“Yıl Dökümü”: Alper Kaya’nın 2022 Seçkisi

3 dakikalık okuma

Çoğumuzun hemfikir olduğu üzere 2022 çok zor bir yıldı. Ekonomik kriz, sıradanlaşan şiddet ve suç iklimi, hukuksuzluklar, siyasi krizler… Pek çoğumuz bu boğucu atmosferde kitaplara, filmlere, dizilere, tiyatro oyunlarına, dost sohbetlerine, kültür sanat etkinliklerine sığındık.
221B yazarlarına 2022’de okuduklarını, izlediklerini, ürettiklerini değerlendirmelerini istedik. Elbette 2023’e dair beklentilerini de sorduk…

Konuğumuz, 2022’de Karınca Karambolü adlı romanı Mylos Kitap’tan yayımlanan, 221B’de yerli polisiye romanlar hakkındaki yazıları keyifle takip edilen Alper Kaya…

2022, bir yazar olarak nasıl geçti sizin için?

Yazar olarak güzel bir yıl geçirdiğimi düşünüyorum. Bir süredir bekleyen yeni karakterim Korhan Karay’ı okurlarla buluşturma şansı yakaladım ve yayımlanan romanım Karınca Karambolü‘nün sevincini yaşadım.

Bu yıl da Türkiye Polisiye Yazarları Birliği Kristal Kelepçe Ödülleri jürisindeydim ve aday olan polisiye romanları okudum, haliyle başka şeye pek vakit kalmadı…

2022’de bir okur olarak en sevdiğiniz yerli ve çeviri kitaplar hangileri oldu?

2022 Kristal Kelepçe Ödülü’nü alan Kör Kanun ve aynı ödüle aday olan Turan Caddesi No: 25 bu yıl okuduğum ve sevdiğim kitaplardandı.

Çeviri olarak ise Collin Dexter’ın Woodstock’a Son Otobüs kitabını 2022’den anımsayacağım başarılı yapıtlar arasına ekleyebilirim.

2022’de izlediğiniz ve önermek istediğiniz dizi ve filmler nelerdir?

Çarpık Çizgiler (Los renglones torcidos de Dios) ile polisiye olmasa da başarılı bir buluntu film örneği olan V/H/S/99‘u tavsiye edebilirim.

2023 için projeleriniz nelerdir?

Korhan’ın maceralarına devam etmek istiyorum. Belki arada sürpriz bir şeyler de çıkabilir…

Son yıllarda okuduğunuz/izlediğiniz polisiye işler arasında 221B okurları da mutlaka bu esere zaman ayırmalı dediğiniz eserler hangileri olur?

Sevdiğim yazarlarımızdan Cenk Çalışır’ın da senaryosunda yer aldığı Karanlık Şehir Hikâyeleri: Kilit filmini ülkemiz polisiye sineması adına kıymetli bulmuştum.

Agatha Christie’nin eserinden uyarlanan ve Ediz Hun’u ilk kez tiyatro sahnesine taşıyan On Kişiydiler bence polisiyeseverlerin izlemesi gereken bir nitelik taşıyor.

2023’e dair 221B okurları için dileklerinizi, beklentilerinizi öğrenmek isteriz…

Son yıllarda değerini fazlasıyla anladığımızı düşündüğüm için “bolca sağlık” diliyorum. Eskilerin de deyişiyle, “Bakmayın geceleri okumayınız dediklerine, polisiye en iyi gece okunur!” demek istiyorum. Herkese iyi seneler!

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

"Yıl Dökümü": Nihal Orhan'ın 2022 Seçkisi

Sonraki Hikaye

"Yıl Dökümü": Anıl Ceren Altunkanat'ın 2022 Seçkisi

En Son Yazılar