Rizzoli&Isles’ın Yaratıcısı Tess Gerritsen, 221B Dergi’de

3 dakikalık okuma

Yayın hayatına 2016 Ocak ayında başlayan 2 aylık polisiye kültür dergisi 221B, Kasım-Aralık 2016 tarihli 6.sayısında 1.yılını çok özel içeriklerle ve röportajlarla kutluyor. Derginin bu sayısının dosya konusu ise “Kanıt Peşinde: Polisiye ve Bilim”

072011janettamaro1 

Dokturluk kariyerini yazarlık yeteneğiyle harmanlayarak çok satanlar listesine giren, özellikle Rizzoli&Isles serisi ve serinin dizi uyarlamasıyla adından söz ettiren usta yazar Tess Gerritsen, 221B Dergi’nin 6.sayısında Fulya Turhan’ın konuğu oldu.

“Bilimsel Metotlar Polislerin İçgüdüsünü Yanlışlıyor”

Fulya Turhan’ın, suçları aydınlatmada kullanılan bilimsel yöntemlerle ilgili sorusuna karşılık, bu alandaki en büyük keşfin DNA olduğunu söyleyen yazar “ Bence bilimsel metotlar, dedektif içgüdüsü denen olgunun çoğu zaman hatalı olduğunu kanıtlamış durumda. Bundan yıllar önce, DNA sonuçları ABD’de savunma avukatlarıyla ilk defa paylaşıldığı günlerde elde edilen sonuçlar oldukça şaşırtıcıydı: Çeşitli suçlardan tutuklanmış insanların %40’ının masum olduğu ortaya çıktı! Sadece bu bile bize polis “içgüdüsünün” çoğu zaman yanlış olduğunu, bilimsel ve adli kanıtların çok daha güvenilir olduğunu göstermeye yetiyor.”

tess

“Erkekler Şiddet Suçlarına Daha Meyilli” 

Suç, kalıtım ve yetiştirme konusuna değinen “İkiz Bedenler” eserine referans verilerek sorulan soruya yazar: “Sanırım suçlu davranışlar söz konusu olduğunda işin içinde ufak bir genetik elementin olduğunu söyleyebiliriz. Bazı aileler sosyopatlardan oldukça nasiplerini almış görünüyor örneğin.Ve XYY erkeklerin (iki tane Y kromozomuyla doğan erkekler) şiddet suçları işlemeye daha meyilli olduğunu biliyoruz,” şeklinde cevap verdi.

“Rizzoli&Isles Dizisinde Değiştirmek İstediğim Tek Şey…”

 tessfulyaTNT kanalında 2010’dan bu yana gösterimi devam eden ve 7 sezona ulaşan Rizzoli&Isles dizisiyle ilgili olarak “Dizi karakterlerde birtakım değişiklikler yaptı. Bu değişiklikler Maura’nın Jane’e daha çok tezat oluşturmasını sağladı ve bence ekranda gayet başarılı oldu,” diyen Tess Gerritsen, “Kitaptan olduğu gibi almalarını istediğim tek şey Maura’nın habis annesi Amalthea olurdu. Kitaplarda Amalthea bir katil olması Maura’nın karakterine çok daha büyük bir karmaşıklık katıyor kitaplarda, o nedenle bunu dizide de görebilmek iyi olurdu!” ifadelerini kullandı.

Arşivlik röportajın tamamı 221B Dergi’nin 6.sayısında. Sayının içeriğini görmek için TIKLAYIN.

221B Dergi yeni sayısıyla bayilerde, kitapçılarda, süpermarketlerde; tüm sayılarıyla birlikte online siparişte.

Fulya Turhan

2011’de Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nden mezun oldu. 2014 yılında, lisans tezi olan çalışması “Sherlock Holmes & Peder Brown, Rasyonalite ve İnancın Çatışması” ismiyle yayımlandı.

Önceki Hikaye

James Bond Kadar Belalı Olan 10 Casus

Sonraki Hikaye

Gizemli MacDonald Cinayeti Yeniden Televizyonda

En Son Yazılar