“Elmas Hançer” Peter James’in

2 dakikalık okuma

Polisiye denince akla ilk gelen oluşumlardan İngiliz Polisiye Yazarları Birliği’nin (CWA) en büyük ödülü “Elmas Hançer”, bu yıl Britanyalı yazar Peter James’e gitti. Birlik, ödülü verirken James’in öykü anlatımındaki ustalığına vurgu yaptı.

peterjames2Çoksatanlar listelerinde görmeye aşina olduğumuz Peter James, kendi doğduğu yer olan Brighton’dan “Dedektif Roy Grace” karakteriyle tanınıyor daha çok. Türkçe’de de birkaç romanıyla temsil edilen Britanyalı yazarın 30’un üzerinde eseri var; 16 milyon kopyadan fazla da satışı…

Usta öykü anlatıcısı

Polisiye ve suç romanları türünün köklü kuruluşu İngiliz Polisiye Yazarları Birliği, en büyük ödülleri “Elmas Hançer”i James’e verme nedenini şu cümlelerle açıklıyor: “O, büyük bir öykü anlatma ustası. Polis memurları ve dedektiflerle birebir çalışıp İngiliz Emniyet Teşkilatı içindeki gerçek yaşamı en iyi şekilde aktarıyor. Bu sayede de hem polislerin hem de okuyucularının saygısını kazanıyor.”

Bucwa, bir hayalin gerçek olması”

Polis yöntemlerini en iyi bilen yazar olarak tanıtılan Peter James ise “Elmas Hançer Ödülü”ne layık görülmesinden dolayı mutlu. Britanyalı yazar, “Her zaman bu ödülün en önemlisi olduğunu düşündüm. Bir gün bu ödülü alabileceğimin hayaliyle yaşadım. Hayalim gerçek oldu” diyor ve ekliyor: “Ama en önemlisi, benden önce bu ödüle layık görülenler. Türün devleriyle aynı yerdeyim.”

1948 doğumlu Peter James’in saygısını sunduğu eski ödüllü yazarların ismini verince söyledikleri daha anlamlı hale geliyor. Birkaçı şunlar mesela: Elmore Leonard, Frederick Forsyth, Ruth Rendell ve John le Carré… Yeteri kadar fikir veriyor olmalı… Ne dersiniz?

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Ona Karada Ölüm Yok!

Sonraki Hikaye

İzmir'de "Polisiyenin Kısa Tarihi" Söyleşisi

En Son Yazılar