Haftalık Polisiye Seyir Rehberi

10 dakikalık okuma

221B editörleri, gözden kaçıran ve henüz izlemeyenler için eğlenceli, gerilimli, eski, yeni, mutlaka izlemeniz gereken 9 polisiyeyi okurlarımız için yazdı.

Shakespeare & Hathaway: Private Investigators

BBC yapımı İngiliz dizisi Shakespeare & Hathaway‘in ilk sezonu 2019’da izleyicilerle buluştu. Bu son derece eğlenceli dizinin ilk sezonunda eski dedektif müfettiş, yeni özel dedektif Frank Hathaway, internette tanıştığı nişanlısını araştırmak için Luella Shakespeare’in yardımına başvurur. Dizinin her yeni sezonunda, şaşırtıcı ve eğlenceli dedektif ikilisi Frank ve Lu, turistik Stratford-upon-Avon kasabasında yeniden göreve başlar. Şeytan’la anlaşma yapan eski bir heavy metal yıldızı, ölümcül sırlarla dolu bir Shakespeare müzesi ve halı deposunda geçen bir Kral Lear öyküsü içeren olaylarda suikast, dolandırıcılık ve yolsuzluk peşlerini bırakmaz. Shakespeare & Hathaway: Private Investigators‘ı BBC First kanalında izleyebilirsiniz.

Little Fires Everywhere

Celeste Ng’in 2017’de yayımlanan aynı isimli çok satan romanından uyarlanan mini dizi 2020’nin mart ayında izleyicilerle buluştu. Roman henüz yayımlanmadan önce Reese Witherspoon ve Lauren Neustadter tarafından keşfedilmiş. Witherspoon sonrasında projeyi Scandal dizisinden tandığımız Kerry Washington’a götürmüş ve dizi projesi bu şekilde hayata geçmiş. Richardson ailesi, görünürde mükemmel bir ailedir. Sanatçı ve bekar bir anne olan Mia Warren’ın kızı ile birlikte Richardson ailesinin evini kiralamasıyla birlikte karakterler arasındaki ilişki dinamikleri değişir. Yapımcılar Reese Witherspoon ve Kerry Washington, dizinin oyuncu kadrosunda da yer alıyor. Son yılların en çok izlenen yapımlarından biri olan Little Fires Everywhere‘i Amazon Prime Video’da izleyebilirsiniz.

The One

John Marrs’ın 2016 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan The One, ilk sezonuyla 2021’de ekranlara geldi. Howard Overman tarafından yaratılan dizide Hannah Ware, insanları yalnızca DNA örneklerine dayanarak mükemmel partnerleriyle eşleştirebilen bir şirket olan MatchDNA’nın hırslı ve dürtüsel kurucu CEO’su Rebecca’yı canlandırıyor. Rebecca Webb’in yükselişi, DNA tabanlı çöpçatanlık şirketinin başarısının ardından durdurulamaz gibidir. Ta ki Thames’de bir ceset bulunana kadar. Üstelik şirketin başarısı arttıkça yeni sırlar ve yalanlar ortaya çıkar. Sürükleyici The One dizisini Netflix’te izleyebilirsiniz.

Des                                           

İskoç seri katil Dennis Nilsen’i konu alan üç bölümlük İngiliz mini dizisi Des 2020’nin Eylül ayında izleyicilerle buluştu. Evinin yakınlarında tıkanan bir giderde keşfedilen insan kalıntıları neticesinde 1983 yılında tutuklanan Nilsen’in hikayesini anlatan dizide ünlü oyuncu David Tennant bu soğukkanlı seri katili canlandırıyor. ITV yapımı mini dizi, kanalın kötü şöhretli İngiliz seri katilleri anlattığı serinin dokuzuncu yapımı olarak konumlanıyor. Dizi birçok yönden izleyicilerden ve eleştirmenlerden olumlu yorumlar aldı. Özellikle de böyle hassas bir konuyu kurbanlara saygı çerçevesinde ve sansasyon yaratma telaşına düşmeden ele almasıyla büyük beğeni topladı. Ünlü oyuncu David Tennant’ın performansı da diziyi mutlaka izlenesi yapımlar arasında konumlayan detaylardan. Des‘i TV+’ta izleyebilirsiniz.

Your Honor

İsrail dizisi Kvodo’dan uyarlanan Your Honor ilk sezonuyla Aralık 2020’de ekranlara geldi. Criminal Justice ve The Night of gibi yapımlardan tanıdığımız Peter Moffat tarafından geliştirilen ve yazılan dizide, Breaking Bad evreninde yer altı dünyasının kralı Walter White’ı canlandıran ünlü oyuncu Bryan Cranston bu kez farklı bir karakterle izleyicilerin karşısına çıkıyor. New Orleans’ta görev yapan itibarlı hâkim Michael Desiato’nun genç oğlu, başka bir gencin ölümüyle sonuçlanan bir vur kaç olayına karışır. Hâkim başlarda oğlunun polise teslim olmasını ister fakat ölen gencin yerel bir mafya babasının oğlu olduğunu öğrenince kararını değiştirir. Desiato’nun kanıtları yok etme çabası başka bir genç için trajik sonuçlara yol açacaktır. Your Honor‘ı beIN Connect’te izleyebilirsiniz.

11.22.63

Son derece ilginç bir hikâyeye sahip olan mini dizi 11.22.63, sekiz bölümlük tek sezonuyla 2016’da ekranlara geldi. Bir zaman yolculuğu hikayesinin ele alındığı dizide ana karakterimiz, bir lisede İngilizce öğretmeni olarak görev yapan Jake Epping adlı bir adamdır. Ünlü oyuncu James Franco’nun canlandırdığı Jake, bir lokantada yer alan deponun aslında hiç de sıradan bir depo olmadığını fark eder. Bu depo aslında geçmişe yolculuk yapılabilen bir alandır. Jake’in bu sıradışı keşfinin ardından heyecan ve olaylar silsilesi doruğa çıkar. Geçmişe yolculuk yaptıran bu depodan yararlanan Jake, geçmişe giderek John F. Kennedy suikastini önlemeyi amaçlar. Ancak her şey Jake’in planladığı gibi ilerlemez ve işler kısa sürede sarpa sarar. Jake bu yolculuğunda Lee Harvey Oswald engeline takılır ve hayatının aşkı ile karşılaşır. 11.22.63 dizisini TV+’ta izleyebilirsiniz.

Covert Affairs

Piper Perabo ve Christopher Gorham’ın başrolde yer aldığı, çekimleri Kanada’da gerçekleştirilen Amerikan yapımı aksiyon ve suç dizisi Covert Affairs, ilk sezonuyla 2010’da ekranlara geldi. Genç CIA stajyeri Annie Walker, saha ajanı olarak çalışmak üzere Yurtiçi Koruma Birimi’ne gönderilir. Kör bir teknoloji operatörü olan August “Auggie” Anderson, Annie’nin yeni hayatındaki rehberidir. Annie Walker, CIA ajanlarının zorlu yaşamına uyum sağlamak zorundadır. Ancak çok geçmeden, işe alınma sebebinin yeteneklerinden ziyade son erkek arkadaşıyla ilgili olabileceğini fark eder. Beş sezonun ardından ekranlara veda eden Covert Affairs‘i Amazon Prime Video’da izleyebilirsiniz.

Killing Eve

Kadın seri katiller de vardır! Hatta bu kadınlar federal ajanlarla yoğun bir duygusal ilişkiye de sahip olabilir. Luke Jennings’in Codename: Villanelle romanlarından uyarlanan ve ilk sezonuyla 2018’de ekranlara gelen Killing Eve, Phoebe Waller-Bridge imzasını taşıyor. Başarılı oyuncu Sandra Oh, parlak MI5 ajanı Eve Polastri’yi canlandırıyor. Son yılların adından söz ettiren oyuncularından Jodie Comer ise casusluk dünyasının en ölümcül suikastçilerinden biri, Villanelle olarak karşımıza çıkıyor. Bu ikili arasındaki kedi fare oyunu, gözünüzü kırpmanıza bile müsaade etmeyecek. Başarılı dizinin dördüncü sezonunun da 2022’de ekranlara geleceğini belirtelim. Killing Eve‘i BluTV’de izleyebilirsiniz.

Mr. Mercedes

Stephen King’in Bill Hodges’u konu aldığı roman üçlemesinden uyarlanan Amerikan suç dizisi ilk sezonuyla 2017’de izleyicilerle buluştu. David E. Kelley, Brendan Gleeson ve Harry Treadaway tarafından geliştirilen dizi dedektif Bill Hodges’u (Brendan Gleeson) odağına alıyor. Bill Hodges, yerel bir iş fuarında iş arayan insanların üzerine çalıntı bir Mercedes arabayı sürerek 16 kişinin ölümüne neden olan “Bay Mercedes”in çözülememiş vakasına takılı kalmıştır. Bu arada, parlak, genç psikopat Brady Hartsfield (Harry Treadaway), dikkatini Hodges’a odaklamak için sahneye çıkar. Online bir kedi-fare oyunu olarak başlayan şey kısa sürede ölümcül sonuçlara yol açar. Mr. Mercedes özellikle ilk iki sezonuyla eleştirmenlerden ve izleyicilerden beğeni topladı. Yine de üçüncü sezonunun ardından iptal edildi. Mr. Mercedes‘i beIN Connect’te izleyebilirsiniz.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Komiser Montalbano Serisi - Keman Sesi

Sonraki Hikaye

Yeni Tess Gerritsen Romanı Okurlarla Buluşuyor

En Son Yazılar