“Dangerzone!”: Çizgi Dizi Archer Üzerine

//
3 dakikalık okuma

Yetişkinler için çizgi film” harika bir buluş. Zaten animasyon sanatının kullandığı teknolojiyi düşünürsek, sadece sebil sübyanı eğlemek için bu kadar prodüksiyon biraz ziyan olurdu. Hem 1993’te yayınlanmaya başlayan, içki, uyuşturucu, metal ve geri zekalılık temalarını işleyen ölümsüz eser Beavis and Butthead sonrası yetişkinler, artistliği bırakıp itiraf etmişti: Komik olursa çizgi filmi seviyoruz!

Benim sizlere övmek istediğim çizgi dizi ise bir FX prodüksiyonu olan Archer. Archer, araştırmama konu olan denekler üzerinde ilk aşamada aşırı bir heyecan yaratmadı. Oysa bir iki bölüm dişini sıkan çok şey kazandı. Evet, çizim tarzı ve hareketli objelerin akışkanlığı kendine özgü, bir miktar alışma gerektiriyor. Ama animasyon pek çok dizi için bunu söylemek mümkün. Zira Pixar ve Dreamworks tarzı sinema işlerinin pek dışına çıkmıyorsanız, ilk planda yadırgayabilirsiniz. (bkz. South Park gerçeği) Ama sonrasında, gelsin pis espriler, ardı arkası kesilmeyen laf sokmalar, inanılmaz yaratıcı hakaretler ve hiç durmayan bir aksiyon. İnsan daha ne ister?

tumblr_o6d3l41xzg1vr00qzo8_1280

Hikaye, Sterling Archer ve ajan dostlarının International Secret Intelligence Service yani ISIS adlı uluslar arası gizli serviste yaşadıkları maceraları konu alıyor… -du. 6. sezon itibariyle ISIS kısaltması İngilizce İŞID’a tekabül ettiğinden, dizi farklı bir yöne gitmeyi tercih etti.

Sterling Archer bu servisin, dolayısıyla dünyanın en iyi ajanı. Kendisi uzun boylu, esmer, yakışıklı… tanıdık gelmeye başladıysa sizi temin edeyim, James Bond‘la hiçbir alakası yok. Çünkü Archer centilmen ve kibar olmak bir yana, tam bir hayvan evladı. Ağzına ayar vermeden konuşan, asla operasyon dosyalarını okumayan, aklına eseni yapıp rehineleri tehlikeye atan bir adrenalin bağımlısı. Aynı zamanda bir alkolik. Gerçi ortamdaki herkes alkolik. Açıkçası birkaç bölüm arka arkaya izleyince insan kalkıp kendine de bir sürahi margarita karıştırıyor, çünkü çok güzel içiyorlar.

İlk kez EpisodeDergi.com adresinde yayınlanan bu içeriğin tamamını okumak için TIKLAYIN.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Westworld: Bir Kurgunun İçinde Yaşamak

Sonraki Hikaye

Sherlock'un 4.Sezonunda Neler Olacak?

En Son Yazılar