Melih Günaydın’dan Yeni Bir Polisiye: ‘Buzlar Çözülünce’

/
2 dakikalık okuma

Başarılı ilk romanı Sürgün Avı ile tanıdığımız Melih Günaydın’ın yeni polisiye romanı Buzlar Çözülünce, raflarda yerini aldı.

Yazar, ilk romanı Sürgün Avı‘nda olduğu gibi yeni romanında da güncel toplumsal sorunlara ve tartışmalara yer veriyor.

sürgün avı

Buzlar Çözülünce‘nin kısa hikâyesi şöyle:

Kıdemli polis Defne, indigo oğluyla birlikte ailesinin yanına taşınmıştır. Tatsız seyreden aile hayatı, Kartepe’de kaybolan dağcı öğrencileri arayan ekiplerin bulduğu cesetle iyice karmaşık bir hal alır. Fakat donarak öldüğü düşünülen bu beden, aranan dağcılardan birine ait değildir. Kayıp gençlere medyanın ilgisi giderek artarken Defne, bu vakanın peşini bırakmamaya kararlıdır.

Kâbuslarından kurtulmak için gittiği psikoloğun yanından dönerken Ali’nin dikkatini, metro istasyonunda duvarlara asılmış resimler çeker. Bunlar daha önce çalıştığı çocuk kitabındaki çizimlere benzemektedir ve ekibindeki pedagog, ondan kimi objeleri çıkarmasını istemiştir. Çünkü kullandığı bazı görseller fallik öğeler içermektedir. Ali bir yandan çizimlerin izini sürerken öte yandan geçmiş anılarının kırıntılarını toplar. Çok geçmeden de kendisini bilmediği bir evrenin içinde bulur.

buzlar çözülünce

Polisiye roman eleştirmeni Ömer Türkeş, Buzlar Çözülünce romanına dair şunları söylüyor: “İlk romanı Sürgün Avı ile polisiye edebiyatımıza vaatkâr bir giriş yapmıştı Melih Günaydın. Yeni romanı Buzlar Çözülünce’de kaleminin daha da geliştiğini görmek sevindirici. Toplumsal hayatın yakıcı gerçeklerine dayanan suç kurgusuyla, gerilimli atmosferiyle, olayları ve karakteriyle çok doyurucu bir polisiye…”

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Röportaj: Undercover Underage'in Yaratıcısı Roo Powell

Sonraki Hikaye

'Suçlular Nasıl Düşünür' Güncellenmiş Edisyonuyla Raflarda

En Son Yazılar