Criminal Minds Dizisini Sevenler İçin 8 Dizi Önerisi

/
6 dakikalık okuma

Criminal Minds gibi kendini sezonlar boyunca izleten dizilerle çok karşılaşmıyoruz artık. Polis prosedürü tarzında inşa edilen dizi 10 yılı aşkın bir süre boyunca ekranlarda kaldı. Her hafta işlediği farklı konularla izleyicileri suçlunun zihnine doğru bir yolculuğa çıkardı. Criminal Minds, FBI’ın Behavioral Analysis Unit (BAU) yani Davranış Analizleri Birimi etrafında şekilleniyordu. Bu birime mensup dedektifler suçluları tespit edebilmek için olay yeri kurulumları ve kurban biliminden faydalanarak suçlulara yönelik bir kişilik profili oluşturuyordu.

Dizinin yayında kaldığı 15 sezon boyunca, bu birimin çalışanları değişti elbette ancak Criminal Minds her zaman büyüsünü korumayı başardı çünkü dizini odağındaki ana grup her daim bir aile gibi hareket etmeyi başardı.

İlk sezonu 2005’te yayınlanan Criminal Minds’ı bitiren ve hatta defalarca izleyen okurlarımız için Criminal Minds’a benzer sekiz diziyi derledik.

Criminal Minds: Suspect Behavior
Forest Whıtaker, Crımınal Mınds: Suspect Behavıor

Evet, Criminal Minds’ın kısa ömürlü bir spin-off’u vardı. 2011’de CBS kanalında 1 sezon yayınlandı. Dizi, FBI’ın aynı biriminde görev yapan farklı bir ekibi ele alıyordu. Fakat bu yeni ekip FBI bürokrasisine harfi harfine uymaya meyilli değildi. Forest Whitaker’ın başrolde olduğu dizide FBI direktörü rolünde Richard Schiff’i izledik. Michael Kelly ise takımın beklenmedik durumlarda olaya dahil olan ajanını canlandırıyordu.

Mindhunter
Jonathan Groff, Mındhunter

Criminal Minds dizisine profilleme meselesinden dolayı aşık olduysanız, David Fincher’ın Mindhunter‘ını mutlaka izlemelisiniz. Mindhunter, FBI’nın söz konusu biriminin kuruluş dönemini anlatıyor. Jonathan Groff, rehin müzakereleri konusunda uzman olan ve sonrasına kendini seri katillerin psikolojilerini irdelerken bulan Holden Ford’u canlandırıyor. Patolojik seri katilleri harekete geçiren o “şeyi” bulmaya çalışan Ford, henüz yakanalanamamış katilleri bulmak için bir metodoloji oluşturabilmek adına seri katillerle görüşmeler gerçekleştiriyor. Criminal Minds ekibinin kullandığı profilleme yöntemlerinin nasıl oluştuğunu izlemek heyecan verici bir tecrübe.

Scorpion
SCORPION

Muhteşem suç avcılarından oluşan bir ekip izlemek istiyorsanız Scorpion‘a mutlaka göz atmalısınız. Dizi, zeki ama sosyal ortama rahat ayak uyduramayan bir grup genci konu alıyor. Özellikle teknolojiyle dair bilgilerini kullanarak Ulusal Güvenlik departmanına yardım eden bu ekip ABD’ye karşı oluşan tehditlerin önünü kesmeyi hedefliyor.

Hannibal
Mads Mıkkelson VE Hugh Dancy, Hannıbal

Criminal Mind dizisini, söz konusu suçluların tuhaf psikolojik durumları için izliyorsanız Hannibal tam size göre. Bryan Fuller’ın dizisi ünlü yamyam Hannibal Lecter’ın hikayesi etrafında şekilleniyor. Mads Mikkelson’ın canlandırdığı Hannibal karakteriyle Hugh Dancy’nin canlandırdığı FBI ajanı Will Graham arasındaki enfes gerilim de izlemeye değer.

Killing Eve
Sandra Oh ve Jodıe Comer, Kıllıng Eve

Kadın seri katiller de vardır! Hatta bu kadınlar federal ajanlarla yoğun bir duygusal ilişkiye de sahip olabilir. Luke Jennings’in Codename Villanelle romanlarından uyarlanan Killing Eve, Phoebe Waller-Bridge imzasını taşıyor. Sandra Oh, parlak MI5 ajanı Eve Polastri’yi canlandırıyor. Jodie Comer ise casusluk dünyasının en ölümcül suikastçilerinden biri, Villanelle olarak karşımıza çıkıyor. Bu ikili arasındaki kedi fare oyunu, gözününüzü kırpmanıza bile müsaade etmeyecek.

Homeland
Claıre Danes, Homeland

FBI’ın Davranış Analizleri Birimi’nin üzerinde çalıştığı karmaşık vaka haritalarının uyandırdığı heyecanı düşünün. Homeland bunun birkaç adım ötesinde. Claire Danes’in canlandırdığı CIA ajanı Carrie Mathison’ın inanılmaz teorileri endişe uyandırıcı olabilir. Ama her bölümün sonunda şunu düşüneceksiniz: hepsine değer.

NCIS
Wılmer Valderrama, NCIS

CBS kanalının bir diğer uzun soluklu dizisi NCIS, suçluların peşinden koşan bir grup donanma mensubu askeri konu alıyor. Her bölümün sonunda suçlunun mutlaka yakalanacağını bilmenin keyfi paha biçilemez.

Luther
Idrıs Elba, Luther

Uzun bir süreyi kapsayan soruşturma süreçlerini seviyorsanız ve çekici bir dedektif izlemek istiyorsanız BBC yapımı Luther doğru adres. Idris Elba’nın canlandırdığı muhteşem dedektif John Luther, dizinin tüm sezonlarını bir çırpıda izlemenize neden olacak. Idris Elba’nın şahane İngiliz aksanı da cabası.

Kaynak: tvguide

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Twin Peaks Dizisine İlham Veren Gerçek Suç Hikayesi Belgesele Konu Oluyor

Sonraki Hikaye

ITW Thriller Ödülleri'nin Kazananları Açıklandı

En Son Yazılar