Making A Murderer Silbaştan

/
5 dakikalık okuma

Büyük tartışmalara yol açıp televizyondaki gerçek suç öyküleri alanında bir anlamda çığır açan Netflix belgeseli Making a Murderer‘da, daha doğrusu belgesele konu olan davada yeni bir gelişme var: Steven Avery’ye yardım ve yataklıktan 41 yıl hüküm giyen yeğeni Brendan Dessey hakkındaki karar bozuldu. Karar, davanın seyriyle birlikte belgeselin 2. sezonuna da damga vuracak…

Aylar önce Making a Murderer ile ilgili bir haber yapmıştık, hatırlayacaksınız. Orada belgeselin kahramanı Steven Avery için “Cani mi masum mu?” sorusunu sormuş, yardım ve yataklıktan hüküm giyen yeğeni Brendan Dessey’nin ifadesinin yönlendirmeyle alınmasından, polisin ve savcılığın kural hatası yapmasından, reşit olmadığıdan ve akli dengesinin yetersizliğinden bahsetmiştik.

Brendan Dassey appears in court Monday, April 16, 2007, at the Manitowoc County Courthouse in Manitowoc, Wis. Dassey, 17, is charged with first-degree intentional homicide, mutilating a corpse and first-degree sexual assault in the death of 25-year-old Teresa Halbach on Oct. 31, 2005. His uncle, Steven Avery, 44, was found guilty of her murder last month. (AP Photo/Dan Powers, Pool)

Yeğen Brendan Dessey hakkındaki karar bozuldu

10 bölümlük Netflix belgeselinin ilk sezonu büyük gürültü koparmış, Steven Avery’nin affedilmesi için binlerce imzalı dilekçe Beyaz Saray’a gitmişti. Avery, af dilekçesinin sonucunu bekliyor halen ömürboyu hapis cezasını çektiği parmaklıklar arkasında. Yeğen Brendan hakkındaki hüküm ise bozuldu. Cinayete yardım, tecavüz gibi suçlamalardan 41 yıllık cezasını çeken Brendan Dessey, hapishaneye girdiği zaman 17 yaşındaydı. Bugün 26 yaşını sürüyor. Mahkeme, dizinin yaratıcılarının iddialarına uydu. Brendan’ın polisin ve savcılığın baskısıyla itiraflarda bulunduğuna, savcılığın görevini suistimal ettiğine, sanığın çektiği öğrenme güçlüğünün dikkate alınmadığına ve anayasal haklarının ihlal edildiğine hükmedip 2007’deki kararı bozdu. Eğer 90 gün içinde temyiz edilmezse Brendan Dessey serbest kalacak.

2. sezon temelinden değişebilir

10 yıldır bu dava üzerinde çalışan belgeselin yaratıcıları Laura Ricciardi ve Moira Demos, “Adalet sistemimiz çalışıyor. Bu bizim için çok önemli bir gelişme. 10 yıldır sürdürdüğümüz çalışmamızı gittiği yere kadar götüreceğiz” açıklamasını yaptık kararın ardından.
Belgeselin 2. sezonu, sanıkların mahkumiyetleri sonrasına odaklanacaktı. Bu kararın 2. sezonun anahtar parçalarından biri olması bekleniyor. Yeni sezonun başlangıç tarihi henüz belli değil, hatırlatalım.

Belgesel ne anlatıyordu?

30-making-a-murderer-netflix-steven-avery.w529.h529Kapatmadan, Making a Murderer‘a biraz yakından bakmakta yarar görüyoruz. Sizin için konuyu hikâye edelim: Wisconsinli Steven Avery, tecavüz ve cinayete teşebbüs suçuyla cezaevine girer. Mağdur, bir lise öğrencisidir. Avery, masum olduğunu iddia eder ama kimse sesine kulak vermez. Tam 18 yıl sonra, 2003’te, DNA testleriyle gerçeği söylediği anlaşılır. Suçlu o değildir. Kızgındır, içeriden çıktıktan sonra devleti dava eder. Polisin ve savcılığın birlikte çalışıp sahte deliller üreterek kendini mahkum ettirdiğini savunmaktadır. Derken, cezaevinden çıktıktan iki yıl sonra ailesinin sahibi olduğu ve çalıştığı hurdacı arazisinde bir otomobilde, öldürülmüş bir fotoğrafçı bulunur. 25 yaşındaki kadın (Teresa Halbach) vahşice katledilmiştir. Avery, yeğeninin verdiği ifadenin ardından yeniden cezaevine gönderilir. Deliller yine aleyhindedir. Ama öyle midir gerçekten?
Her bölümü 1 saatten toplam 10 bölümlük gerçek suç hikâyesinde polisin ve savcılığın Avery aleyhine çalıştığına dair pek çok işaret vardır.
Steven Avery, bir kez daha masum olduğunu iddia edip bir önceki davasında devleti aşağıladığı için hedef seçildiğini söylese de yine sözünü dinletemez. Aldığı ömür boyu hapis cezasını çekmektedir halen…

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Kokainin Manevi Annesi: Jennifer Lopez

Sonraki Hikaye

Robert Downey Jr.'dan Polisiye Dizi Geliyor

En Son Yazılar

Haftalık Polisiye Seyir Rehberi

221B editörleri haftalık seyir rehberinde izlemekten keyif alacağınız polisiye dizi ve belgeselleri derledi. Real Time Crime BluTV kataloğuna…