Haftalık Polisiye Seyir Rehberi

4 dakikalık okuma

Bu haftanın polisiye seyir rehberinde; yeni veya gözden kaçan belgesel ve dizileri derledik.

Maya’ya İyi Bakın (Netflix)

ABD’nin Floria’da eyaletinde yaşayan bir çiftin hasta kızlarını acile götürmesiyle başlayan ve çocuk istismarıyla suçlanıp çocuklarının velayetini kaybetmelerine kadar uzanan bir belgesel dizisi. Maya Kowalski’nin gerçek hikâyesini konu eden Netflix Orijinal dizisi Maya’ya İyi Bakın, izleyiciye son derece etkileyici bir deneyim sunuyor.

maya'ya iyi bakın

The Man Who Played With Fire (Discovery+)

BluTV, Discovery+ işbirliği bize oldukça zengin bir belgesel içeriği sunuyor. Son dönemdeyse bir yapım çok dikkat çekici: Stieg Larsson: The Man Who Played with Fire. Jon Stocklassa’nın 2019’da yayımladığı “The Man Who Played with Fire: Stieg Larsson’s Lost Files and the Hunt for an Assassin” kitabından uyarlandı. Stieg Larsson, 1986’da suikasta uğrayan İsveç Başbakanı Olof Palme’nin cinayetini 10 yıl boyunca araştırmış, yüzlerce bilgi ve belgeyi arşivlemiş ve bir sonuca ulaşmıştı. Stocklassa, Olof Palme suikastını Larsson’un belgelerini takip ederek genişletiyor ve suikastın şüphelilerine dair çok önemli kayıtları bize sunuyor. Bu yıl Monaco Film Festivali’nde En İyi Belgesel Ödülü’nü alan bu yapım mutlaka izlenmesi gerekenlerden.

the man who played with fire

In Plain Sight (GAİN)

1950’lerin kırsal İskoçyası ve bir seri katil. İkilem gibi, değil mi? In Plain Sight, seri katil Peter Manuel’in gerçek hikâyesine dayanıyor. Suç oranının çok düşük olduğu küçük bir yer olan Lanakshire kasabası bir seri katil haberiyle sarsılır. Polis teşkilatında ise onu yakalayabilecek tek dedektif William Mucie. In Plain Sight, GAİN kataloğunda mutlaka izlenmesi gerekenlerden.

in plain sight

Deadloch  (Amazon Prime)

Prime kataloğuna yeni eklenen Deadloch, tam hafta sonunda bitirmelik polisiye komedisi. Deadloch isimli bir kasabada Kış Festivali’nden hemen önce bir adamın ölü bulunması tüm kasabanın tek konuştuğu konu haline gelir. Birbirinden çok farklı karakterlere sahip iki kadın dedektif bu gizemi çözmek için bir araya gelince ortaya tuhaf şekilde çok komik bir dizi çıkmış. Sekiz bölümden oluşan Deadloch, Amazon Prime Video’da izlenebilir.

deadloch

548 Days: Abducted Online (Disney+)

Henüz genç bir kız olan Patricia Aguilar’ın bir tarikat tarafından aldatılıp kaçırılmasını konu alan belgesel dizisi 548 Days, etkisinden kolay kolay çıkamayacağınız cinsten. Tarikatların kurbanlarını her yaştan ve her yerden seçtiği bu dönemde Patricia’nın hayatta kalma hikâyesi oldukça gerçek. 548 Days, Disney+’ta izlenebilir.

548 days abducted online

People Dergisi Araştırıyor (Discovery+)

BluTV’nin Discovery+ eklentisinde birçok gerçek suç belgeseli mevcut. Bu geniş kataloğun arasından bu haftaki seçimimiz, People Dergisi Araştırıyor. Bu belgesel dizisi, yakın tarihin en popüler davalarına geri dönerek onları tekrardan derinlemesine inceliyor. Gerçek suç fanatiklerinin bu hafta sonu başından kalkamayacakları cinsten.

people dergisi araştırıyor

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

2023 Hançer Ödülleri Açıklandı

Sonraki Hikaye

Küvetten Bildiriyorum: Burada Cinayet Var!

En Son Yazılar