BBC, CJ Tudor’un Çöp Adam Adlı Romanını Ekrana Uyarlıyor

/
3 dakikalık okuma

BBC, CJ Tudor’un Çöp Adam adlı romanını ekrana uyarlamaya hazırlanıyor. Altı bölüm olarak tasarlanan dizinin senaryosu, ödüllü senarist Mick Ford tarafından kaleme alınacak.

CJ Tudor’un kırktan fazla ülkede okurlarla buluşan romanı, Stephen King ve Lee Child gibi yazarlardan da epey övgü aldı. The Chalk Man Türkçe’de “Çöp Adam” ismiyle yayımlandı.

Anderbury kasabasında geçen Çöp Adam, 1990’larda yaşayan beş okul öğrencisinin, Eddie ve arkadaşları Gav, Mickey, Hoppo ve Nicky’nin hikayesini anlatıyor. Bu beş arkadaş, birbirlerine tebeşirle gizli mesajlar bırakma fikrini, “The Chalk Man” (Tebeşir Adam) ismini taktıkları öğretmenleri Bay Halloran’dan alır. Fakat bu tebeşir çizimleri onları 17 yaşındaki bir kızın cesedine götürdüğünde eğlence sonra erer.

Bu olaydan otuz yıl sonra, Eddie geçmişini geride bıraktığını düşünür ta ki kapısının altından bırakılan bir zarfın içinden çıkan tebeşiri ve çizimi görene kadar. Tebeşir adamların geri döndüğünü düşünen beş arkadaş, eski hatıralarıyla yeniden yüzleşmek zorunda kalır.

Hikâye bu beş arkadaşı, sadece 91 yılında yaşadıkları o travmatik olay çerçevesinde değil, 30 yıl sonrasında geçmişlerinden kurtulamayan problemli yetişkinler olarak ta takip ediyor. O yaz Anderbury’ye musallat olan şey neydi ya da kimdi? 30 yıl sonra geri mi döndü? Yaşananlar tekrar mı edecek?

Çöp Adam

Romanın yazarı CJ Tudor projeyle ilgili şöyle söylüyor: “Çöp Adam ekrana uyarlandığı için çok mutluyum. Hikâyeyi ve karakterleri TV’de yaşatacak daha iyi bir ekip düşünemezdim. Çöp Adam’ı ekranlarda görmeyi çok istediklerini belirten okurlarım oldu. Dolayısıyla bu hem onlar için hem de benim için müthiş bir haber!”

Kuzeydeki BBC Stüdyoları drama başkanı Tom Sherry şunları söylüyor: “CJ Tudor’un, geçmişin musallat olduğu bir yetişkinliğe dair tüyler ürpertici hikayesi, dünyanın her yerinden izleyicilerin ilgisini çekeceğini bildiğimiz bir hikâye.”

Projenin yayın tarihiyle ilgili henüz kesin bir bilgi yok, ayrıntıları merakla bekliyoruz.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Sherlock Holmes 3'ün Yönetmeni Dexter Fletcher: "Şu An İçin Beklemedeyiz"

Sonraki Hikaye

Casuslar ve Komplolar: Doruk Tatar Online Seminer

En Son Yazılar