İzlanda Polisiyesi Entrapped İzleyicilerle Buluştu

4 dakikalık okuma

Son yılların en başarılı polisiyelerinden biri, beğeniyle izlenen İzlanda dizisi Trapped ‘in Entrapped başlıklı üçüncü sezonunu uzun zamandır merakla bekliyorduk ve beklenen gün geldi.

2021’de düzenlenen 221B Uluslararası Polisiye Festivali‘nin de konukları arasında yer alan Ólafur Darri Ólafsson’un başrolde yer aldığı Trapped, ilk sezonuyla 2015’te izleyicilerle buluşmuş, atmosferi, hikayesi ve oyunculuklarıyla kısa sürede ilgi çekmeyi başarmıştı. Dizinin ikinci sezonu da 2018’de ekranlara gelmişti. Entrapped adlı üçüncü sezonunun 2021’de ekranlara gelmesi bekleniyordu. Pandemi döneminin getirdiği gecikmeler nedeniye ertelenen yeni sezon nihayet Netflix’te yayında.

Trapped’in başrol oyuncuları olan Olafur Darri Olafsson ve Ilmur Kristjansdottir, üçüncü sezonda da karşımıza çıkıyor. Onlara Danimarkalı aktör Thomas Bo Larsen eşlik ediyor. Egill Olafsson ve Haraldur Stefansson, dizinin diğer iki önemli karakteri olarak izleyicilerle buluşuyor.

Entrapped, önceki sezonlarda olduğu gibi, kökleri Nordic Noir türüne uzanan ve İzlanda’nın nefes kesici manzaraları eşliğinde işlenen, karakter odaklı bir suç draması olarak karşımıza çıkıyor. Trapped’in ikinci sezonunun bittiği noktanın iki sene sonrasında başlayan Entrapped sezonunda ikilimiz Andri (Ólafur Darri Ólafsson) ve Hinrika (Ilmur Kristjánsdóttir), iki hasım grubun tamamen farklı nedenlerle belirli bir toprak parçası için kavga ettiği ücra dağlık bölgedeki bir savaşın içine çekiliyor.

Kurucusu ve ruhani lideri Oddur (Egill Ólafsson) liderliğindeki neopagan ve barışçıl mezhep The Extended Family, kutsal topraklarda kamp kurar; toprağı kutsal olarak görürler ve putperest tanrılarına yakın olmak isterler. Öfkeli genç bir adam olan Gunnar’ın (Haraldur Stefánsson) önderliğindeki bir grup İzlandalı motorcu da bu “kutsal yer”in peşindedir. Arazinin mülkiyetini almak için destek çağırı ve kısa süre sonra Danimarkalı Hopper (Bo Larsen) liderliğindeki bir grup Danimarkalı bisikletçi feribotla bu kutsal yere gelir. İki grubun çatışması genç bir adamın, Ivar’ın (Auðunn Lúthersson) ölümüne yol açar. Andri, Ivar’a yabancı değildir o nedenle cinayet davasını araştırmak için için Kuzey’de görev yapan Hinrika’ya katılmak zorunda olduğunu hisseder.

Yapımcı ve Kreatif Direktör Baltasar Kormákur projeyle ilgili söyle söylemişti: “Netflix’in Trapped destanının bir sonraki bölümünde yer almak istemesi büyük bir onur. Trapped, İzlanda tarihinin en başarılı TV dizisi ve bu dizinin tüm dünyada Entrapped başlığıyla Netflix’te izleyicilerle buluşacak olması, diziyi şüphesiz daha da ileri götürecektir. Dizi, İzlanda’daki suçları benzersiz mekanında ele almaya devam edecek, ana karakterlerimizin hikayelerini ve köklü bir ülkede adalet arayışlarını konu edecek.”

Trapped dizisinin Entrapped isimli son sezonu Netflix’te yayında!

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Alper Kaya ve Karınca Karambolü

Sonraki Hikaye

Haftalık Polisiye Seyir Rehberi

En Son Yazılar