scarface

Scarface’in Senaryosu Coen Kardeşlere Teslim

/
3 dakikalık okuma

Ağustos ayında “Scarface ile Yeniden” haberini yapmıştık. Kült film, yeniden çevrimiyle 2018’de beyazperdede ama köprülerin altından çok su aktı. Son haber, efsanevi filmin senaryosunun efsanevi kardeşler Coenlere teslim edildiği. Bir de filmi yönetirlerse…

scarface


Tüm zamanların en “baba” filmlerinden 1983 tarihli
Scarface/Yaralı Yüz‘ün yeniden çevriminde yönetmen koltuğunda son dönemin başarılı isimlerinden Antoine Fuqua vardı. En azından geçen ağustosta yaptığımız haberde durum buydu.

Training Day, The Equalizer ve The Magnificent Seven/Muhteşem Yedili ile hatırı sayılır bir üne kavuşan Fuqua, programını ayarlayamayınca projeden çekildi. Universal Stüdyoları’nın açıklaması böyle. Ne derece doğru bilinmez ama henüz filmin bir yönetmeni yok.

Coen

Derken filmin senaryosu Barton Fink, Fargo, The Big Lebowski ve No Country for Old Man gibi müthiş filmlere imza atan Coen kardeşlere emanet edildi. Boardwalk Empire‘ın yaratıcısı Tepisoded Winter’ın bir süredir senaryo üzerinde çalıştığını biliyoruz.

Yukarıda henüz yönetmenin belli olmadığını söyledik. Senaryoyu parlatmak üzere kolları sıvayan Coen kardeşler’-in kamera arkasına geçmesini istemeyen çıkmaz sanırız. Senaryo-yönetim, eh kaymaklı ekmek kadayıfı…

Yeni Tony Montana Diego Luna mı?

diego

Brian de Palma’nın Oliver Stone’un senaryosundan çektiği orijinal Yaralı Yüz, 80’li yılların Miami’sinde geçiyordu. Kübalı göçmen Tony Montana’nın (Al Pacino’dan başkası değil) suç dünyasında yükselişini ve doymak bilmez egosuyla açgözlülüğünü anlatıyordu film.

Filmin yeniden çevriminde hikâye Miami’den Los Angeles’a taşınıyor. Kübalı göçmenlerin yeriniyse Meksikalılar alıyor.

Peki, yeni Tony Montana kim olacak? Antoine Fuqua projedeyken daha önce çalıştığı iki önemli isim; Denzel Washington ve Ethan Hawke’un isimleri geçiyordu. Burada da dükkân karışmış durumda… Şimdilerde en çok telaffuz edilen isim, son olarak Rogue One: A Star Wars Story‘de rol alan Meksikalı oyuncu Diego Luna.

Gördüğünüz gibi henüz çok net bilgiler yok, yeni Yaralı Yüz hakkında. Filmin vizyon tarihi ise net: 10 Ağustos 2018…

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

dünyanın polisiye haritası
Önceki Hikaye

221B Dergiden "Dünyanın Polisiye Haritası" Atölyesi

FBI wanted
Sonraki Hikaye

FBI Ajanı Olmak İsteyenler İçin Bir Uygulama Geliştirildi

En Son Yazılar