeli teknolojik silaha sahip gizemli bir karakter bulacaklardır…

daniel craig

Londra, İtalya ve Norveç’te çekimleri süren Bond 25, 8 Nisan 2020’de gösterime girecek…

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

beria cenk çalışır
Önceki Hikaye

Cenk Çalışır'dan Yeni Polisiye: "Beria"

221b 20. sayı
Sonraki Hikaye

221B, 20. Sayısında İtalyan Polisiyeleri Dosyasını Açıyor

En Son Yazılar