Dünyanın en meşhur kriminoloğu Julia’nın maceraları sürüyor: Gülümseyen Ölüm

2 dakikalık okuma

Polisiye çizgi roman serisi Julia, Türkçedeki yolculuğuna kaldığı yerden Mylos Kitap etiketiyle devam ediyor. Julia, 81. sayısıyla kitapçılarda, satış sitelerinde ve Mylos Dükkan’da!

Julia’nın yaratıcısı Giancarlo Berardi, bizde de çok sevilen Ken Parker’ın serüvenlerini yazan ünlü bir çizgi roman yazarı ve senaristidir. Julia’nın grafik yaratımında ünlü oyuncu Audrey Hepburn’den esinlenilmiştir.

Julia Kendall, Garden City Üniversitesi’nde suçlu profili ve psikolojisi üzerine dersler veren bir  kriminologdur. Garden City Polis teşkilatında, özellikle cinayet vakalarında danışmanlık yapar. Kahramanımız, suçlu profillerini analiz etmekte çok başarılıdır. Öykülerde psikolojik analizler, kriminal bulmacalara dönüşür. Julia maceralarında suçlu benliğinin derinliklerinde bir yolculuğa başlarız. İnsan bilinciyle sınırlı kalmayıp, bilinçdışının karanlık, esrarlı labirentlerine doğru ilerler ve labirentin sonunda katilin kimliğiyle yüzleşiriz. Bu yolculuk sırasında usta yazar Berardi’nin edebi dili devreye girer. Berardi, öykülerde tüm karakterlerin yaşamını, yansız ve zengin bir dille derinleştirir. Onları karton karakterler olmaktan çıkarır, yaşadığımız çevreden bir birey olarak sunar.

Gülümseyen Ölüm

Bu macerada kahramanımız, gençlik aşkının yardımına koşuyor.

Brian Collins, bir gece ansızın Julia’yı arar ve ondan yardım ister. Brian, hafta sonu çocuklarıyla kamp yaptığı sırada, terk edilmiş bir kulübenin içinde bir kadın cesedi bulmuştur. Polislere haber vermek için kulübeden ayrılmak zorunda kalan Brian döndüğünde, ceset ortadan kaybolmuştur. Bölge polis teşkilatı ona inanmaz ve dosyayı kapatır. Brian’a inanan Julia, olayı araştırmak için Milwaukee’ye gider. Başlangıçta önemli bir ipucu bulamasa da pes etmez. Ve araştırmalarının sonunda korkunç bir gerçekle yüzleşmek zorunda kalır.

Batuhan Cantürk (221B Dergi Yazarı)
(Arka kapak yazısından)

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Mehmet Murat Somer ve Hop-Çiki-Yaya Polisiyeleri

Sonraki Hikaye

Jigolo Cinayeti - Mehmet Murat Somer

En Son Yazılar