Büyücünün Ölümü – Karanlık Harlem’de Gizemli Bir Hikaye

/
2 dakikalık okuma

Dünyadaki ilk siyahi polisiye kitaplarını yazan Rudolph Fisher’ın romanı Büyücü’nün Ölümü Türkçeye ilk kez çevriliyor.

Bir Afrikalı-Amerikalı tarafından yazılan ilk polisiye romanlardan olan Büyücü’nün Ölümü, 1930’larda Harlem’de geçiyor. Harlem Rönesansının önde gelen yazarlarından biri olan Rudolph Fisher, Harvard Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 1930’larda Harlem’e yerleşen yerli bir Afrika kralının karmaşık hikayesini okurlara sunuyor.

“Santral… bana karakolun… çabuk. Pensilvanya mı? Hayır, hanfendi… New York… Harlem… Dinleyin, hanfendi, tren garı değil. Polis. Lütfen, hanfendi… Alo… hey… buraya bi’ polis sürüsü gönderin… Frimbo’nun mekânı… falcının… evet. Batı 13, 130. sok… evet… biri ona bi’ şey yaptı! Evet… Tamam.”

1930’lu yıllar… Harlem…

Frimbo hiç beklenmedik bir anda ölü bulunur. Doktor John Archer ve Dedektif Dart, bu ani ölümü cinayete yorarak kollarını sıvarlar ve Frimbo’yla görüşmeye gelen herkesi sorgulamaya başlarlar. Tam katili yakaladıklarını düşünürken işler birden tepetaklak olur. Suç, suçlu; katil, maktul birbirine girer.

Rudolph Fisher yazarlığın yanı sıra doktorluk da yapmış biri; bu da romanın tıbbi ayrıntılarını ve gizemini daha oturaklı bir yere çekiyor kuşkusuz. Gerilim yavaş yavaş artarken, komedi de peşi sıra onu takip ediyor.

Büyücünün Ölümü: Karanlık Harlem’de Gizemli Bir Hikâye soluksuz okunacak bir polisiye.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Kurt Wallander Macerasına Beyaz Aslan ile Devam Ediyor

Sonraki Hikaye

Diabolik: Acımasız Bir Hırsızın Serüvenleri

En Son Yazılar

Haftalık Polisiye Seyir Rehberi

221B editörleri haftalık seyir rehberinde izlemekten keyif alacağınız polisiye dizi ve belgeselleri derledi. Real Time Crime BluTV kataloğuna…