John le Carré’nin “Soğuktan Gelen Casus”u Dizi Oluyor

///
3 dakikalık okuma

Eserleri  polisiye dizilere ve filmlere uyarlanan usta yazar John le Carré’nin “Soğuktan Gelen Casus” romanının dizi uyarlaması haberi de geldi.

John Le Carre

 

BBC’de mini dizi olarak yayınlanan “The Night Manager / Gece Müdürü” ve beyazperdeye uyarlanan “Our Kind of Traitor / Hain” eserlerinin sahibi, usta polisiye yazarı John le Carré ‘nin bir eseri daha TV’de boy göstermeye hazırlanıyor.

Richard-Burton-in-The-Spy-Who-Came-In-From-The-ColdThe Spy Who Came In From The Cold / Soğuktan Gelen Casus” isimli çok sevilen romanı için hazırlıklara başlayan yapım şirketi Paramount TV’nin bir mini dizi olarak hazırladığı yapımın başrolünde ise kuvvetle muhtemel Aidan Gillen’ı izleyeceğiz. Kendisini Game of Thrones’ta Peter Bealish, nam-ı diğer “Serçeparmak” rolünde izliyoruz.

Kitap, daha önce “Utanç Duvarında Casusluk” adıyla Türkçeye çevrilen 1963 yapımlı bir uyarlamaya daha sahip. Bu yapımın başrolünde karşımıza çıkan isim Richard Burton çıkmıştı.

 

Türkçede Kırmızı Kedi Kitap tarafından basılan romanın dizi uyarlamasını 2017’de izleyebileceğiz. Kitabın konusunu merak edenler için, arka kapak yazısı şöyle:

686179_2Soğuk Savaş’ın zirve yaptığı 1960’lar… Alex Leamas, İngiliz İstihbaratı için Berlin Duvarı’nın gölgesinde yıllarca sürdürdüğü görevinin ardından yorgundur. Pek çok şey görmüş, pek çok adamını Doğu Alman İstihbaratı ile Duvar’da oynanan bu karanlık ve sisli satrançta yitirmiştir. Teşkilat, ağır bir yenilginin ardından İngiltere’ye dönen Leamas’tan son bir görev ister. Doğu Almanya’ya geçmeli ve ülkesine ihanet etmelidir. Ancak İngiliz İstihbaratı’nın yaşlı kurdu George Smiley’nin, Leamas’ın arkadaşı olan genç bir kadına yardım etmesiyle operasyon büyük bir felaketle yüz yüze gelecek, oyunun kartları yeniden dağıtılacak ve Leamas kendini hayalinin ötesindeki korkunç bir politik oyunun pençesinde bulacaktır.

Dünyanın en iyi casus romanı yazarlarından John Le Carré’nin, Publishers Weekly tarafından “Tüm zamanların en iyi casus romanı” seçilen, Time tarafından “Tüm zamanların en iyi 100 romanı” listesine giren bu kült eseri, filmiyle de Bafta ödülleri dahil birçok prestijli sinema ödülünü sahibi oldu. Soğuktan Gelen Casus okuyucuya yalanlarla kurulu bir dünyanın gerçeklerle dolu hikâyesini anlatıyor.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Polisiye Dergi 221B'nin 4.Sayısı Çıktı

Sonraki Hikaye

İngiltere'nin En Prestijli Polisiye Edebiyat Ödülü Mackintosh'un

En Son Yazılar

Haftalık Polisiye Seyir Rehberi

221B editörleri haftalık seyir rehberinde izlemekten keyif alacağınız polisiye dizi ve belgeselleri derledi. Real Time Crime BluTV kataloğuna…