221b 17. sayı

221B Dergi’nin 17. Sayısı: Sevgili Dostum Watson

2 dakikalık okuma

Çok beklettik, siz okurlarımızı endişe ve üzüntüye sevk ettik ama 221B Dergi’nin yeni sayısı, sonunda raflardaki yerini aldı. Yeni sayımızda neler var yakından bakalım mı?

17. sayımızın kapak konusu “Polisiyede Yardımcı Dedektifler…” Sherlock Holmes’ü Dr. Watson’dan, Hercule Poirot’yu Hastings’ten ve Strike’ı Ellacott’tan bağımsız düşünebilmek pek mümkün değil, öyle değil mi?

“Dedektifler ne yer, ne içer?” köşesinde Fulya Turhan, Dr. Watson’ı incelerken üstadımız Erol Üyepazarcı, Agatha Christie’nin dedektiflerine yardımcı olan karakterleri, Oytun Özgür de Fransız polisiyesinde karşılaştığımız yardımcı dedektifleri analiz etti.

Doruk Tatar ise casus edebiyatında yardımcı karakter konseptini ele aldı yeni sayımızda.

Peki, Türk polisiyelerindeki yardımcı dedektifler? Saniye Çancı Çalışaneller’in kaleme aldığı Algan Sezgintüredi’nin Vedat ile Tefo karakterleri analizi, yeni sayımızda.

Yeni sayının kapak konusu Polisiyede Yardımcı Dedektifler

Ayrıca Tülay Güneş Kılıç, P. D. James’in yarattığı yeni kadın dedektif konseptini; Çağla Üren, Roman Polanski ve sinemasını; Melike Yazıcı Çangur, Isabel Allende’nin polisiye türündeki ilk eseri Cinayet Oyunu‘nu; Ekin Açıkgöz de James Bond’un kullandığı silahları yazdı.

Siyasi polisiyenin ustası, Alman yazar Wolfgang Schorlau ise Münih Komplosu‘nun yazılış öyküsünü kaleme aldı.

Karin Slaughter
Karin Slaughter

Karin Slaughter röportajı, 17. sayımızda

Yeni sayımızda, romanları onlarca dile çevrilip milyonlarca kopya satan modern polisiyenin önemli isimlerinden Karin Slaughter’la yapılan özel röportaj da yer alıyor.

Tabii her zaman olduğu gibi polisiye öyküler, kitap tanıtımları, çizgi roman ve kitap analizleri de yeni sayımızda siz okurlarımızı bekliyor.

221B Dergi’nin 17. sayısı, hafta başından itibaren raflardaki yerini aldı. Şimdiden keyifli okumalar…

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

bozkır
Önceki Hikaye

Levent Cantek imzalı Bozkır, Yakında BluTV'de

yasin uzun
Sonraki Hikaye

Yasin Uzun'dan Bir İlk Roman: Bir Dosya Üç Cinayet

En Son Yazılar