“Homeland” ile En Az İki Sezon Daha

/
3 dakikalık okuma

Nefes kesen 5. sezonunu geride bırakan “Homeland”in yaratıcısı, yapımcısı ve senaristi Alex Gansa, sevilen dizinin bugünü ve yarınına ilişkin önemli ayrıntıları paylaştı. New York Times’ın soru-cevap bölümünde dizinin hayranlarıyla buluşan Gansa’nın bir de müjdesi vardı: “Homeland”, en az iki sezon daha bizimle…

homelandDizinin senaryosu, dünya yaşanan gerçek olaylara göre hangi sıklıkla değiştiriliyor?

Çok nadiren. Bölümleri olaylar yaşanmadan aylar öncesinde çekiyoruz ama Paris saldırıları sonrasında, 6 Aralık ve 20 Aralık’ta yayınlanan sezonun 10 ve 12. bölümlerinde küçük değişiklikler yaptık. Dizideki “Allison” karakterinin repliklerinden biri şöyleydi: “Kimse yeni bir Paris görmek istemiyor.” Sezon finalinde de bir sahne Paris’te yaşananların sonucu olarak yeniden yazıldı.

Kaliforniya, San Bernardino’daki katliam diziyi şekillendirirken sizi nasıl etkiledi? Ya da şöyle soralım etkiledi mi? ABD’deki müslümanlara karşı önyargı ve nefret artıyor. Gelecek dönemde bununla ilgili konuları işleyecek misiniz dizide? 

Bu soruya cevabım, şüphe yok ki bu konuya eğileceğiz. Fakat, bunun nasıl olacağını şimdiden kestirmek kolay değil. Terör tehdidi sadece Avrupa’nın sorunu değil. ABD’de de insanların dikkatini çekiyor, giderek konuşulan bir konu haline geliyor. Bu, yeni sezonun öyküsünü etkileyecektir.

Daha ilk sezondan itibaren John le Carré’in hayranı olduğunu biliyoruz. Bunun size nasıl etkilediğini anlatır mısınız bize?

John le Carré’in işlerim üzerindeki etkisi yadsınamaz. İstihbaratla ilgili öğrendiklerimin yüzde 90’ı onun romanları sayesinde. Üçüncü sezon, ağırlıklı olarak onun “Soğuktan Gelen Casus” romanından esinlenilmiştir. Yeteri kadar dikkatli izlerseniz, hemen her bölümde ve finalde de John le Carré’den parçalar, küçük ipuçları görebilirsiniz.

Dizi daha kaç sezon devam edecek?

En az iki sezon daha sürecek. Sanırım…

Son dönemde takip ettiğiniz en iyi dizi hangisi?

İngiliz yapımı “Peaky Blinders” ve “Happy Valley”yi izledim. İkisi de çok, çok iyi. “Peaky Blinders” öykü anlatma açısından başka bir seviyede. Helen McCrory, harika oynuyor. Cillian Murphy ise, sıra dışı. İlk sezon, aklımı başımdan aldı diyebilirim. “Happy Valley”deki orta yaşlı eski polis dedektifini canlandıran Sarah Lancashire da çok güçlü. Çok uzun zamandır televizyondaki gördüğüm en iyi performansı sergiliyor…

 

Not: New York Times’tan kısaltılarak alınmıştır…

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

“Fargo” Tutkunları Biraz Daha Sabır!

Sonraki Hikaye

RIZZOLI & ISLES'DA SONA DOĞRU

En Son Yazılar