Jo Nesbo’nun Ünlü Dedektifi Harry Hole’un İlk Macerası “Yarasa” Raflarda

/
4 dakikalık okuma

JO NESBO-The Bat_kapak.indd

Yirmi üç yaşında Norveçli bir kadın Sidney’de ölü bulununca, Oslo Cinayet Masası dedektifi Harry Hole, cinayet vakasını incelemeye gönderilir. Amacı Sidney polisine elinden geldiğince yardım etmektir ama kesin bir dille işe burnunu sokmaması söylenir.

Soruşturmaya seyirci kalmaya niyeti olmayan Harry, ekibin baş dedektiflerinden biriyle arkadaşlığını ilerletip olayların içine çekilir.

Harry katile adım adım yaklaştıkça çok tehlikeli bir seri katilin peşine düştüğünü ve aslında soruşturmanın içindekiler dahil hiç kimsenin güvende olmadığını düşünmeye başlar.

[btnsx id=”939″]

Yabancı basında “Yarasa”:

“Seriye harika bir başlangıç.” The Sunday Times

Harry Hole için alıntılar:

“Harry 21. yüzyılın en iyi yalnız kurt dedektiflerinden biri.”
Library Journal

“Harry Hole bir polis, ayyaş ve yalnız kurt olarak tümüyle inandırıcı.”
The Daily Telegraph

“Hole’da bir kurgusal dedektifte olması gereken her şey var.”
Times Literary Supplement

Kitaptan Bir Parça:

“Demek bize Avustralya’da çalışma izni bulunan Norveç vatandaşı Inger Holter’in cinayetinin soruşturulmasında yardımcı olmak için gönderildin. Fotoğraflarına bakılırsa sarışın, güzel bir kız. Daha yirmi üç yaşındaymış, değil mi?”

Harry başıyla onayladı. McCormack artık ciddiydi.

“Watsons Koyu’nun okyanus kıyısında, tam olarak söylemem gerekirse Gap Park’ın aşağısında balıkçılar tarafından bulunmuş. Yarı çıplak halde. Vücudundaki morluklar tecavüze uğradığını ve boğulduğunu gösteriyor ama sperm yok. Cesedi gece parka getirilmiş ve uçurumdan aşağı atılmış.”

McCormack yüzünü buruşturdu.
“Hava biraz kötü olsaydı dalgalar cesedi açığa sürüklerdi ama bulunana kadar kayalarına arasında durmuş. Dediğim gibi, sperm örneği bulunmadı. Çünkü vajinası balık filetosu gibi kesilmiş ve deniz suyu vücudunu tertemiz yapmış. O yüzden elimizde parmak izi de yok. Ama ölüm saatiyle ilgili kaba bir tahminimiz var…” McCormack gözlüğünü çıkarıp yüzünü ovuşturdu. “Ne var ki ortada bir katil yok. Eee, bu konuda ne yapmayı düşünüyorsun, Bay Holy?”

Harry cevap vermek üzereyken komiser araya girdi.
“Ben sana ne yapacağını söyleyeyim. Biz o piç kurusunu yakalayıp hapse tıkarken sen de dikkatlice olanları izleyecek ve Norveç basınına hep birlikte ne kadar harika bir iş çıkardığımızı anlatıp Norveç elçiliğinin ve kızın yakınlarının hiçbir sıkıntı yaşamamalarını garanti edeceksin. Geri kalan vaktinde tatil yapabilir ve emniyet müdürüne bir iki kartpostal gönderebilirsin.”

[btnsx id=”944″]

Jo Nesbo Kimdir?

 

norwegian-crime-writer-jo-011

Jo Nesbo 1960’da Oslo’da doğdu. Norveç Ekonomi Üniversitesi’nde ekonomi ve işletme okudu. Detektif Harry Hole polisiyeleriyle dünya çapında ün kazanan ve kitapları 50’den fazla dile çevrilen Nesbo, çocuk kitapları da yazdı. Aynı zamanda Di Derre rock grubunun solisti ve şarkı yazarıdır. Nemesis, Şeytan Yıldızı, Kurtarıcı, Kardan Adam ve Leopar adlı romanları Doğan Kitap’tan yayımlanmıştır.

Ayrıca Bkz:

221B Dergi’nin 2.sayısında Ceyhan Usanmaz‘ın kaleminden Jo Nesbo:

cezo_8dwsaeh-cf

12263224471162146723

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Yeni Bir Escobar Filmi, Müthiş Bir Kadro

Sonraki Hikaye

Jo Nesbo'nun Uluslararası Yayıncıları Buluştu

En Son Yazılar