221b 8. sayı

221B Dergi’den Agatha Christie’li 8.Sayı

5 dakikalık okuma

Kadıköy’den bu sefer bir “Doğu Ekspresi” kalkıyor! Türkiye’nin tek polisiye kültür dergisi 221B, 8.sayısında “Suçun Kraliçesi” Agatha Christie dosyasıyla geliyor.

221b 8.sayı

Pınar Kurt’un kapak tasarımını yaptığı 8.sayıda, Hercule Poirot ve 7.sayının kapağını da süsleyen Sherlock posterleri hediye!

“Agatha!” başlığını koyduğumuz dosya kapsamında;

Agatha’yı Agatha yapan, onu hem çağdaşlarından hem sonraki polisiyecilerinden ayıran kurgu gücünü, bu gücü besleyen kaynakları ve ilgi çekici detayları Tülay Güneş Kılıç’ın kaleminden okuyoruz.

Bir lakabı da “ölüm düşesi” olan Christie’nin benzersiz dedektif karakterlerini üstadımız Erol Üyepazarcı’nın yorumuyla daha da yakından tanıyoruz.

Tarihin ve edebiyatın satır aralarında kalmış notlarla “Agatha Christie Hakkında Az Bilinen Gerçekler” Elçin Poyrazlar tarafından yazıldı.

Agatha Christie’nin “Roger Ackroyd Cinayeti”nden 72 yıl sonra Pierre Bayard’ın yazdığı Roger Ackroyd’u Kim Öldürdü? kitabıyla ilk kez bir polisiye romandaki cinayet dosyasının yeniden aralanması olayı, Çınla Akdere’nin yazdığı “Ackroyd Paradoksu” incelemesinde.

7.sayıda Sherlock koleksiyonuyla karşımıza çıkan Tunç Tayanç, bu sayıda da geçmişten bugüne Agatha Christie, Hercule Poirot ve Miss Marple’a yer veren dünya pullarını bir araya getirdi.

Birer Hercule Poirot postiş romanı olarak Sophie Hannah’ın Altın Kitaplar tarafından dilimize çevrilen Monogram Cinayetleri ve Kapalı Tabut romanları Hüseyin Çukur’un büyütecinde.

Sevin Okyay’ın engin birikimiyle yazdığı “Perdede, Ekranda, Sahnede Agatha” derlemesiyle Agatha Christie külliyatı yeniden aralanıyor.

En iyi 10 Agatha Christie uyarlaması filmleri de açıklamalı notlarla tekrar listeledik.

Peki, yakın zamanda hangi Agatha Christie uyarlamalarını izleyeceğiz? İşte onları da Çağla Üren listeledi.

Kapak Küçük

Tamamsak dosya dışına geçelim:

Rıza Kıraç, Doğan Kitap’tan çıkan son romanı Londra’da Hoş Cinayet üzerine Rıza Kıraç ile editörlerimizden Hüseyin Çukur’un konuğu.

Altın Çağ’ın ustalarından Phyllis Dorothy James’in efsanevi dedektifi Adam Dalgliesh kimdir, ne yer ne içer? Cevabı Fulya Turhan’ın yazısında.

Bugünün ferah feza kovalamacaları bir yana, Altın Çağ polisiyelerinin alameti farikalarından “kapalı oda cinayetleri”ni Bekir Karaoğlu farklı açılardan inceledi.

“Büyük oyunu bozacağız!” Tamam da hangi oyun? Bizim aklımıza gelenle dünyanın aklına gelenler arasındaki farkı Doruk Tatar, mühim polisiye romanlar ve incelemeleri üzerinden anlattı.

Bir usta, Hüseyin Rahmi Gürpınar ve ana akım eserlerinin gerisinde kalan polisiye romanları. Gürpınar’ı Tanut Soykan’ın yazısıyla daha iyi tanıyacağız.

Mahir Ünsal Eriş’in yazıp Ferit Güleç’in çizdiği “Edhem Bey” ve Levent Cantek’in yazıp Murat Başol’un çizdiği “Bozkır” çizgi polisiyelerinde adrenalin yine yüksek.

Polisiye ile animenin en sıkı buluşmalarından Perfect Blue, Yigilante Kocagöz’ün incelemesinde: “Yıldızlar da Kanar”

Ceyhan Usanmaz, Kuzey Fırtınası’nın sürükleyerek getirdiği ve Doğan Kitap tarafından kitapları Türkçeye çevrilen yazar Camilla Lackberg’le tanıştırıyor bizi. 

Öyküleriyle Cenk Çalışır, Cüneyt Ülsever, Çağatay Yaşmut, Esmahan Aykol, Vassilis Danellis ve konuk okur/yazarımız Muhittin Yiğit Koçyiğit bu sayıda arzı endam eden isimler.

2 aylık polisiye dergi 221B, dergi satan gazete bayilerinde, kitapçılarda ve online mağazalarda.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

agatha christie
Önceki Hikaye

Agatha Christie Bibliyografyası

batu bozkurt
Sonraki Hikaye

Altın Kitaplar'dan Batu Bozkurt ile Röportaj

En Son Yazılar

Haftalık Polisiye Seyir Rehberi

221B editörleri haftalık seyir rehberinde izlemekten keyif alacağınız polisiye dizi ve belgeselleri derledi. Real Time Crime BluTV kataloğuna…