Yaprak Öz, Elvan Sayar, Işın Beril Tetik, Suphi Varım, Çağatay Yaşmut’un yeni romanları, Armağan Tunaboylu’nun yeni hikâye kitabı yayın listemizde

5 dakikalık okuma

Eylül ayından itibaren yayıncılık dünyası hareketlenir, “sezon” açılır. Pek çok kitap peş peşe okurla buluşmaya başlar. Yayınevleri pandemi ve her gün daha da zorlaşan ekonomik koşullara rağmen  üretmeye devam ediyor. Biz de  yayımladığı kitapları/serileri merakla beklediğimiz yayınevlerinin editörleriyle görüştük, pandeminin yayın programına etkisini ve polisiyeseverleri yeni yayın döneminde hangi kitapların beklediğini öğrendik.


Dosyamızın bugünkü konuğu, son yıllarda özellikle telif polisiye romanlar yayımlayan Oğlak Yayınları’nın editörü Çiğdem Bakırcıoğlu.

Geçtiğimiz yayın döneminin önemli bir bölümü pandemi koşullarında geçirdik maalesef, bu nedenle yayın planında ertelediğiniz ya da şimdilik vazgeçtiğiniz polisiye romanlar oldu mu?

Pandemi nedeniyle pek çok yayıncı gibi biz de bazı aksaklıklar yaşıyoruz elbette, ancak yayın planımızdaki hiçbir dosyadan vazgeçmedik ve ertelemedik. Gecikmeli de olsa plana sadık kalıyoruz.

2020-2021 yayın döneminde yayın tarihi kesinleşmiş yeni çeviri polisiye romanlar/yazarlar var mı listenizde?

Oğlak Yayınları olarak her zaman yerli yazarlara öncelik veriyoruz. Devam eden dizilerimiz ve yeni romanlarımızla 2020-2021 yayın dönemi için üretmeye devam ediyoruz. Suphi Varım, Çağatay Yaşmut, Yaprak Öz, Elvan Sayar, Armağan Tunaboylu gibi daha pek çok yazarımızın yeni çıkacak kitapları üzerinde çalışmaya başladık.

Yeni yayın döneminde telif polisiye romanlar konusunda nasıl bir programınız olacak? Yeni dosya kabul ediyor musunuz yahut yeni/ilk kitaplarını yayımlayacağınız polisiye yazarları var mı?

Programımızda bir değişiklik yok, bizi etkileyen ve basılmaya uygun gördüğümüz dosyaları yayın programına almaya devam ediyoruz. Yeni dosya tabii ki kabul ediyoruz, özellikle pandemi döneminde yayınevimize çok sayıda yeni dosya gönderildiğini de memnuniyetle gözlemliyoruz.

Yeni yayın döneminde hangi yerli polisiye yazarların yeni romanlarını yayımlayacaksınız?

Yaprak Öz, Elvan Sayar, Işın Beril Tetik, Suphi Varım, Çağatay Yaşmut yeni romanlarıyla, Armağan Tunaboylu yeni hikâye kitabıyla yayımlayacağımız yazarlarımızdan birkaçı.  

Hüseyin Rahmi Gürpınar, Kerime Nadir gibi kült yazarların da eserlerini yayımlamaya başladınız “Klasik Maceraperestler” serisi hangi yazarlar ve eserlerle devam edecek? 

Klasik Maceraperestler bütün hızıyla devam ediyor. Çok yakında Ahmed Midhat Efendi’nin Esrâr-ı Cinâyât romanı bu seriye eklenecek. Hemen ardından bir Hüseyin Rahmi Gürpınar romanı daha geliyor, Cadı.

Telif polisiye romanlara ve yerli yazarlara dönük okurların ilgisini nasıl gözlemliyorsunuz?

Okurların ilgisinden de son derece memnunuz. Her bir yazarın neredeyse kemikleşmiş bir okur kitlesi var. Oğlak Yayınları’nın yayımladığı polisiye kitapların yıllardır düzenli takipçisi olan okurları var. Biz de okurlarımızın ilgisine yönelik projelerle yayın hayatımıza devam ediyoruz. 

Yayın listenizden, belki çok fark edilmediğini ya da mutlaka okunması gerektiğini düşündüğünüz hangi polisiye romanları önerirsiniz türün tutkunları için? 

Fark edilmediğini söylemek haksızlık olur, ancak birkaç yazar ve romanının son çıkan kitaplarını gözden kaçırmış okurlar için burada söyleyebilirim. Elvan Sayar/Krem Bahane Cinayet Şahane, Işın Beril Tetik/Ayaz, Yaprak Öz/Villa Şakayık, Nuray Atacık/Bukalemun, Cenk Çalışır/Zehr-i Katil, Çağatay Yaşmut/Benim Canım Ailem, Suphi Varım/Sokratis ve Yatır, Ercan Akbay/Yağmurdan Önce, Deniz Gürsoy/İkinci İntikam, Armağan Tunaboylu/Park Cinayetleri

Özlem Özdemir

1984 doğumlu. İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü mezunu, aynı bölümde yüksek lisans yaparken eğitim yayıncılığı alanında çalışmaya başladı, iki yıl sonra kültür yayıncılığı alanına geçti. Bilim ve Gelecek dergisinde Yazı İşleri Müdürü, Esen Kitap'ta Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştı. SoL gazetesinin bilim eki BilimsoL'a ve kitap ekine katkı sundu. Mylos Yayın Grubu'nun kurucularından. Episode ve 221B'nin yayın yönetmeni.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Önceki Hikaye

2021 Yılında Henning Mankell’in Kurt Wallander Serisine Başlayacağız

Sonraki Hikaye

İtalyan Suç Dizisi Suburra Üçüncü Sezonuyla Geri Dönüyor

En Son Yazılar