Haftalık Polisiye Seyir Rehberi

8 dakikalık okuma

Gözden kaçıran ve henüz izlemeyenler için eğlenceli, gerilimli, eski, yeni, mutlaka izlemeniz gereken 9 polisiye diziyi derledik.

Why Didn’t They Ask Evans? (2022)

Agatha Christie’nin 1934 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan dizi, bir aldatma ve ihanet hikayesinin yanında genç dedektiflerimizi Kuzey Galler’in engebeli kıyılarından batıya çeken bir cinayeti anlatıyor. Golf oynarken topu yamaçtan aşağı yuvarlanan Bobby Jones, topunu almak için aşağıya indiğinde kayalıkların arasında ölmek üzere olan bir adamla karşılaşır. Adam, son nefesini vermeden önce gözlerini açıp, “Neden Evans’a sormadılar?” der. Bu sözleri bir türlü aklından çıkaramayan Bobby, arkadaşı Frankie’yle birlikte esrarı çözmeye kalkışır. Ama hesaba katmadıkları bir şey vardır: ölümcül bir tehlike onlarla yüzleşmeyi beklemektedir. Why Didn’t They Ask Evans?‘ı BluTV’de izleyebilirsiniz.

Rahibe Boniface Gizemleri (2022 – )

Klasik İngiliz polisiyesi sevenler, özellikle de Father Brown hayranları, bu diziye mutlaka göz atmalı. Bu neşeli suç ve gizem dizisi, Vespa süren ve etrafındaki suçları aydınlatmaya çalışan Rahibe Boniface’i konu alıyor. 1960’ların kırsal İngiltere’sinde geçen on iki bölümlük bu keyifli suç dizisinde, polis zorlu vakaları çözmek için Rahibe Boniface’in yardımını alıyor. Kimya doktorası olan Rahibe Boniface’in araştırmacı ve meraklı tavrı, tanık olduğu suçların onu alt etmesine asla izin vermiyor. Rahibe Boniface Gizemleri‘ni BBC First kanalında izleyebilirsiniz.

Clark (2022)

“Stockholm sendromu” kavramının ortaya çıkmasına yol açan İsveçli bednam banka soyguncusu Clark Olofsson’un yalanlarından ve gerçek hayat hikâyesinden uyarlanan bu sıra dışı dizi geçtiğimiz günlerde izleyicilerle buluştu. Ünlü oyuncu Alexander Skarsgård’ın kardeşi Bill Skarsgård, kendi ülkesinde sayısız suçtan hüküm giymesiyle ünlü olan azılı bir suçlu olan Olofsson’ı canlandırıyor. Dizide, 1973’te Stockholm’de gerçekleştirilen Norrmalmstorg soygununun gerçek görüntülerine de yer veriliyor. “Stockholm sendromu” kavramı, bir rehine krizine de yol açan ve İsveç’te televizyonda canlı yayınlanan ilk olay olma özelliği taşıyan bu soygun sonucunda ortaya çıkmıştı. Yönetmen koltuğunda Polar filminden de bildiğimiz Jonas Åkerlund’un oturduğu Clark‘ı Netflix’te izleyebilirsiniz.

Annika (2021)

BBC Radio 4 draması Annika Strandhed‘den uyarlanan İngiliz yapımı polisiye dizi Annika ilk sezonuyla 2021’in ağustos ayında izleyicilerle buluştu. Nick Walker tarafından yaratılan dizi İskoçya’daki Deniz Cinayet Birimi’nin yeni atanan başkanı olan Annika Strandhed’i odağa alıyor. Başrolde özellikle de Unforgotten dizisinde canlandırdığı Cassie Stuart karakteriyle hafızalara kazınan Nicola Walker yine izleyicilerin karşısına çıkıyor. Annika’nın görünüşte akıl almaz cinayetleri araştırma sürecini izlerken bir yandan da ergenlik çağındaki kızıyla sürdürdüğü ilişkiye de şahit oluyoruz. Annika‘yı TV+’ta izleyebilirsiniz.

American Rust (2021)

Philipp Meyer’ın 2009 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan ve Dan Futterman tarafından yaratılan American Rust, ABD’nin küçük bir kentinde yaşayan ve sevdiği kadının oğlu cinayetle suçlanan bir polis şefinin başından geçen olayları konu ediniyor. Pennsylvania’nın güney batısındaki kasabada görev yapan Del Harris aracılığıyla Amerikan rüyasının parçalanmasını da gözler önüne seren dizi, izleyicilerden ve eleştirmenlerden olumlu yorumlar aldı. Başrollerini Emmy Ödüllü Jeff Daniels ve Emmy adayı Maura Tierney’nin paylaştığı American Rust’ı beIN Connect’te izleyebilirsiniz.

Non mi lasciare (2022) BLuTV

Gomorrah ve ZeroZeroZero‘nun yapımcılarının elinden çıkan bu karanlık suç draması Venedik’te geçiyor ve izleyicileri uyuşturucu ve silah kaçakçılığının, organ mafyalarının derin dünyasına daldırıyor. Siber suçlar ve şiddet suçlarıyla ilgilenen Elena, Venedik lagününde genç bir çocuk cesedinin bulunmasıyla terk ettiği şehre 20 yıl sonra geri döner. Ancak hiçbir şey bıraktığı gibi değildir. Elena, cinayet bürosu ile birlikte canavarları yakalamaya ve ağlarına düşürdükleri çocukları kurtarmaya çalışır. Non mi lasciare‘yi BluTV’de izleyebilirsiniz.

Dark Woods (2020)

Sven Bohse’nin yönetmen koltuğunda oturduğu, Stefan Kolditz’in senaryosunu kaleme aldığı Almanya yapımı Dark Woods (Das Geheimnis des Totenwaldes) 2020’de izleyicilerle buluştu. Dizide yaklaşık otuz yıldır gizemini koruyan bir davanın yansımalarını görüyoruz. Bir adamın çaresizce kız kardeşini aramasını izlerken bu cinayet davasının arkasından yaşanan acılara da şahit oluyoruz. 1989’da Batı Almanya’da meydana gelen ve “Göhrde-Morde” olarak bilinen gerçek cinayetler silsilesinden yola çıkarak yaratılan dizide Matthias Brandt başrolde karşımıza çıkıyor. Sürükleyici olay örgüsüyle beğeni toplayan Dark Woods‘u TV+’ta izleyebilirsiniz.

Blue Bloods (2010 – )

Klasik Amerikan polisiyesi sevenlerin mutlaka göz atması gereken Blue Bloods, 2010’dan bu yana ekranlara geliyor. New York polis teşkilatının çeşitli kademelerinde çalışan Reagan ailesine mensup bireylerin özel sorunlarla başa çıkmaya çalışırken, bir yandan da suçluların peşinden koşmalarını izliyoruz. Aile olmanın dinamikleriyle kanun adamı ve kadını olmanın getirdiği sorumluluklar arasında sıkışan hayatların konu edindiği dizide ünlü oyuncu Tom Selleck de yer alıyor. Blue Bloods‘ı beIN Connect’te izleyebilirsiniz.

Lorena (2019)

Amerikalı ünlü aktör ve yapımcı Jordan Peele’in imzasını taşıyan dört bölümlük bu belgesel dizi, 1993’te Lorena Bobbitt’in, yıllar süren tacizin ardından kocasının penisini kestiği olaylar zincirini araştırıyor. John ve Lorena Bobbitt’in hikâyeleri televizyonların gündemine otururken, erkek egemen basın Lorena Bobbitt’in çilesini görmezden gelir. İşler John için kötüye giderken, Lorena ise gücü çektiği acılarda bulur. Lorena‘yı Amazon Prime Video’da izleyebilirsiniz.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

İzlanda Polisiyesi Entrapped İzleyicilerle Buluştu

Sonraki Hikaye

Gerilim Romanı 'Ölümcül Gerçek' Epsilon'dan Çıktı

En Son Yazılar