Hint Yapımcı Vishal Bhardwaj Agatha Christie Romanlarının Yeni Film Uyarlamalarına Hazırlanıyor.

/
2 dakikalık okuma

Ünlü Hint yapımcı  Vishal Bhardwaj Agatha Christie romanlarının yeni film uyarlamalarına hazırlanıyor. Bu yeni film serisinde tamamen yeni iki dedektif karakteri karşımıza çıkacak.

2021’in başlarında çekimlerine başlanması beklenen ilk film, bir cinayet vakasını çözmeye çalışan ve beklenmedik biriyle işbirliğine giren genç bir kadın kahramanı konu alacak. Bu filmin hangi Christie romanından uyarlandığı henüz açıklanmadı. Yapımcılar, filmde izleyeceğimiz oyunculara dair karar aşamasında olduklarını belirtiyor.

Serinin sonraki filmleri de çeşitli cinayet soruşturmaları yürüten bu ikiliyi ele alacak.

Yapımcı Bhardwaj uluslararası mecrada özellikle de başarılı Shakespeare üçlemesiyle tanınıyor: “Magbool,” (Macbeth), “Omkara” (Othello) ve “Haider” (Hamlet).

Bhardwaj bir röportajında Agatha Christie ile ilgili şunları söylüyor: “Agatha Christie, duygusal kaosu, işlemeyen ilişkileri ve karakterlerin içinde bulunduğu karmaşayı okurlara çok iyi aktarıyor. Bunun yanısıra okurları muhteşem muammalarla başbaşa bırakıyor.”

Kitapları tüm dünyada iki milyarın üzerinde satan Agatha Christie, ülkemizde olduğu gibi Hint Altkıtası’nda da oldukça popüler. The 1960 yapımı Bengalce film “Chupi Chupi Aashey” Christie’nin “The Mousetrap” adlı oyununa ve “Three Blind Mice” adlı kısa hikayesine selam niteliği taşır. Aynı şekilde 1973 yapımı Hintçe film “Dhund” da Christie’nin “The Unexpected Guest” isimli tiyatro oyununa saygı niteliğindedir.

1965 yapımı “Gumnaam ”isimli Hintçe bir filmde ve sırasıyla 1970 ve 2011 yapımı “Nadu Iravil” ve “Aduthathu” isimli Tamilce filmlerde, en sevilen Christie romanlarından biri olan “On Küçük Zenci”ye atıflar bulmak mümkün.

Bunun dışında 2003 yapımı Bengalce film “Shubho Mahurat” da Christie’nin Ve Ayna Kırıldı isimli romanına göndermeler yapar. 2012 yapımı “Grandmaster” isimli film ABC Cinayetleri isimli romana atıfta bulunur. 2016 yapımı “Chorabali” filminde de Briç Masasında Cinayet’in izlerini bulmak mümkündür.


Mutlaka izlemeniz gereken 10 Agatha Christie uyarlamasını burada okuyabilirsiniz.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

The Stranger Dizisinin Senaristinden Türkiye’de Geçen Bir Polisiye

Sonraki Hikaye

Anthony, Barry ve Macavity Polisiye Ödülleri Sahiplerini Buldu

En Son Yazılar