Mr. Robot’a Başlamak İçin 7 Sebep

/
4 dakikalık okuma

Karanlık atmosferi, alışılmadık çekim planları, oyunculuklar, müzikler, retro kültürünü post modern bir yorumla bezemesi, sosyal ve ekonomik eleştiriler derken aslında yüzlerce maddeye çıkarılabilecek olan bu yazıda, en öne çıkan birkaç sebebi derledik Mr.Robot’la ilgili. “Mr Robot güzel mi, izlenir mi, nedir, ne anlatıyor?” diyenler için hemen ilk bölümü açtıracağını düşündüğümüz, satır arası bilgileri derledik.

Breaking Bad’den Beri En Özgün Tarza Sahip Dizi

 

5a06f97aca531e63acabb8a340f225c9

Breaking Bad montajın kralıdır, zaman sapmalarının efendisidir, nefes kesen sahnelerde popüler müziği en akıllıca ve muhteşem biçimde kullanmanın tanrısıdır. Ekranda ne olursa olsun Breaking Bad onu havalı göstermeyi başarmıştır. Her ne kadar Mr. Robot BB’i yerinden etmeye adaysa da o yer zaten 3 sene önce boşalmıştı.

Her bölüm hafızalarınıza kazınacak nefes kesen sahnelere sahip; ne zaman bir zaman sapmasında kapitalizm en sevdiğiniz bağımsız işletmeyi değiştirse ya da bir sosyopat kadının birini boğsa havalı bir şarkı o sahneyi daha da unutulmaz kılıyor.

Uyumsuzluğu Övmüyor

 

1d4973bc83c63744c97e9e7ef2c10988

Popüler kültürde düzenli olarak özgünlükleri kutlarız. Trendleri takip etmeyen insanları bilirsiniz. Yeni Fransız dalgası filmleri izlemeyi yeni Star Wars filmini izlemeye tercih ederler ya da Açlık Oyunları’nı okumak yerine okudukları felsefi yazılar onları daha mutlu eder.

Tamam, elbette bu, olayı biraz basitleştirmek olur. Lakin dizide karakter bize, bizim genel olarak keyif alacağımız şeylerden hoşlanmamanın, diğer insanlarla iletişim kuramamanın, uyum sağlayamamanın aslında cehennem azabı gibi olabileceğini gösteriyor. Mr. Robot bize farklı olmanın ne demek olduunu gösteriyor, farklı olmanın yalnızlığa, kafa karışıklığına ve depresyona yol açabileceğini…

Uyum sağlamanın faydaları, Rami Malek tarafndan ustaca canlandırılan Elliot karakterinin Starbucks’ta oturup “o aptal Marvel filmlerini” izlediği sahnede çok güzel özetlenmiş. Bu sahne Elliot’ı mutlu gördüğümüz nadir anlardan.

Diğer diziler bize farklı olmayı öğütlerken Mr. Robot bambaşka bir perspektifle, farklı olmanın mutsuzluğa yol açabileceğini gösteriyor.

Muhteşem Sosyal Eleştirileri

 

56f664b97926c70f222a0f47d7554cc5

Pek çok dizi vee program yaşadığımız dünyayla ilgili yeni ve önemli bir şeyler söylemek istiyor ve bunu çeşitli yollarla yapıyorlar ama Mr. Robot bu duruma kendi tarzıyla yön veriyor. Bu dizi gerçek hayatla ilişkili pek çok zor konuya da değiniryor; yolsuzluk ve açgözlülük gibi.

Bugünlerde sosyal adaleti sağlama konusu iki yüzlüce ele alınabiliyor ama Mr. Robot bu tuzaklara düşmeden ustaca üstünden gelebilmiş. Daha önce de dizinin çok havalı olduğunu belirtmiştim, dizide ya da bölümde hoşa gitmeyen bir detay var ise bu bilinçli olarak yapılmıştır.

Melike Nur Özçatalkaya tarafından çevrilen ve ilk kez EpisodeDergi.com’da yayınlanan bu içeriğin tamamını görmek için TIKLAYIN.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

En İyi Polisiye Filmlerden Seçilmiş 10 Düşündüren Replik

Sonraki Hikaye

Westworld: Bir Kurgunun İçinde Yaşamak

En Son Yazılar