Kutsal Topaloğlu’nun yeni kitabı Aydınlanma Yolunda, Bilgi Yayınevi etiketiyle raflarda

3 dakikalık okuma

İlk romanı Tanrı’nın Temsilcileri’yle ilgi çeken Kutsal Topaloğlu’nun yeni kitabı Aydınlanma Yolunda, Bilgi Yayınevi etikeyle raflarda.

Kutsal Topaloğlu bu kez hikâyesini Sinoplu Marcion’un yazdığı ve dünyanın ilk incili olarak bilinen Marcion İncili üzerinden kuruyor.

MİT, Gladyo, tarihi eser kaçakçıları ve Vatikan, ortaya çıktığında Hristiyanlık inancını temelden sarsacak olan ve kilise tarafından yasaklanan bu el yazması tarihi incilin peşindedir.  Ailesi ve toplum tarafından dayatılan dogmaların içinde yıllardır tutarsız bir şekilde yaşamak zorunda kalmış hassas bir insan olan Niko, dedesinin izini sürerken yolu Sinoplu Marcion’un el yazması inciliyle kesişir ve  ölüm pahasına girdiği tehlikeli arayış İstanbul sokaklarından Kapadokya’nın yeraltı şehirlerine uzanan soluk soluğa bir maceraya dönüşür. Bu yolculuk aynı zamanda Niko’nun kendi “ben”ini bulacağı bir aydınlanma yolculuğudur.

Mitoloji, Şamanizm, dinler tarihi, Hristiyanlığın Anadolu’daki kökenleri, dinlerin egemenlerin çıkarlarına göre dizayn edilmesi gibi konuların sürükleyici bir polisiye macera kurgusuyla işlendiği sıra dışı bir roman.

Yazar Hakkında:

Kutsal Topaloğlu

1968 yılında Adana’da, ilkokul öğretmeni bir baba ile ev hanımı bir annenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi.  İlk orta ve lise öğrenimini babasının mesleği nedeniyle Anadolu’nun çeşitli yerlerinde tamamladı. 

1993 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Avukatlık stajı ve askerlik görevinden sonra bir süre serbest avukatlık yaptı.  Daha sonra hâkim-savcılık sınavını kazanarak İstanbul, Kadıköy Adliyesi ve Türkiye Adalet Akademisi’nde stajını tamamladı ve 1999 yılında Antalya Merkez Cumhuriyet Savcısı olarak atandı. Burada yaklaşık dört yıl çalıştıktan sonra Batman-Gercüş Cumhuriyet Savcılığı görevine başladı, ancak burada çok kısa bir süre çalıştıktan sonra istifa ederek İstanbul’a döndü.

2004 yılından 2010 yılına kadar İstanbul’da serbest avukatlık ve hukuk danışmanlığı yaptı. 2010 yılından sonra aktif avukatlığı bırakarak, eskiden bu tarafa çok meraklı olduğu dinler tarihi, mitoloji ve edebiyat alanında araştırma inceleme çalışmalarına başladı.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

2021 Cannesseries en iyi senaryo ödüllü 'The Allegation’ BluTV'de yayında

Sonraki Hikaye

Those Who Kill, üçüncü sezonuyla geri dönüyor

En Son Yazılar