Merakla Beklediğimiz Polisiye Diziler

//
11 dakikalık okuma

Polisiye yapımlar hız kesmeden izleyicilerle buluşmaya devam ediyor. Netflix ya da Amazon Prime gibi streaming servisi veren online platformların da yüzü değişmeye devam ediyor ve hatta bu platformlara yenileri de ekleniyor.

Geçtiğimiz senenin sonlarında Disney+ ve Apple TV+ platformlarının atak yaptığını görmüştük. Warner Bors. platformu HBO Max, yayın hayatına başlıyor. Amerikan Comcast ve NBC Universal isimli medya şirketleri de Peacock isimli bir streaming platformu hazırlığında olduklarını açıkladılar.

Kablolu yayın yapan kanallar dışında streaming platformların hızla artması üretimin de aynı oranda artması anlamına geliyor elbette. Tüm bu kalabalıkta ne izlemeli diye düşünen polisiyeseverler için 2020’de yayınlanması planlanan ya da mevcut pandemi koşulları nedeniyle 2021’e sarkan polisiye dizileri listeledik. 

Impeachment: American Crime Story

American Crime Story izleyicilere iki unutulmaz sezon yaşattı. Serinin üçüncü sezonu da ilk ikisi gibi merakla bekleniyor. American Crime Story üçüncü sezonunda Amerika tarihinin en ünlü skandallarından birini, Lewinsky skandalını konu edecek.

Bu sezonun konusu olan suç unsuru, Giovanni Versace’yi öldüren bir seri katil vakası kadar etkili değil elbette. Ancak yine de Ryan Murphy ve ekibinin unutulmaz bir sezona daha imza atacağına dair beklentiler yüksek. Bu arada hikayenin Jeffrey Toobin’in “A Vast Conspiracy: The Real Story of the Sex Scandal that Nearly Brought Down a President” isimli araştırmasına dayandığını da belirtelim.

Dizinin ilk sezonuna konu olan O. J. Simpson vakası da Jeffrey Toobin’in araştırmalarına dayanıyordu. American Crime Story’nin merakla beklenen yeni sezonunun Eylül ayının sonlarında yayınlanması bekleniyor.

The Serpent 

Ripper Street dizisinin senaristleri Richard Warlow ve Toby Finlay’in kaleminden çıkan dizi gerçek bir suç hikayesine dayanıyor. BBC yapımı The Serpent 1970’lerde Asya kıtası boyunca genç kadın gezginleri avlayıp öldürmekle suçlanan Charles Sobhraj’ın hikayesini anlatıyor.

Fransız aktör Tahar Rahim, Sobhraj’ı canlandırırken, Victoria dizisinden tanıdığımız Jenna Coleman Sobhraj’ın suç ortağı Marie-Andrée Leclerc’i canlandırıyor. Bu senenin en karanlık suç dizilerinden biri olması beklenen The Serpent’in kesin yayın tarihiyle ilgili henüz bir açıklama yok ancak dizinin 2020 içerisinde mutlaka izleyicilerle buluşması bekleniyor.

Because the Night

Luther’ın yapımcılarından Neil Cross, ITV kanalı için suç ve gerilim türünde yeni bir uyarlama hazırlığında. Neredeyse on senedir evli ve mutlu olan Nathan’ın hayatı, geçmişinde tanıdığı birinin birden bire ortaya çıkması ve sarsıcı haberler getirmesiyle alt üst olur. Cross’un 2009’da yayınlanan Burial adlı romanından uyarlanacak olan dört bölümlük dizinin 2020 içerisinde yayınlanması bekleniyor

Honour 

İngiltere’nin yaşayan en büyük oyuncularından biri olarak kabul edilen ve en son Bodyguard’da izleyici karşısına çıkan Keeley Hawes, bu kez de Dedektif Müfettiş Caroline Goode olarak ekranlara geri dönüyor. ITV kanalında yayınlanacak olan iki bölümlük mini İngiliz dizisi, âşık olduğu adamı onaylamayan ailesi tarafından öldürülen 20 yaşındaki Banaz Mahmod’un gerçek hikayesini ele alacak. Hawes’in aynı zamanda yapımcısı olduğu dizinin 2020 içerisinde yayınlanması bekleniyor.

Devil in the White City

Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’da faaliyet gösteren Hulu, Amerikalı yazar Erik Larson’ın aynı isimli kitabını ekrana uyarlıyor. Leonardo DiCaprio and Martin Scorsese projenin uygulayıcı yapımcıları arasında yer alıyor. Daniel H. Burnham, yetenekli bir mimardır. 1893 senesinde kurulacak olan büyük bir panayırın mimarları arasındadır. Yakışıklı ve kurnaz bir doktor olan Henry H. Holmes ile bu fuarı kullanarak kadınların ilgisini çeken ve onları öldüren bir seri katildir. Olay örgüsü gerçek bir hikayeye dayanan ve Leonardo DiCaprio’nun da oyuncu kadrosunda yer alacağı söylenen dizinin 2020’nin sonlarında yayınlanması bekleniyor.

Your Honor

Breaking Bad evreninde yer altı dünyasının kralı Bryan Cranston bu kez farklı bir suç dizisiyle izleyicilerin karşısına çıkıyor. Daha önce canlandırdığı Heisenberg karakterinden epey uzak bir karaktere hayat veren Cranston, oğlu bir vur kaç olayına karışmakla suçlanan bir hakimi canlandırıyor. Criminal Justice’in senaristi Peter Moffat’ın kaleminden çıkan yapım özellikle Cranston hayranları tarafından merakla bekleniyor. Your Honor’ın geçtiğimiz Nisan ayında yayınlanması öngörülüyordu ancak henüz bir güncelleme yok. 

The North Water

Bafta ödüllü aktör Jack O’Connell, Colin Farrell ile birlikte bir başka BBC uyarlamasında yer alıyor. Amerikan yazar Ian McGuire’ın aynı isimli romanından uyarlama olan dizinin çekimlerine 2019’da başlandı. Eski bir ordu doktoru olan Patrick Sumner, Kuzey Kutbu’na doğru balina avı seyahatine çıkacak olan gemide doktor olarak işe başlar. Gemide, Henry Drax ile tanışır. Drax bir zıpkıncı ve aynı zamanda da bir katildir. Geçmişindeki kabuslardan kaçmaya çalışan Sumner, kendisini psikopat bir katille mücadele ederken bulur. Dört bölümden oluşacağı söylenen dizinin 2020’de yayınlanması bekleniyordu, umarız öyle olur. 

Tenacity

J. S. Law’ın aynı isimli romanından uyarlanan dizinin altı bölüm halinde ITV kanalında yayınlanması bekleniyor.  Dizi, bir İngiliz nükleer denizaltında görev yapan bir denizcinin ölü bulunmasıyla açılır. Vakayı araştırması için denizaltına askeri bir dedektif gönderilir ancak çok geçmeden bu olayın bir kazadan çok tekinsiz bir şeylerin habercisi olduğu anlaşılır. Yayınlanacağı tarih konusunda henüz açıklama yapılmayan dizinin çekimlerine 2020’de başlanacağı söyleniyordu.

Agatha Christie Uyarlamaları 

Agatha Christie’nin romanları bilindiği üzere tüm dünyada popülerliğini koruyor ve hala beyaz perdeye ve ekranlara taşınmaya devam ediyor. Agatha Christie’nin 1944’te yayınladığı ve antik Mısır’da geçen romanı Death Comes as the End, aynı isimle yine BBC tarafından ekranlara taşınacak. Dizinin yayın tarihi 2019 olarak duyurulmuştu ancak bu tarihin 2020’ye çekildiği söyleniyordu. Mevcut koşullar nedeniyle de bu tarihin 2021’e sarkabileceği konuşuluyor.

Christie uyarlamaları sözkonusu olduğunda henüz geliştirme aşamasında olan bir proje daha mevcut. Big Little Lies’ın idari yapımcılarından Bruna Papandrea, Miss Marple eksenin dönecek olan bir uyarlama hazırlığında olduklarını duyurdu. Dizinin yayın tarihi ve oyuncu kadrosu ise henüz belli değil. Son olarak, bir dış yapım daha izleyicilerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Fransız dizisi Les Petits Meurtres d’Agatha Christie’nin yapım şirketi, Christie’nin And Then There Were None romanından uyarlanacak olan Ils Étaient Dix isimli diziyi duyurdu. Dizinin 2020’de ekranlarda olacağı konuşuluyor.

Devam Eden Dizilerin Yeni Sezonları 

Geçmişteki suçları aydınlatmak için çalışan Londralı iki dedektifin hikayesini ele alan Unforgotten dizisinin bu sene dördüncü sezonuyla ekranlara geri dönmesi bekleniyor.

2018’de yayınlanan ve 19. Yüzyıl New York’unda kol gezen bir seri katil ile birlikte, kriminal psikolog Dr. Laszlo Kreizler’ın hikayesini konu alan The Alienist’in devamı niteliğindeki The Angel of Darkness’ın 2020’de izleyicilerle buluşması bekleniyor. Ekranların en özgün kadın dedektiflerinden birini konu alan Marcella üçüncü sezonuyla birlikte önümüzdeki aylarda izleyicilerle buluşacak.

Merakla bekliyoruz…

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Aileen Wuornos: Bir Canavar mı Sistemin Kurbanı mı?

Sonraki Hikaye

Amazon, Lisbeth Salander'ı Ekrana Taşıyor

En Son Yazılar