221B Dergi, 14. Sayısıyla Tüm Türkiye’de Satışta

4 dakikalık okuma

Türkiye’nin ilk ve tek polisiye kültürü dergisi 221B, 14. sayısıyla raflardaki yerini aldı. Yeni sayımızda İspanya’ya gidiyoruz… Edebiyattan filmlere farklı başlıklarda İspanyol polisiyelerine yakından bakarken “Profesör”ü evinize getiriyoruz!

Son dönemin en çok konuşulan dizilerinden biri La casa de papel. Dizinin popülaritesi dilden dile yayılırken bir soruyu da gündeme getirdi: İspanya’da polisiye eserlerin geçmişi ve güncel durumdaki yükselişinin nedenleri nedir? Bu soruların peşine düşen 221B, İspanya polisiye edebiyatını ve tabii sinema ve televizyonunu mercek altına alıyor.

Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümünden Prof. Dr. Nil Ünsal, İspanya polisiye romanında Eduardo Mendoza ve eserlerini ayrıntılarıyla inceledi. Yine aynı bölümden Araştırma Görevlisi Melike Yazıcı Çangur, 80’lerden günümüze İspanya polisiyesinin gelişimini, en önemli yazarları ve eserlerini aktardı.

“Profesör”, 221B’de

İspanya’nın en önemli yazarlarından Manuel Vázquez Montalbán’ın gustosu yüksek dedektifi Pepe Carvalho, Fulya Turhan’ın titiz incelemesiyle karşınızda.

Antonio Altarriba’nın çizgiromanı Ben, Katil‘iyse Barlas Omay inceledi.

İspanya sinemasında da polisiye yükselişte. Anaakımdaki pek çok polisiyeden özgün, başarılı ve zekice kurgulanmış bu filmleri Özlem Özdemir irdeledi.

µlvaro_172_byn

Ve 14. sayının büyük sürprizi: La casa de papel‘in “Profesör”ü Álvaro Morte (üstte), Türk basınında ilk röportajını 221B Dergi’ye verdi.

Arne Dahl röportajı ve diğerleri…

Dosya konumuzun dışında yine dolu dolu bir içerik okuyucuyu bekliyor.

Kuzey‘in en iyi yazarlarından Arne Dahl (altta), Ufuk Kaan Altın imzalı özel röportajıyla yeni sayımızda arz-ı endam ediyor…

arne-dahl-scandinavian-crime-fiction-author

Bitmedi… Bu sayıyla iki yeni inceleme bölümü başlıyor. İlki, Ekin Açıkgöz’ün titiz çalışmaları sonucu kaleme aldığı “Polisiyelerin Ölümsüz Silahları.” Ve bu sayıda Grange’ın vazgeçilmezi görünmez tabanca lakaplı Glock’u tanıyoruz.

“Çaylak Kitap Dedektifleri” ise diğer yeni bölümümüz. Geçen sene Bilgi Üniversitesi’nde düzenlediğimiz “221B Dünyanın Polisiye Haritası” atölyesinde tanışan ve atölyeden sonra bir okuma grubu oluşturan okurlarımız, her buluşmalarında bir polisiye roman üzerine tartışıyor. Bu tartışmaların metinleri, bundan böyle 221B’de. İlk kitap, Ayşe Erbulak’ın Cinayet Sınıfı Başkanı.

Edhem Bey çizgi öykümüz devam ederken, Seyfettin Efendi serisinin yaratıcısı Devrim Kunter imzalı yeni bir çizgi öyküye de yer verdik bu sayımızda.

221B_14_web221B’ye kolaylıkla ulaşabilirsiniz

Türkiye’nin ilk ve tek polisiye kültürü dergisi 221B, 14. sayısıyla dergi satan gazete bayileri, süpermarketler, kitap mağazaları, cepte Dergilik, Dmags ve Magzter uygulamalarında. Online sipariş için, dukkan.mylosyayingrubu.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

221B’yi Facebook/Twitter/Instagram’da @221bdergi adıyla takip edebilir, çok daha fazla içeriğe sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

221B Dergi, bir Mylos Yayın Grubu markasıdır…

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Danny Boyle
Önceki Hikaye

Danny Boyle: "Yeni Bond filminin senaryosu üzerinde çalışıyoruz"

martin freeman
Sonraki Hikaye

Martin Freeman: "Beklenti yüzünden Sherlock artık eğlenceli değil"

En Son Yazılar