Trial 4: Haksız Yere Cinayetle Suçlanan Bir Adamın Hikayesi

/
3 dakikalık okuma

Netflix, 11 Kasım’da yayınlanacak yeni belgesel serisi “Trial 4″ün fragmanını yayınladı.

Sekiz bölümlük dizi, Boston Polisi Dedektifi John Mulligan’ı öldürmekle haksız yere suçlanan ve bu yüzden 22 yıl hapis yatan Sean K. Ellis’in hikayesini konu alıyor.

Ellis, 1993 yılında 19 yaşındayken cinayetten suçlu bulunmadan önce bir yıl içinde 3 kez yargılandı. Avukatları ve destekçileri uzun süre boyunca Ellis’in bir polis komplosunun kurbanı olduğunu ve Boston dedektiflerinin çabucak çözülmesini istedikleri bir suç için Ellis’i uygun bir kurban olarak seçtiklerini iddia ettiler. (Nitekim, davaya karışan dedektiflerden üçü daha sonra, emirleri tahrif etmek ve şüphelileri silah zoruyla soymak da dahil olmak üzere bazı federal gasp suçlamalarından suçlu bulundu.)

Ellis, davasının ele alınmasına ilişkin açıklayıcı kanıtların ortaya çıkmasının ardından 2015 yılında serbest bırakıldı, ancak yine de Dedektif Mulligan cinayetinden dolayı ömür boyu hapse mahkum edilme ihtimalinin olduğu dördüncü bir duruşma olasılığıyla karşı karşıya kaldı.

Trial 4, odağına Ellis’in mahkumiyetine ilişkin soruşturmayı ve bu olası dördüncü duruşmayı alacak. Bunu yaparken de Ellis’in kendisiyle ve 1993’ten bu yana davaya dahil olan neredeyse herkesle yapılan röportajları izleyeceğiz.

Netflix’in Trial 4 için yayınladığı resmi tanıtım yazısı şöyle:

“Sekiz bölümlük belgesel dizisi Trial 4, 1993’te Boston Polis Dedektifi John Mulligan’ı öldürmekten suçlu bulunduktan sonra 22 yıl hapis yatan Sean Ellis’in hikayesini anlatıyor. Kolluk kuvvetleri Ellis’i cinayetle ilişkilendiren kanıtlar sunsa da, sonrasında yapılan araştırmalar, yolsuz polis memurlarını, şüpheli tanıkları ve vakayı bir an önce çözmeleri için departman çalışanlarının üzerindeki muazzam baskıyı ortaya çıkardı. Ellis’in hikayesi yıkıcı olsa da sistematik ırkçılık, polis yolsuzluğu ve ceza adaleti reformu gibi güncel konulara ışık tutarken, nihayetinde insanların sistemi değiştirme gücüne sahip olduğuna dair umut veriyor.”

Netflix’in tartışmalı belgesel dizisi The Staircase‘in arkasındaki belgeselci Jean-Xavier de Lestrade’ın yapımcı koltuğunda oturduğu Trial 4‘ün yönetmenliğini Rémy Burkel üstleniyor.

Trial 4’ün fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Casuslar ve Komplolar: Doruk Tatar Online Seminer

Sonraki Hikaye

James Bulger'in Ölümü Raflarda Yerini Aldı

En Son Yazılar