Casusiyenin Ustası John le Carré’nin Son Söyleşisi: ‘The Pigeon Tunnel’

/
1 dakikalık okuma

Casusiye romanlarının ustası, John le Carré, 2020’de vefat etmeden önce son söyleşisini, Oscar ödüllü belgeselci Errol Morris’e verdi.

Errol Morris imzalı The Pigeon Tunnel adlı bu belgesel, 2023 Toronto Film Festivali’nde gösterildikten sonra AppleTV+’ta yayına girdi.

Belgeselde hayatının dönüm noktalarını anlatan John le Carré, o 5 yaşındayken annesi ortadan kaybolduğu için, tek ebeveyn olarak kalan babasını çok iyi gözlemlediğini aktarıyor. Babasının iflah olmaz bir kumarbaz ve dolandırıcı olması, yaptıkları nedeniyle mafyanın ya da polisin sürekli peşine düşmesi nedeniyle neler yaşadığını da anlatıyor.

john le carre

Bilindiği gibi, casusiyenin ustası olan  John le Carré, aslında bir casustu; MI5 ve MI6 için çalıştı. Belgeseldeki söyleşinin merkezini de ihanet kavramı oluşturuyor.

Romanları dünyanın pek çok ülkesinde çok okunan; eserleri filmlere, dizilere uyarlanan le Carré, röportaj tekliflerini genelde reddetmesiyle bilinirdi. Ancak Errol Morris’in belgesel teklifini, yönetmenin hazırlıklı ve sonuç odaklı olması nedeniyle kabul ettiğini söylüyor.

Morris, söyleşiyi, le Carré’nin romanlarının ünlü film ve TV uyarlamalarıyla bir araya getiriyor ve belgeselin tamamında görsel dili de söyleşi kadar diri tutmayı başarıyor.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

'Suçlular Nasıl Düşünür' Güncellenmiş Edisyonuyla Raflarda

Sonraki Hikaye

'A Murder at the End of the World'den Yeni Fragman Yayınlandı

En Son Yazılar