Polisiye Dergi 221B’nin Yeni Sayısında Cingöz Recai ve “Osmanlı’dan Günümüze: Bizim Polisiye” Sürprizi

6 dakikalık okuma

İki yıla yakındır Kadıköy’den dünyaya açılan polisiye ekspresi 221B Dergi, 11.sayısında rotayı güzide memleketimizin polisiye geçmişine çeviriyor: “Osmanlı’dan Günümüze: Bizim Polisiye” dosyasının ilk bölümünü içeren 11.sayı, ayrıca Cingöz Recai filminin özel röportajlarıyla geliyor.

11.sayının kapağı Cansu Özcömert imzasını taşıyor.

221B Dergi Sayı 11 Kapak

 

Peyami Safa’nın Server Bedi adıyla yazdığı yerli Arsen Lüpen’imiz Cingöz Recai’nin beyazperde bayrağını devralan ve 13 Ekim’de gösterime girecek olan yeni filmden oyuncular Kenan İmirzalıoğlu, Meryem Uzerli, Meriç Aral, Boran Kuzum; senaristler Pınar Bulut, Kerem Deren ve film için hazırladığı incelikli araç ve aksesuarları göz dolduran sanat yönetmeni Cihan Gündüz filme dair ilk röportajlarıyla 221B’de Özlem Özdemir’in konuğu oldular.

Osmanlı’dan Günümüze: Bizim Polisiye-I

Kasım’da yayımlanacak sayıda 1950-2017 arasını inceleyeceğimiz dosyanın bu ayki ilk bölümünde 1880-1950 yıllarında bir zaman yolculuğuna çıkıyoruz:

Kıymetli üstad Erol Üyepazarcı, “Türkiye’de Polisiye Romanın İlk Dönemi: 1883-1928” başlıklı ders niteliğindeki yazısıyla 221B’de!

Oğuz Eren bu sayıda Tozlu Raflar’dan birçoğumuzun duymadığı yahut az tanıdığı, Vâlâ Nureddin’in de eşi olan “Müzehher Hanım’ın Polisiye Külliyatı”nı yazdı.

Çağla Üren, “bizim polisiye”nin en özel ve ilk örneklerini kaleme alan Ahmet Mithat Efendi’ye mercek tutuyor ve “İlk Türk Polisiyelerinin İdeolojisi”ni anlatıyor.

İlk sayıdan beri klasik haline gelen Fulya Turhan imzalı “Dedektifler Ne Yer, Ne İçer?” sayfasına Peyami Safa’nın Cingöz Recai’si konuk oluyor.

Türkiye’de seri katil var mı yok mu? Olmaz mı… Ercan Akbay, Cumhuriyet öncesinden bugüne suç geçmişimizin en ilginç seri katillerini 221B okurları için yazdı.

Dosya Dışı da Dopdolu

Artık bizim de bir birliğimiz var! Geçtiğimiz süreçte kurulan Türkiye Polisiye Yazarları Birliği’nden Algan Sezgintüredi, Cenk Çalışır, Ercan Akbay, Gökçe İspi Turan ve Yaprak Öz’le heyecan verici planları konuştuk.

Tülay Güneş Kılıç’tan yepyeni bir yazı dizisi “Suç Edebiyatının ‘Diva’ları”; ilk yazıda “Kocasının Gölgesinde Kalmış Bir Usta” başlığıyla konu Margaret Millar.

Kuzey’in soğuk ve kasvetli polisiyelerini anlatan “Kuzey Rüzgârı” bölümünde Ceyhan Usanmaz’dan “Bayram Tatilleri ve Jo Nesbo” yazısını okuyacağız.

Polisiye dizileri satır aralarına kadar inceleyen “Ekran Dedektifi” Ezgi Özcan bu sayıda Line of Duty yazısıyla karşımızda.

Maceraperest Kitaplar etiketiyle yayımlanan Fener Balığı’nın yazarı Nuray Atacık, Özlem Özdemir’in sorularını yanıtladığı keyifli röportajıyla 221B’de.

Barlas Omay’ın Çizgi Roman İnceleme sayfasının konuğu bu sefer yerli bir isim: Devrim Kunter’in leziz kahramanı Seyfettin Efendi’yle şimdiye dek tanışmayan varsa çok üzülecek.

Mahir Ünsal Eriş’in yazıp Ferit Güleç’in çizdiği Çizgi Polisiye “Edhem Bey” müthiş bir finalle bu sayıda nihayete eriyor.

Tunç Tayanç, pullar tarihinde polisiyenin izini sürmeye Peder Brown’ın yaratıcısı G.K. Chesterton ile devam ediyor.

Yigilante Kocagöz, 11.sayıda 221B okurları için çok özel bir seriyi, Gravity Falls’u “Açıklanamayanın Peşinde” başlığıyla inceledi.

Ercan Akbay ve Çağatay Yaşmut’un ilk kez yayımlanan polisiye öyküleri ve daha önce de birçok tartışmaya, beyin fırtınasına yol açan okur öyküsü Polisiye Y.’nin yazarı Arda Kıpçak’ın yeni bir öyküsü bu sayıda!

**

Türkiye’nin tek polisiye kültür dergisi 221B; hızlı kargo ve ödeme kolaylığıyla şimdi dukkan.mylosyayingrubu.com’da;

22 Eylül Cuma itibarıyla tüm Türkiye’de dergi satan gazete bayileri, kitap mağazaları ve süpermarketlerde.

Çok yakında Dergilik ve dMags ile cebinizde ve tabletinizde!

Bizi Facebook, Twitter ve Instagram’da @221bdergi adıyla takip edebilirsiniz.

221B Dergi, bir Mylos Yayın Grubu markasıdır.


SON AFİŞLİ

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Cingöz Recai'nin Afişi Yayınlandı

Sonraki Hikaye

Çember Dizisinin Yeni Sezonu Başlıyor

En Son Yazılar